Domů
Akumulace energie
Na miliardy eur přijdou gigawattové plány EDF v akumulaci a solárních zdrojích

Na miliardy eur přijdou gigawattové plány EDF v akumulaci a solárních zdrojích

Cílem francouzské energetické společnosti EDF je vybudovat v celosvětovém měřítku do roku 2035 úložiště elektřiny o souhrnném výkonu 10 GW. V úterý představený plán má vést k tomu, aby se EDF stala evropským lídrem v oblasti akumulace elektřiny pro domácnosti. Francouzská státem vlastněná společnost hodlá do roku 2035 investovat do oblasti ukládání elektřiny 8 miliard euro (203 mld. Kč).

V současnosti disponuje EDF výkonem 5 GW ve svých akumulačních zařízeních především v přečerpávacích elektrárnách. V portfoliu EFD je již také několik projektů velkokapacitních bateriových úložištích sloužících ke stabilizaci soustavy. Příkladem takovéhoto projektu je 49MW akumulátor, který bude uveden do provozu letos v létě v anglickém West Burtonu. Pokud jde o velkokapacitní akumulaci, EDF plánuje vystavět úložiště o výkonu 6 GW především v přečerpávacích elektrárnách a bateriových systémech.

EDF se však plánuje zaměřit i na segment domácích bateriových úložišť v Evropě. EDF se totiž chce stát evropskou jedničkou v oblasti decentrální výroby a akumulace domácností. Francouzská společnost tak chce uvést do provozu úložiště o souhrnném výkonu 4 GW v segmentu domácností, menších firem a municipalit.

Od roku 2050 má být EDF bezfosilní

Do roku 2020 EDF zdvojnásobí své investice do výzkumu a vývoje v oblasti akumulace. V období 2018 – 2020 plánuje EDF na tyto účely alokovat částku 70 milionů euro. V následujících dvou letech navíc EDF investuje 15 milionů euro do projektů nebo startupů souvisejících s ukládáním elektřiny. EDF se ovšem nezaměří pouze na akumulaci, ale součástí zmíněných investic bude také rozvoj služeb souvisejících s flexibilitou výroby a spotřeby elektřiny.

Kromě plánů v oblasti akumulace již v prosinci francouzská společnost oznámila, že do roku 2035 hodlá investovat do výstavby solárních elektráren 25 miliard euro. Dle představ EDF by tyto prostředky měly zajistit výstavbu 30 GW solárních zdrojů.

„Technologie související s ukládáním elektřiny mají potenciál radikálně změnit celý energetický sektor. V našem plánu na investice v oblasti akumulace využíváme znalosti získané průřezově napříč celou skupinou a 25 letech zkušeností do výzkumu a vývoje. Do roku 2050 chceme zbavit naší společnost závislosti na fosilních palivech. Oba představené plány potvrzují schopnost EDF vytvořit environmentálně šetrný a zároveň konkurenceschopný systém. Tento systém nám v budoucnu umožní fungování společnosti i bez nutnosti využívat fosilní paliva,“ uvedl CEO společnosti EDF Jean-Bernard Lévy.

Úvodní fotografie: Jean Bernard Levy – CEO EDF. Zdroj: les-smartgrids.fr

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Milan Vaněček
30. březen 2018, 10:55

Je zajímavé vidět jak dominantně jaderná francouzská energetika potřebuje masivní akumulaci. Možná více než ji potřebují OZE. A teď když alpské země budou dělat akumulaci převážně ze svých a pro své OZE tak francouzům pro jejich JE těch jejich 5 GW v přečerpávačkách stačit nebude. A budou jim i baterie dobré.

Jó časy se mění a energetika též.

Petr
30. březen 2018, 11:33

Alpské země budou dělat akumulaci těm, na kterých budou moci více vydělat.

Momentálně to vypadá, že to budou krvavě dotované větrníky a soláry z Německa, které pro ty co se na dotacích nemusí podílet skutečně vyrábí v podstatě "zadarmo".

Jinak je pravda, že jádro má teď někde problémy s uplatněním noční elektřiny, ale to s robotickými továrnami a elektroauty skončí.

Takže hlavní věc spíš bude, že už i Frantíci zjistili něco o velkých průtokových chemických bateriích, tak nejspíš tam napře EdF své jak se píše výzkumné a vývojové kapacity (kdyby šlo o lithium tak napíšou výrobní), a může stihnout urvat velký kus do budoucna.

C
30. březen 2018, 12:11

A my bychom mohli také, ale bohužel na to nejsou teď dobré finanční podmínky. Ani přestavby Orlíku a eventuálně Slap se moc nevyplatí, při kolísání Štěchovic o 2m by to bylo na 4 h provozu a tedy 180MWh, je škoda že se nepostavila přehrada v původním profilu, to by výrazně zvětšilo plochu a dostupný objem vody.

Možná bychom se mohli na Němce domluvit s Rakouskem a udělat tu velkou PVE mezi Lipnem a Dunajem, na druhou stranu výstavbou dvou nádrží v Beskydech (jistě by to šlo vyjednat), horní a dolní, by se dalo získat něco skoro dvojnásobného dlouhým stráním.

Pokud je cena z VtE někde mezi 40 a 60 € za MWh a u nás na uhelnou elektřinu bokem na škodách na zdraví a podobně jde asi 51mld korun, tedy to odpovídá nějakým 40€ což přičtěme k 30-40€ z uhelek, je to celkem normální cena proudu a řekl bych že i nekrvavá. Důležité ale je aby se Němec začal ke svým PVE chovat jinak.

energetik
31. březen 2018, 08:17

Přečerpávací elektrárna Čechy-stred nebo Středočeské moře

Pokud bychom přehradili Labe v Děčíně a napustili Čechy po kótu 350 m.n.m, vznikne impozantní přečerpávací elektrárna, která hravě pokryje výkyvy obnovitelných zdrojů v celé Evropě. Současně se tím vyřeší sídelní kaše [urban sprawl] v okolí Prahy, nedostatečná cyklistická infrastruktura, neschopnost reagovat na protahující se stavbu D0 a další ekologické problémy.

https://brmlab.cz/user/sachy/brmdam

Možná by i stačilo vodní dílo Suchdol nebo spíše Bohnice? :-)

https://mapy.cz/turisticka?mereni-vzdalenosti&x=14.4022959&y=50.1413562&z=15&rm=9gypvxYMzOeh0-M

už tam jsou připravené dokonce i dvě 110kV linky.

C
31. březen 2018, 10:13

Ještě není apríla :D

Co to je za lidi, nevíte? Že podle těch mapek se baví zatápěním jednotlivých oblastí v Evropě, skoro to vypadá a spolek vodníků. :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se