
E15.cz: Britská firma chce v ČR postavit gravitační úložiště energie
Britská firma Gravitricity chce v Česku postavit první gravitační úložiště energie na světě za zhruba 700 milionů korun. Uvedl to dnes server E15.cz. Gravitricity dnes kvůli tomu uzavřela memoranda o spolupráci se státním podnikem Diamo a Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava. Pro úložiště, využívající ke skladování elektřiny gravitační pole Země, by Britové chtěli využít některý z uzavřených uhelných dolů v Moravskoslezském kraji.
„Aktuálně zvažujeme několik možných lokalit. Tou nejpravděpodobnější je v tuto chvíli Darkov (bývalý černouhelný důl společnosti OKD, pozn. red.),“ řekl E15.cz šéf Gravitricity Charlie Blair.
Česko si britská firma vybrala, protože ve Spojeném království byla většina uhelných dolů uzavřena již před několika desítkami let a jejich průzkum by byl příliš nákladný.
„V ideálním případě by elektrárna měla být spuštěna v roce 2026. Pokud vše dobře dopadne, rádi bychom v zemi zprovoznili několik dalších,“ doplnil Blair.
Projekt bude Gravitricity financovat sama. Chce ale požádat o podporu Inovační fond Evropské unie.
Projekt má podle ředitele české státní firmy Diamo Ludvíka Kašpara různá úskalí technického rázu, která bude nutno překonat. „Prvním krokem tedy rozhodně bude vypracování studie proveditelnosti. Vše je jinak plně v režii společnosti Gravitricity, my jí především poskytujeme svou podporu a know-how,“ řekl serveru Kašpar.
Gravitricity vyvinula vlastní technologii GraviStore pro uskladnění nevyužité elektřiny, třeba z obnovitelných zdrojů energie, hluboko pod zemí za využití síly zemského gravitačního pole. Podle E15.cz se jedná v podstatě o baterii, fungující na stejném principu jako vodní přečerpávací elektrárny. Technologie by mohla být ekologičtější a levnější než lithium-iontové baterie a zřejmě by měla i delší životnost, píše server.
Mohlo by vás zajímat:
Odhaduji dobře, že to při kilometrové
hloubce a závaží 500 tun uskladní zhruba jednu MWh? To určitě zaslouží studií proveditelnosti za desítky mil. Kč.
Píšou 4 MW po dobu 15 minut, takže odhadujete dobře.
Nesmíme však zanedbat instalaci nezbytné cedulky s nápisem:
Financováno za přispění Inovačních fondů Evropské unie.
Její velikost by měla odpovídat alespoň jedné polovině fotbalového hřiště prostě.
Gravitační baterie jsou nesmysl z důvodu nízké uchované energie. 1 MWh baterie stojí tak 5 milionu Kč, spíše méně. Tato opičárna bude stát mnohonásobně více.
V článku uvádí částku 700 mega, 1 MWh baterie těch 5 mega může +/- stát. Poměr si vypočítá každý sám...
Trochu přidejte. Nedávno zprovozněné bateriové úložiště na Sokolovsku o kapacitě 7,45MWh stálo 100mega, tj. cca 13 milionů/MWh.
Gravitační uložiště známe a používáme.
říká se jim přečerpávací vodní elektrárna - ovšem ta je mnohem jednodušší než tohle
Obávám se, že toto již vymyslel Jára Cimrman, akorát to sloužilo k cestě horníků pod zem s malou chybičkou, kterou nedořešil a to, že mu vždy přebýval jeden horník dole v dole...
Krásná pohádka jak utratit 700 mega...
Celé to na mě působí jako projekt jak vytřískat prachy z evropských fondů.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se