BNEF: "Čistý" vodík by mohl snížit globální emise skleníkových plynů o 34 %

DomůTechnologieBNEF: "Čistý" vodík by mohl snížit globální emise skleníkových plynů o 34 %

Klesající náklady na výrobu vodíku za použití elektřiny z větrných či solárních elektráren nabízí podle výzkumníků z BloombergNEF (BNEF) slibnou cestu ke snížení emisí skleníkových plynů v některých z nejvíce závislých sektorů na fosilních palivech, jako jsou ocelářský a cementárenský průmysl či nákladní a lodní doprava. Dotace potřebné pro rozvoj využití vodíku v příštích  10 letech by měly dosáhnout 150 miliard amerických dolarů. 

Nová studie z dílny BNEF „Hydrogen Economy Outlook“  uvádí, že by rozvoj využití „čistého“ vodíku mohl vést ke snížení globálních emisí skleníkových plynů až o 34 %. To by však bylo možné pouze za předpokladu, že budou nastaveny politiky, které pomohou nastartovat toto odvětví, a ve finále povedou k poklesu ceny tohoto paliva.

„Odvětví čistého vodíku je v současné době malé a ceny jsou vysoké. Existuje velký potenciál k poklesu cen, ale využití vodíku musí být navýšeno a musí být vytvořena potřebná infrastruktura. To nepůjde bez koordinace vládních politik, rámce pro soukromé investory a poskytnutí zhruba 150 miliard USD na dotacích v příštích deseti letech,“ uvedl Kobad Bhavnagri, hlavní analytik pro dekarbonizaci průmyslu v BNEF a vedoucí uvedené studie.

Podle uvedené studie by vodík vyrobený při použití elektřiny z obnovitelných zdrojů mohl být ve většině částí světa před rokem 2050 vyráběn za 0,8 až 1,6 USD/kg (zhruba 19 až 38 EUR/MWh). Při započtení nákladů na skladování a přepravu vodíku by cena za vodík v Číně, Indii a západní Evropě mohla podle BNEF spadnout až k 2 USD/kg (zhruba 47 EUR/MWh) v roce 2030 a následně na 1 USD/kg (zhruba 23 EUR/MWh) v roce 2050.

Výzkumníci z BNEF nicméně připomněli, že komplikací při rozvoji užívání vodíku je jeho skladování a přeprava. Aby se tedy z vodíku mohlo stát široce využívané palivo tak, jak je tomu například nyní se zemním plynem, bude zapotřebí masivní a koordinovaný program na rozvoj potřebné infrastruktury.