Svaz: V ČR začíná výzkum možností akumulace energie do plynovodů
V Česku za podpory státu začíná výzkum možností akumulace energie do plynovodů. Přebytky čisté energie vyráběné z obnovitelných zdrojů (OZE) má být prostřednictvím technologie P2G (Power-to-Gas) možné ukládat do plynárenské soustavy a znovu je využívat. V tiskové zprávě to dnes sdělil Český plynárenský svaz (ČPS).
Výsledky společného projektu ČPS, společnosti EGÚ Brno a Vysokého učení technického v Brně, jenž podpořila Technologická agentura ČR částkou téměř 5,5 milionu korun, mají být známy do konce příštího roku. Technologie P2G funguje na principu přeměny elektrické energie na vodík či syntetický metan, které lze následně vtláčet do distribuční plynárenské soustavy nebo uskladnit v podzemních zásobnících plynu.
„Jak evropské, tak i české plynárenství počítá s postupnou náhradou zemního plynu rostoucím podílem zelených plynů, zejména biometanem, vodíkem nebo syntetickým metanem,“ uvedla výkonná ředitelka ČPS Lenka Kovačovská.
Česká plynárenská soustava je podle ní nyní připravena na přepravu, distribuci a skladování zemního plynu s příměsí vodíku až do výše dvou procent.
„Studie nám ale mimo jiné odpoví na otázku, o kolik můžeme tento podíl do budoucna ještě zvýšit a jaké technologické změny by k tomu byly případně potřeba,“ dodala Kovačovská.
Cílem výzkumného projektu je mimo jiné posoudit konkrétní přínosy a možnosti uplatnění P2G v rámci naplňování emisních a dekarbonizačních cílů Evropské unie.
„Chceme rovněž zmapovat možnosti nasazení technologie v jednotlivých lokalitách ČR a vytvořit k tomu metodický nástroj pro ministerstvo průmyslu a obchodu,“ uvedl člen správní rady EGÚ Brno Tomáš Špaček.
Výstupy projektu podle něj mají také plnit roli strategického dokumentu pro tvorbu legislativních úprav souvisejících zákonů a úprav technických norem.
Projekt s oficiálním názvem Výzkum uplatnitelnosti akumulace energie pomocí technologie P2G uspěl loni v létě mezi více než 140 přihlášenými projekty ve třetí veřejné soutěži Programu na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací THÉTA. Tu organizuje Technologická agentura ČR, která mezi 47 vybraných projektů rozdělí celkem 735 milionů korun.
Mohlo by vás zajímat:
Tak i u nás se EGÚ pakuje na pitomosti s tlačením H2 do řešeta zvaného plynárenská soustava? To už mu jiné zdroje financí vyschly? Inu moc majitelům nemovitostí v okolí například Třanovic nezávidím. Když už nemusí izolovat domy proti průniku radonu z podloží, tak je budou muset izolovat proti únikům H2 z podzemních zásobníků. Tedy nové domy, protože ty stávající jim u příležitosti náhodného ohňostroje odstartují vzhůru.
Přes ocelové trubky by se ještě něco vodíku dalo přepravit, ztráty by asi nebyly velké, ale myslet si, že se vodík udrží v podzemních zásobnících je velmi optimistická. Své by o tom mohli vyprávět pamětníci z Lobodic, kde se skladoval něco přes 20 let svítiplyn. Ztráty uskladněného plynu (hlavně vodíku) byly značné. Po přechodu na zemní plyn se zásobník chová normálně a zvýšila se i jeho skladovací kapacita a denní výkon.
Za úvahu rovněž stojí skutečnost, že v zemním plynu se prakticky žádný vodík nenachází, i když by tam mohl (a měl) v důsledku geneze zemního plynu být. Proč? protože během migrace a akumulace zemního plynu v dnešních ložiskách se všechen vodík "prodral" až na povrch a zmizel v atmosféře. Stejně se vodík bude chovat i po zatlačení do podzemních struktur. Otázka k zamyšlení je jen jedna - jak rychle bude migrace (únik) vodíku z podzemního zásobníku probíhat a zda jeho ztráty budou ještě rentabilní. O bezpečnosti takovéhoto provozování se raději nezmiňuji.
