Ve Skotsku vyroste 50MW bateriový systém u větrné farmy
Skotská vláda schválila vybudování velkého bateriového systému o výkonu 50 MW u větrné farmy nedaleko města Glasgow. Celý systém by měl být dokončen na konci roku 2020. Skotsko, stejně jako Wales a Velká Británie, chce být do roku 2050 uhlíkově neutrální.
Obnovitelná energie k dispozici kdykoliv
Skotská vláda schválila vybudování velkého bateriového systému u větrné farmy Whitelee nedaleko města Glasgow. Baterie budou uskladňovat elektřinu vyrobenou v 215 turbínách, které celou větrnou farmu tvoří, a částečně tak budou řešit problém intermitentní výroby větrných elektráren, jež se odvíjí od počasí. Podle vyjádření Scottish Power, provozovatele větrné farmy, bude celý bateriový systém pokrývat plochu větší, než je tenisový kurt.
Celý systém bude mít výkon 50 MW. To je dvakrát více než je výkon jakéhokoliv již existujícího bateriového úložiště ve Spojeném království. Baterie se budou na plnou kapacitu nabíjet přibližně hodinu. Očekává se, že práce na výstavbě bateriového úložiště začnou ještě letos a budou dokončeny na konci roku 2020.
„Víme, že výroba obnovitelné energie se musí zčtyřnásobit a víme, že větrné elektrárny na pevnině jsou tou nejlevnější formou zelené energie. Integrací skladovacích technologií s větrnými elektrárnami na pevnině odháníme jeden z mýtů o tom, že obnovitelná energie nemůže být k dispozici, když ji potřebujeme,“ uvedl Keith Anderson, CEO Scottish Power.
Scottish Power, která bude rovněž řídit celý projekt bateriového úložiště, na počátku tohoto roku prodala svůj poslední majetek v oblasti fosilních paliv. Stala se tak první firmou ve Spojeném království, která vyrábí veškerou svou elektřinu z obnovitelných zdrojů.
Uhlíková neutralita do roku 2050
Skotsko sledovalo cíl dosažení uhlíkové neutrality do roku 2045. Nicméně v květnu vláda oznámila, že se bude držet rady poskytnuté Výborem pro změnu klimatu (Committee on Climate Change), která navrhla směřování dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Podobně ze své ambicióznosti sníží i Wales. Podle již zmiňované Komise je ovšem reálné dosáhnout pouze 95% snížení emisí, a to z důvodu významné role zemědělství ve státním hospodářství.
Také Velká Británie plánuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Stávající cíl této země je dosáhnout do 2050 snížení emisí o 80 %.
Mohlo by vás zajímat:
Přiznám se, že bych na odborném serveru čekal více technických informací, klidně na úkor těch oslavných chorálů. Pak by třeba bylo vidět, že ta 50 MW a 50 MWh baterie dokáže suplovat s bídou desetinu špičkového výkonu toho větrného parku po dobu pouhé jedné hodiny. Takže ty mýty nejsou zas tak úplně mýty...
Ano, to , že se tento 50MW systém plně nabije už za hodinu mne také zaráží. Ze zkušeností ví asi každý, že silný vítr netrvá v 99 % případů jen hodinu. Takže , když přijde celonoční silný vítr /nic zvláštního, naopak zcela běžného !/ a bude trvat třeba od 20.00 do 06.00 = 10 hodin = čas slabého odběru v síti, tak ve 20.00 se baterie začne nabíjet a ve 21.00 bude na 100 % nabitá. Zbylých 9 hodin pak půjde vyrobená elektřina vniveč = ztráta. Vypadá to, že tento větrný park by potřeboval vedle sebe alespoň 10 kusů těchto baterií, která se pak budou nabíjet postupně. Ovšem to by také znamenalo 10 násobnou cenu. 500 MW je bratru 500 MW.
Opravdu je těch informací málo. Z dostupných informací vychází že uvedený výkon je na svorkách střídačů. O vlastní baterii není nic. 50MW je slušný výkon který má překlenout dobu kdy vítr nefouká a 215 větrníků má taky svůj výkon. Když je uvažováno o bezemisní energetice tak na jak dlouho může přestat foukat aniž by došlo k nějakým omezením.
Pár hodín maximálne dní pri javoch ako z decembra 2016 keď vietor a slnko generovalo úplné minimum. Podobné javy niesu ojedinelé no ani tak časté aby sa oplatilo budovať obrovské naddimenzované kapacity. Alebo sa vybujudú no bude to celé mnohonásobne drahšie ako potrebný výkon v atómovej energii nalríklad a s podstatne väčším enviromentálnym dopadom či vyplýtvaním vzácnych zdrojov.
Pro Skoty to problém není, mají spoustu zemního plynu a v zimě musí taky každý den topit.
I pro nás či Němce to není velký problém když již máme podzemní zásobníky na plyn tak veliké že vydrží na celou zimní sezonu.
Kdežto budovat v EU nové jaderné elektrárny je vysoce rizikové (i drahé), a každý soukromý investor od toho couvne.
Zdravím všechny teoretiky a je mi vás upřímně líto, že ta baterka není postavena za účelem, jaký si představujete.
Účelem tady té baterie bude:
- Frekvenční regulace
- APU pro "nahazování" turbín
- vyhlazování fluktuací ve výrobě
- napájení senzorové a komunikační techniky
- ...
Na tyhle účely 50MW/50MWh baterie bohatě stačí a má hluboký ekonomický smysl.
Obávám se, že pan Keith Anderson, CEO Scottish Power, si Váš komentář asi nepřečte, a nám všem ostatním je od začátku jasné, že kvůli skladování přebytků z toho větrného parku tam tu baterii nestaví.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se