Domů
Akumulace energie
Havlíček: Vláda bude rozhodovat o miliardové pobídce pro továrnu na baterie
Nissan Leaf battery pack
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b8/Nissan_Leaf_battery_pack_DC_03_2011_1629.jpg

Havlíček: Vláda bude rozhodovat o miliardové pobídce pro továrnu na baterie

Vláda by měla během následujících týdnů rozhodnout o pobídce v řádu jednotek miliard korun, aby v Česku vznikla továrna na baterie pro elektroautomobily. V dnešním vystoupení ve Sněmovně před hlasováním o nedůvěře kabinetu to uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). V polovině března ministr řekl Hospodářským novinám (HN), že česká vláda o projektu jedná s německou automobilkou Volkswagen.

„Během následujících týdnů máme rozhodnout o podpoře v řádu jednotek miliard korun, které půjdou do největší investice této vlády, a to je Gigafactory – fabrika na výrobu baterií,“ řekl dnes Havlíček.

„Všechno se vyvíjí správným směrem a je velká šance, že budeme jednou z evropských zemí, která zde bude Gigafactory mít,“ uvedl. Podotkl, že pokud by však dnes vládě byla vyslovena nedůvěra, pochybuje, že případný úřednický ministr by si za investiční pobídku v takovém rozsahu vzal zodpovědnost. „Troufám si tvrdit, že nikoliv,“ dodal Havlíček.

Ministr už loni oznámil, že skupina ČEZ zvažuje v příštích několika letech stavbu továrny na lithiové baterie pro auta v severních Čechách, kterou označil jako projekt Gigafactory. Na výrobu baterií chce firma spolu s investory z automobilového průmyslu využívat lithium z oblasti Cínovce v Krušných horách. Volkswagen, jehož součástí je i česká automobilka Škoda Auto, letos v březnu oznámil, že plánuje mít do roku 2030 v Evropě šest továren na baterie. Uvedl, že jedna by mohla být v Česku.

„Jednáme o tom intenzivně, váže se to na projekt Gigafactory ČEZ, který považuji za jednu z priorit a klíčovou investici v dalších letech. Tato příležitost nám nesmí uniknout, sledujeme tam i vazbu na těžbu lithia, byť to není podmínkou, ale byl by to výborný řetězec. Rozhodnout chceme v tomto roce, jsme od ČEZ pravidelně informováni a buď já, nebo lidé z týmu ministerstva průmyslu jsme u jednání s potenciálními klíčovými investory vznikajícího konsorcia,“ řekl v březnu HN Havlíček.

Lithium je považováno za kov budoucnosti, v Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia – naprostá většina na Cínovci a malé množství ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě. Lithium a jeho využití bylo jedním z hlavním témat sněmovních voleb v roce 2017 a vyvolalo spory v tehdejší vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Jaroslav
3. červen 2021, 20:54

kdo nám zaplatí za zničenou půdu? za potraviny, které se kvůli tomu nevypěstují? nebo to se najíme baterií?

Martin P
4. červen 2021, 08:48

Třeba někomu dojde, že tyhle projekty mohou zabít dvě mouchy jednou ranou - lze dotovat i tím, že stát nachystá vyčištěnou parcelu po nějakém socialistickém podniku a zasíťujete ji, popř. vyřídí některé souhlasy v předtermínu.

Vzpomínám si, jak bylo rozhodnuto průmyslové zóně Joseph u Havraně poblíž Mostu o stavbě hliníkárny na polích s ornicí s nejvyšší bonitou a to prakticky na dohled od severočeských průmyslových oblastí. Přesně takhle se to dělat nemá a vždy je špatně , pokud někdo vedený možná dobrými úmysly o zaměstnanosti třeba ani nemá na výběr než to umístit jako v tomto případě.

Jan Veselý
4. červen 2021, 10:28

Tady ještě pořád někdo žije v 17. století, kdy orná půda byla základem všech hodnot, co? Jo, tehdy jí byl v českých zemích nedostatek, dnes ne.

Vinkler
4. červen 2021, 11:54

No ona je pořád. Skladu nebo montovny se nenajíte. Pokud by se nedováželo 70% potravin tak jako bylo za 1.či 2. války, tak chcípneme hladem.

Jiří Kelnar
4. červen 2021, 12:56

Podle informací ČEZu má baterkárna stát v místech bývalé hnědouhelné elektrárny, takže win-win

Josef
5. červen 2021, 00:07

Na 600 000 ha není u nás co pěstovat a tím jak roste výnos zemědělců a nestoupá počet obyvatel je půdy čím dál tím více.

