Domů
Technologie
BNEF: "Čistý" vodík by mohl snížit globální emise skleníkových plynů o 34 %
Vodíková palivová nádrž
Zdroj: Joseph Brent / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

BNEF: "Čistý" vodík by mohl snížit globální emise skleníkových plynů o 34 %

Klesající náklady na výrobu vodíku za použití elektřiny z větrných či solárních elektráren nabízí podle výzkumníků z BloombergNEF (BNEF) slibnou cestu ke snížení emisí skleníkových plynů v některých z nejvíce závislých sektorů na fosilních palivech, jako jsou ocelářský a cementárenský průmysl či nákladní a lodní doprava. Dotace potřebné pro rozvoj využití vodíku v příštích  10 letech by měly dosáhnout 150 miliard amerických dolarů. 

Nová studie z dílny BNEF „Hydrogen Economy Outlook“  uvádí, že by rozvoj využití „čistého“ vodíku mohl vést ke snížení globálních emisí skleníkových plynů až o 34 %. To by však bylo možné pouze za předpokladu, že budou nastaveny politiky, které pomohou nastartovat toto odvětví, a ve finále povedou k poklesu ceny tohoto paliva.

„Odvětví čistého vodíku je v současné době malé a ceny jsou vysoké. Existuje velký potenciál k poklesu cen, ale využití vodíku musí být navýšeno a musí být vytvořena potřebná infrastruktura. To nepůjde bez koordinace vládních politik, rámce pro soukromé investory a poskytnutí zhruba 150 miliard USD na dotacích v příštích deseti letech,“ uvedl Kobad Bhavnagri, hlavní analytik pro dekarbonizaci průmyslu v BNEF a vedoucí uvedené studie.

Podle uvedené studie by vodík vyrobený při použití elektřiny z obnovitelných zdrojů mohl být ve většině částí světa před rokem 2050 vyráběn za 0,8 až 1,6 USD/kg (zhruba 19 až 38 EUR/MWh). Při započtení nákladů na skladování a přepravu vodíku by cena za vodík v Číně, Indii a západní Evropě mohla podle BNEF spadnout až k 2 USD/kg (zhruba 47 EUR/MWh) v roce 2030 a následně na 1 USD/kg (zhruba 23 EUR/MWh) v roce 2050.

Výzkumníci z BNEF nicméně připomněli, že komplikací při rozvoji užívání vodíku je jeho skladování a přeprava. Aby se tedy z vodíku mohlo stát široce využívané palivo tak, jak je tomu například nyní se zemním plynem, bude zapotřebí masivní a koordinovaný program na rozvoj potřebné infrastruktury.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Mirek
2. duben 2020, 15:16

Tohle je neuvěřitelné.

Dotace 150 miliard dolarů, to jsou dva roční rozpočty ČR.

a to všechno proto, aby se pár firem mohlo napakovat na "cistém vodíku".

Kdyby dali 150 miliard dolarů pro syntetickou výrobu metanolu (ze vzdušného CO2 a vody) tak by to alespoň mělo smysl pro dopravu. "Čistý" metanol se v palivových článcích chová jako vodík, hustotu energie na litr má 10x větší než vodík, za standardních podmínek je to kapalina s kterou se dá lehce pracovat, při úniku má charakteristický pach, který umožní jeho identifikaci....

chi chi
2. duben 2020, 20:10

Spalováním fosilních paliv vzniká co2 (skleníkový plyn) spalováním vodíku pára H2O což je také skleníkový plyn a má ještě silnější skleníkový efekt... ale jsem pro vodík, z toho alespon nevznikají další rakovinotvorné látky jako z pálení fosílií.

petr
2. duben 2020, 21:16

Dobrý večer, no je to možnost jak vytáhnout z rozpočtů těch 150 mld. USD.

Tedy jak to tzv podojit... stejně jako i ostatní OZE, které bez dotací by nikdy nemohly se tak rozšířit a to nemluvím o úchylnosti ČR s FTVE v letech 2010...

opačně kdyby se to investovalo třeba do úspor, či modernizace stávajících zdrojů, pak efekt by byl mnohonásobně vyšší, ale o ekologii vůbec s OZE nejde jde o tahání prašulí z našich kapes do kapes vyvolených lumpů...

St
3. duben 2020, 12:37

Pokud chceme účelně dekarbonizovat, tak to znamená se zbavit výroby elektřiny z fosilních zdrojů. Jinými slovy nahradit ji stabilním, ekologicky čistým zdrojem EE. Takto mi to přijde jako malá domů pro předem vybrané firmy.

Bizon
3. duben 2020, 17:55

Klíčovým slovem celého článku je "by mohl".

Vodík je daleko dražší než ropná paliva už teď když se dělá z ropy/plynu. Nedávno tu byl článek že jen zachytávat CO2 při této výrobě vodíku je ekonomicky nereálné.

A zelený vodík je ještě dražší než ten kde by se zachytával CO2 při reformingu plynu! Výroba, přeprava, skladování, palivové články, to všechno je dodnes problematické, takže další náklady a s nimi spojená ekologická stopa. Nakonec se ukáže že zelený vodík by byl ekologicky horší než ropná paliva=)

Takže jo, zelený vodík "by mohl" být dobrý, kdyby neměl desítky nedořešených problémů které ho reálně ekonomicky naprosto zabíjí=)

PS: I při letech do vesmíru to není jednoznačné, na vrchní/orbitální stupně je vodík sice naprosto nepřekonatelný, ale na I. stupeň je to ekonomicky opět šílená blbost, daleko lepší je opět raketový kerosin z ropy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se