Tak to jsem moc zvědavý co za další studuji - jakou svět neviděl zase EGÚ za 5,5 miliónu Kč vypotí. Myslím že úplně stačila ta v roce 2010 udělaná na míru jako záminka pro vyhlášení stopstavu na připojování zdrojů a to i těch pouze pro vlastní spotřebu a kterou ani nechtěli zveřejnit a jen se na ni odvolávali distributoři a "nezávislé" ERÚ.
Další greendealová šílenost za nám ukradené peníze. Net4Gas technická podpora a celý ČPS ví velmi dobře o vodíkové křehkosti a únicích vodíků skrz strukturu trubky. Takže natlakujete vodík a za týden v trubce není. Teda je, ale ve struktuře trubky, kterou oslabuje.
Takže ať soudruzi zkoumají výrobu metanu a nakonec skončí u výroby metyl etylalkoholu, který se dá lehce převážet a spalovat v centech měst.
Místo zkoumání by měli chlapci provozovat tuto věc a přidat k tomu biosložku od Babiše, ať neničí spalováky.
Radit blbům je jako házet perly sviním...
Tak tragicky bych to neviděl. Záleží z jakého materiálu jsou ty trubky zhotovené. V chemickém průmyslu se běžně prohání kovovými trubkami vodík dokonce za vysokého tlaku a teploty bez problémů.
Ano, ale také se pravidelně mění a čas od času jsou vybuchy viz Litvinov.
Takže to vidím zle. Ohrozujete lidi soudruzi greendealovi zloději.
Svítiplyn, který se rozváděl přes sto let má kolem 40 a 50 % vodíku.
Biometan a syntetický metan nemá cenu řešit, ten nebude mít na plynárenskou soustavu vliv.
Hochu, vždy jde o prachy. Vodík napumpuješ přes obchodní měření a pak ti unikne trubkou. Kdo to zaplatí? Ty?
Dtto bioplyn není jen metan. Je to srajda plná různých sloučenin.
Obchodní měření je věda a obrovské prachy. To není pro zloděje z greendealu, kteří rozumí tak akorát nestabilní a nekvalitní elektřině z větrníků, slunečníků, kterou tlačí přes komunistické zákony do přenosové sítě.
Opusť své komunistické myšlení a začni myslet na spotřebitele.
Lidi opravdu nezajímá nekvalitní zmetek...
A) Netykáme si.
B) Psal jsem biometan, což je vyčištěný bioplyn.
C) Vodík nebude unikat z trubek tak rychle a ne v takové míře aby se nerozptýlil do okolí. Pokud se systém navrhne správně, tak utíkat nebude mít pořádně co a kam protože to půjde k přímé spotřebě.
P.S.
Komunistické, nebo spíš kolektivistické, myšlení tu předvádí lidi od klasických elektráren. Nejenom že si vydupali pro ten svůj řemen mezi motorem a strojem speciální přístup, ale ještě tvrdí jak jediná možnost je aby energetiku řešil pro všechny stát. Což je blbost.
A napsat o mě, každý si může moje komentáře tu projít, že mám komunistické myšlení, může jenom člověk snažící se použít argumentační klam nelichotivého zařazení.
PetrV: Jste normální? Jděte si chladit žáhu někam jinam, pokud vás pálí. Ty tykačky, tohle předvádějí např. na stavbách ti největší burani.
S vodíkem jsou dobře kompatibilní měkké nerezi.
Ahoj Bizone,
a kolik těch trubek z měkké nerezi má Net4Gas v zemi? 0 metrů?
Potrubí stará až 50 let, kompresory 6 MW v kompreskách jakbysmet.