Vinkler
5. červen 2021, 07:40

Jasně 70% potravin, masa, mléka se dováží od dotovaných zemědělců. To se špatně konkuruje. Krachují naši a půdu kupují bílí koně. Po jisté době přijde dotaz. Tak co hoši co je tady vaše.

Tomáš
5. červen 2021, 09:59

To si nevidíte ani na špičku nosu? Asi se najíte a zasvítíte z trávy a kořínků :)

Energetik 007
4. červen 2021, 03:06

havlíček je velice úspěšný:

- máme skvělou D1 a další dálnice

- České dráhy a SŽDC šlapou výborně až na to že polovina vlaků má WC s vývodem na koleje

- ČEZ nebude stavět ETE 3,4 kde má stavební povolení ale v EDU už požádal o územní rozhodnutí

Martin P
4. červen 2021, 08:58

Pokud má být elektrický výkon rozmístěný rovnoměrněji na území, kde se má spotřebovávat, je rozhodně lepší rozšiřovat nejdříve Dukovany. A nejlépe rovnou o dva bloky se spuštěním 2 let od sebe. Stejně tak by ale ČEZ a legislativa měly umožňovat alespoň částečnou soběstačnost v podobě FVT na stavbách.

Jan Veselý
4. červen 2021, 10:27

Pokud má být elektrický výkon rozmístěný rovnoměrněji na území, kde se má spotřebovávat, nemá smysl rozšiřovat ani Temelín ani stavět v Dukovanech.

Jiří Kelnar
4. červen 2021, 10:48

Přesně tak, jednu jaderku v Průhonicích a druhou v Krpoli, to jsem pak zvědavý, jak by to NIMBY zvládli. Všichni chtějí novou jaderku, ale jen v Dukovanech a Temelíně, nikde jinde by to neprošlo přes lidi.

Btw. já celkem horuju za to, aby nám tu za baráky podél Dyje postavili ty větrníky, jak je mají v Rakousku. A teda na továrny a domy naházeli soláry na střechu.

Martin P
4. červen 2021, 19:52

Takový detail, psal jsem "rovnoměrněji", nikoliv rovnoměrně. Nepodsouvejte mi, že bych psal o tom, že je výkon výše zmíněných elektráren umístěný ideálně směrem ke spotřebitelům. A vaše hláška o půdě je názor hodný ortodoxního technokrata.

Vyspělé společnosti/státy se k šetrnosti vůči půdnímu fondu přiklánějí stejně naléhavě jako k průmyslu 4.0 nebo kybernetické bezpečnosti vůči Rusku, Číně, KLDR nebo Iránu.

Josef
5. červen 2021, 00:09

Janě je třeba postavit OZE parodie a vyrábět el. energii z plynu....

Miloslav Černý
4. červen 2021, 11:01

Agro fotovoltaika umožňuje výrobu elektřiny i pěstování plodin při sníženém odparu. A když se k tomu přidá využití vlastní vyrobené elektřiny k pohonu zemědělských strojů, využití konstrukcí pro umělé zavlažování, tak to dává všechno dohromady větší efektivní smysl.

Karel
4. červen 2021, 23:35

V zemědělství zatím není ani nejmenší důvod pohánět stroje elektřinou.

Miloslav Černý
5. červen 2021, 21:28

To se může radikálně nutnými opatřeními snadno změnit, aby to bylo přijatelné.

Zbyněk Poisl
4. červen 2021, 11:13

Zase budeme mít další montovnu ve které budou lidi dělat na tři směny za minimálné mzdu a zisky půjdou mimo naši republiku. Paráda. Jen tak dále!

JD
4. červen 2021, 12:01

Záleží na tom, jak chytře se taková příležitost uchopí, jaká pozornost se bude věnovat oblastem s vyšší přidanou hodnotou a vyšší marží.

Nejsme montovna, smějme se a zbohatneme:

https://www.6dhub.cz/uvod/portal/pavel-kysilka-sme-jme-se-a-zbohatneme/

Podobně jako je budoucností energetiky energetický internet, je budoucností dopravy dopravně-logistický, multimodální, propojený, značně elektrifikovaný a autonomně řízený internet.

https://zdopravy.cz/jiri-pohl-je-na-miste-cestujicim-nabidnout-pohodlnejsi-rychlejsi-a-uspornejsi-dopravni-prostredek-nez-je-automobil-82844/

Současný informační internet projde v procesech digitální transformace společnosti konvergencí s těmito novými typy internetu do nové podoby.

Z toho vyplývají jak hrozby tak i kvanta nových příležitostí (především pro ty, kteří si uvědomují, v jakém jsme století).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se