Domů
Elektřina
Mikrosíť na Semakau má demonstrovat užitečnost vodíku pro skladování energie
Zdroj: Heather Paul / Creative Commons / CC BY-ND 2.0
Zdroj: Heather Paul / Creative Commons / CC BY-ND 2.0

Mikrosíť na Semakau má demonstrovat užitečnost vodíku pro skladování energie

Francouzská společnost Engie SA pomáhá na ostrově Semakau, který leží na jih od Singapuru, budovat soběstačnou elektrickou mikrosíť, která má demonstrovat užitečnost vodíku pro skladování energie generované intermitentními zdroji. Takto uskladněná energie by se následně dala využít dny i měsíce poté, co byla vyrobena.

Klesající náklady na výstavbu solárních i větrných elektráren pomáhají technologiím OZE dosahovat stále větší podíl na výrobě elektřiny. Díky tomuto trendu roste potřeba vyřešit problém, jak naložit s krátkodobými, ale intenzivními nárůsty výkonu těchto zdrojů.

Zatímco v poslední době nejvíce pozornosti bylo věnováno bateriovým úložištím, vodík má podle Didiera Holleauxe, výkonného viceprezidenta Engie, obrovský dlouhodobý potenciál.

„Baterie jsou dobré pro den nebo pro pár hodin. Ale v případě, že vyprodukujete elektřinu v létě a potřebujete ji až v zimě, nebo třeba jen během několika zamračených dnů,  je vodík zřejmým řešením.“ – Didier Holleaux

Aby se však vodík skutečně stal zásadním řešením, je zapotřebí, aby náklady na vybudování potřebných zařízení dramaticky poklesly. Podle společnosti Toshiba totiž systémy skladování energie založené na principu vodíku v dnešní době stojí zhruba desetkrát více než záložní diesel generátor s podobným výkonem.

Cíl mikrosítě

Projekt Semaku Island, kterého se účastní Engie spolu s singapurskou Technickou univerzitou Nanyang a francouzským Schneider Electric SE, má za cíl vytvořit demonstrační mikrosíť, která má zahrnovat elektrárny přílivové, větrné a solární a dieselagregáty spolu se systémem pro ukládání energie.

Projekt má dodávat elektřinu místním komunitám, které nejsou připojeny na tradiční zdroje energie. Mikrosíť má být zprovozněna v říjnu, systém pro ukládání energie do vodíku má být zprovozněn příští rok.

„Cena elektřiny tvoří největší podíl celkových nákladů na výrobu vodíku. Přistup k levné elektřině a zlepšování efektivity elektrolyzérů jsou klíčovými faktory pro zlepšování ekonomické atraktivity vodíku, a to bez ohledu na velikost projektu.“ – I-Chun Hsiao, analytik pro Bloomberg New Energy Finance.

Engie vidí velké příležitosti pro takovéto mikrosítě v jihovýchodní Asii. Jenom v indonéském souostroví je téměř 1000 ostrovů, jejichž populace nemá přístup k tradičním elektrárnám.

Zdroj úvodní fotografie: Heather Paul

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se