Domů
Akumulace energie
Frost & Sullivan: Do roku 2030 se výrobní kapacita na čistý vodík zvýší na 5,7 milionů tun

Frost & Sullivan: Do roku 2030 se výrobní kapacita na čistý vodík zvýší na 5,7 milionů tun

Konzultační společnost Frost & Sullivan odhaduje, že světová roční výroba bezemisního vodíku dosáhne 5,7 milionů tun do roku 2030. V současné době přitom podle společnosti dosahuje zhruba 40 tisíc tun, a tudíž ji čeká prudký nárůst.

Za „zelený“ se dle metodiky CertifHy považuje vodík vyprodukovaný elektrolýzou vody při využití elektrické energie z obnovitelných zdrojů, zejména z větrných a solárních elektráren. Jeho výroba tím pádem nevykazuje žádné emise CO2. Právě využití zeleného vodíku, který je také často označován jako čistý či bezemisní, představuje klíč k dekarbonizaci sektorů, pro něž bude tato transformace obzvláště problematická.

V současné době světová produkce zeleného vodíku odpovídá méně než 1 %. V následujících 20 letech se však očekává exponenciální nárůst v jeho produkci. Podle analýzy společnosti by v následujícím desetiletí měla výroba růst v průměru o 57 % ročně. To s sebou přináší nutnost výstavby příslušné infrastruktury pro výrobu a přepravu zeleného vodíku.

Hnací silou pro zvyšující se podíl zeleného vodíku na celosvětové produkci vodíku jsou především stále vyšší obavy z klimatických změn, znečištění ovzduší a z nich vyplývající potřeba ozelenit sektory, jako ten průmyslový, obchodní, dopravní a energetický.

„Celková dekarbonizace sektorů jako doprava či energetika nemůže být dosažena pouhou elektrifikací,“ uvedl Swagath Navin Manohar, průmyslový analytik Frost & Sullivan.

„V posledních pěti letech vzrostl zájem o využití zeleného vodíku jako nízkoemisního či bezemisního energetického nosiče. Mnoho vlád včetně britské, německé, japonské a singapurské si již začalo uvědomovat skutečnost, že ekonomika na bázi zeleného vodíku by mohla být odpovědí na rostoucí znepokojení spojené s emisemi, energetickou bezpečností, a klimatickými změnami […] K tomu, aby se zelené vodíkové hospodářství stalo skutečností, je zapotřebí technologických a ekonomických průlomů, které povedou ke snížení nákladů spojených s výrobou, zatímco směrodatný regulatorní rámec je nutný ke stimulaci investic a podpoře výzkumu a vývoje v tomto sektoru,“ dodal.

Metodika CertifHy vedle bezemisního vodíku definuje i nízkoemisní „modrý“ vodík a „šedý“ vodík vyrobený při využití fosilních paliv. Emisní stopa CO2 modrého vodíku produkovaného ze zemního plynu při využití technologií pro záchyt CO2 (CCS) nesmí překročit 36,4g CO2eq/MJ. Veškerý vyrobený vodík s emisní stopou překračující tuto hodnotu je považován za šedý.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Zapletal
2. únor 2021, 20:50

Díky výrobě zeleného vodíku padne poslední argument proti OZE. Ten se totiž bude vyrábět při nadvýrobě z OZE, když takzvaně moc fouká. V takovém případě je cena energie velmi nízká, což bude mít i příznivý ekonomický efekt. V Austrálii bude z výroby zeleného vodíku samostatný obor hospodářství. Mají tam s jeho výrobou velké plány.

Vinkler
3. únor 2021, 21:41

No nevím.

Ekonomika je to těžká. Výroba je cca 40% účinnost přeměny energie. Stlačení taky tak a baterie asi taky tak.

Tedy:0,4x0,4x0,4 což je asi tak 6 % energetické účinnosti transformace EE ze sítě OZE do EE ve spotřebiči. NO Tě pic.

PetrV
28. leden 2021, 17:07

Nikdo ten vodík nechce, ale my jej všem vnutíme.

Ocel ukováme vodíkem, auta budou kráčet na vodík a hlavně pososáme dotace!

Tak si to soudruzi představují.

A zaplatí to spotřebitel na greendealu...

Jiří
28. leden 2021, 18:32

To je přibližně 350 TWh potřebných z OZE. To bude za 10 let tolik "zbytečné" zelené energie navíc?

Juan
30. leden 2021, 06:32

Věda nezná pojmy čistý, špinavý, modrý, zelený či šedý vodík.

To je indoktrinace a propaganda.

PetrV
30. leden 2021, 21:34

Souhlas, ještě bych doplnil, greendeal je obří krádež spotřebitelů, která je uvede do energetické chudoby. Okrádají ti nejbohatší komouši.

Ovládají vše.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516