řešil jsem nějaké havarijní opravy. Není to sranda. A to naštěstí je dle TPG ochranné pásmo povinně 150 m.
Ne jako poláci, kteří honili VVTL trubky 500 mm středem Janków Przygodski ve Velkopolském vojvodství a bouchlo jim to 14. 11. 2013. Požár tehdy nové kompresní stanice Sayda v DDR 1978 - helmuti s tím doteď nevyšli, přitom tam uhořeli 2 lidi na popel a další těžce popálení při útěku do bezpečné vzdálenosti.
Železniční nehoda u Ufy - 575 mrtvých. Výbuch uhlovodíků z unikajícího potrubí. Špatná kvalita trubky byl ten důvod.
U Československu 4 velké požáry za 20 let. Velké Kapušany, Třeboradice, Kouřim, čtvrtý někde na Slovensku.
S plynem opravdu není sranda.
A potrubí stárnou. Jen vrah by tam pouštěl vodík.
Já jen sdílel svoje znalosti materiálového inženýra, nijak tu blbost s vodíkem neobhajuji! Kompresory na vodík které zmiňuješ jsou cca 10x dražší než normální. Já tvrdím že většina problémů vodíku je řešitelná, ale stálo by to tak šílené prachy že je to naprostá blbost!
Vodík patří do chemické syntézy, do vrchních stupňů kosmických raket, na chlazení velkých alternátorů, a ty správné izotopy do fůzních jaderných zbraní :D
Bizone díky.
S vodíkem to je opravdu o život, jen greendealoví zloději zamlčují fakta. Byl jsem před cca 5ti lety na plynárenské konferenci v Praze, kde tlustý chlapec lačný po dotacích obhajoval vodík horem dolem.
Helmuti vymýšlejí vodíkové vlaky, což je nejbezpečnější použití. Ale do tunelu ten vlak nesmí, stejně jako auta na plyn do garáží.
Mimochodem, kdo parkuje v garážích auto na vodík, tak je potenciální vrah.
14.1.2021 poletí se spaceX mise transporter-1. Použijí obyčejný falcon.
Vynese na heliocentrickou dráhu srandadružice.
Co je důležité, 3 stupeň bude pohon od relativity space, potažmo firmy momentum...space
měl by to pohánět mikrovlnný plazmový pohon Vigoride 1 VR-1.
Tají to, protože je to pod armádou.
Dle mne první vlaštovka fúzního pohonu ve vesmíru.
O fúzi na zemi jsme si psali v listopadu.
Rozpracováno mají ještě Ardoride, Fervoride pro lety na Mars.
Přeji Elonovi a dalším okolo, aby jim to klaplo.
Dělají na tom jeho nejlepší lidé.
Ta družice hodně zajímavá, škoda že o tom pohonu nejsou skoro žádné detaily :( Na WSP, plazmat stabilizovaný vodou, jsem shodou náhod dělal bakalářku:D Je to ale stejná skupina pohonů jako můj oblíbený VASIMR o kterém jsme se taky už bavili, podle popisu je to prakticky ono, fandím tomu.
To se mi líbí - typická diskuse v Čechách - všichni odborníci na všechno a každý ví nejlépe jak se to nemá dělat. Na to jsme machři. Každý "odborník s deseti tituly studia procházení Googlu" a půlka z vás k smíchu jak se vzájemně napadáte. Jestli se do budoucna má náš svět posunout dopředu, pak systém "všichni jsou blázni, jenom já jsem letadlo", asi není to co by bylo nejlepší řešení. Vše zkritizovat a odsoudit v samotném počátku, protože "co kdyby na tom někdo dokonce probůh vydělal a nebudu to JÁ". Všechno špatně!!!
Na ty přebytky z OZE jsem v zimním období zvědav. Dnes na krátkodobých trzích 1MWh za 100 Eur. A to ještě nemáme lid předpisově vybaven elektrovozy.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se