Domů
Akumulace energie
Eelpower - optimista mezi skeptiky v oblasti bateriových úložišť na britském trhu
Bateriové úložiště
Bateriove uloziste. Zdroj: younicos.com

Eelpower - optimista mezi skeptiky v oblasti bateriových úložišť na britském trhu

Britský trh stacionárních bateriových úložišť prochází důležitým okamžikem, kdy provozovatelé hledají pro své projekty nové zdroje příjmů vedle zajišťování regulace frekvence pro provozovatele přenosové soustavy. Mnoho hráčů opouští trh kvůli klesajícím příjmům a složitosti obchodních modelů. Společnost Eelpower vidí v současném stavu trhu příležitost a plánuje do roku 2019 provozovat úložiště o výkonu 200 MW.

Společnost Eelpower se snaží v průběhu příštích 12 měsíců získat 100 milionů liber a do konce roku 2019 zprovoznit bateriová úložiště o výkonu 200 MW, uvedl na konci května generální ředitel společnosti Mark Simon v rozhovoru pro agenturu Platts.

A to v době, kdy někteří hráči od této myšlenky upustili, když pochopili, že bateriová úložiště vyžadují sofistikovanější obchodní modely než větrné nebo fotovoltaické elektrárny.

„Bublina naštěstí splaskla a zájem o skladování je nyní realističtější, hráči si více uvědomují, že zajištění ekonomické životaschopnosti není triviální. Není to solární fotovoltaika verze 2.0,“ řekl Simon.

I banky ztratily zájem, když se někteří developeři stáhli kvůli výraznému snížení hodnoty baterií na kapacitním trhu a snížení poplatků za službu Triad Avoidance, dříve lukrativního mechanismu odezvy na straně spotřeby na předcházení špiček v soustavě.

CEO Eelpower vidí v budoucím vývoji příležitost

Zatímco podmínky jsou obtížné a konkurenti opouštějí trh, Simon vnímá tento okamžik jako podnikatelskou příležitost pro rozvoj baterií v době, kdy jsou budoucí výnosy opředeny nejasnostmi. Tam, kde ostatní vidí budoucnost snižování plateb za poskytování regulace frekvence a další podpůrné služby pro provozovatele přenosové soustavy, Simon vidí rostoucí příjmy pro samostatná bateriová úložiště plynoucí z vyrovnávacího mechanismu.

„Nyní je jasné, že národní [přenosová soustava] a lokální sítě nejsou provozovatelné bez významné investice do flexibilní dodávky, jejíž hlavní součástí budou velice rychlá velkoobjemová bateriová úložiště,“ tvrdí Simon.

Simon odhaduje budoucí potřebu výkonu skladovacích zařízení ve výši 8 GW, tedy dvacetinásobek oproti dnešním 400 MW.

„Problém je obrovský. Vypínání skotských větrných elektráren, což je nyní modus operandi, je nákladné, nehospodárné a ukazuje, že máme systémový problém v sítích na národní a lokální úrovni,“ uvádí Simon.

Spojené království zaplatilo vloni 108 milionů liber provozovatelům větrných elektráren, aby nevyráběli v době, kdy přenosová soustava nebyla schopna tuto energii přenést. Většina z této částky putovala větrným farmám ve Skotsku, které je srdcem problému. Tento problém navíc bude narůstat vzhledem k tomu, že do roku 2035 má dle předpovědí instalovaný výkon větrných elektráren ve Spojeném království narůst na 34 GW, ze současných cca 19 GW.

Obavy konkurentů jsou přehnané

Simon tak vidí obavy o výrazně se snižujících příjmech z poskytování frekvenční regulace jako přehnané.

„Zvládání masivních přechodů [od špičkové po nízkou výrobu větrných elektráren] bude vyžadovat mnohem více než 2 GW úložišť. Severní moře a Irské moře spolu korelují – vítr zde nefouká v jiných časech,“ tvrdí Simon.

V dubnu společnost Gravis Capital Management souhlasila s poskytnutím dluhového financování společnosti ve výši 20 milionů liber na vybudování bateriových úložišť. Eelpower v říjnu loňského roku zprovoznilo úložiště o výkonu 10 MW a kapacitě 10 MWh a v současné době má ve výstavě 38 MW úložišť a drží exkluzivní práva na dalších 136 MW.

Dodavatelem bateriových úložišť pro Eelpower je společnost Anesco, při využívání svých úložišť spolupracuje společnost s agregátorem Limejump, který disponuje virtuální elektrárnou a nabízí kontrakty typu Power Purchase Agreement (PPA).

Zdroj úvodní fotografie: younicos.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516