Domů
Akumulace energie
Německá aukce pro OZE s akumulací přilákala projekty s větrnými zdroji, celkově byl zájem silný
Solární elektrárna s bateriovým úložištěm
Zdroj: El Periódico de la Energía

Německá aukce pro OZE s akumulací přilákala projekty s větrnými zdroji, celkově byl zájem silný

V září v Německu proběhlo letošní druhé a zároveň poslední kolo aukcí pro obnovitelné zdroje kombinované s akumulací. Na rozdíl od minulého kola byl zájem investorů velmi silný, podobně jako v druhém kole v loňském roce. Zatímco do předchozích aukcí, s výjimkou té úplně první, byly přihlášeny pouze projekty fotovoltaik s akumulací, v druhém letošním kole se objevilo i několik projektů zahrnujících větrné zdroje.

Německo nabízí developerům obnovitelných zdrojů relativně širokou paletu aukcí, ve kterých si mohou zajistit provozní podporu pro své projekty. Jednou z nich jsou i takzvané inovativní aukce, do kterých se mohou hlásit pouze projekty zahrnující akumulační prvky, nejčastěji baterie. Do těchto aukcí sice mají přístup různé obnovitelné zdroje, od samého počátku jim však dominují fotovoltaické projekty.

V druhém letošním kole nabídl německý Spolkový síťový regulátor (Bundesnetzagentur) k soutěžení 583 MW výkonu. Do aukce bylo podle regulátora přihlášeno 154 projektů o celkovém instalovaném výkonu 1856 MW, tedy rekordní množství. Podle regulátora byly do aukce přihlášeny vůbec první projekty kombinující větrné elektrárny s úložištěm, v tomto případě 91 MW. Žádný z projektů využívající větrné turbíny nicméně v aukci neuspěl.

"Silný převis nabídky v této inovativní aukci ukazuje trend, který pozorujeme již v samostatných aukcích pro pozemní fotovoltaiky. Vysoká účast nám dává naději, že se rozvoj obnovitelných zdrojů stabilizuje i v tomto segmentu," řekl Klaus Müller, prezident německého regulátora.

Podporu si nakonec zajistilo 50 projektů o souhrnném instalovaném výkonu 587 MW. Vysoutěžené ceny se pohybovaly mezi 67,4 a 74,5 EUR/MWh, jejich vážený průměr činil 70,9 EUR/MWh. Oproti minulému kolu s průměrnými 83,3 EUR/MWh se jedná o výrazný pokles, minulá aukce však nebyla zcela zaplněná. Aukci stejně jako v minulých kolech dominoval slunný jih Německa s 227 MW připadajícími na spolkovou zemi Bavorsko, dále s odstupem následovalo Meklenbursko-Přední Pomořansko s 115 MW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Milan Vaněček
17. říjen 2024, 18:12

Fotovoltaika s akumulací za 70 EUR/MWh není špatné, když si uvědomíme, že za pár let podobné projekty budou okolo 50 EUR/MWh díky pokračujícímu poklesu cen bateriové akumulace podle "learning curve".

Jsem zvědav, na kolik vyleze CfD u Dukovan, snad se to dovíme koncem roku

Emil
17. říjen 2024, 18:20

Akorát to není cena té elektřiny ale jen výše plovoucí tržní prémie, a kapacita té fotovoltaiky stačí na uložení půlhodinové výroby, kdyby ta fotovoltaika jela na nominální výkon.

Milan Vaněček
17. říjen 2024, 18:45

No a co tím chcete říci? Mě to říká, že je to spodní hranice ceny a za pár let ta hranice bude ještě o dost níže, viz

pv-magazine.com/2024/10/17/a-look-at-next-generation-battery-cells

pv-magazine-usa.com/2024/03/06/battery-prices-collapsing-grid-tied-energy-storage-expanding/

cituji: "Battery prices collapsing, grid-tied energy storage expanding

From July 2023 through summer 2024, battery cell pricing is expected to plummet by over 60% (and potentially more) due to a surge in EV adoption and grid expansion in China and the U.S."

ess-news.com/2024/10/17/a-look-at-next-generation-battery-cells/

Technický pokrok vítězí....

Milan Vaněček
17. říjen 2024, 18:52

A to se v Dukovanech ještě ani nekopne do země (za těch pár let). A až se začne stavět, tak už bude fotovoltaika s akumulací ve světě nejvíce vyrábějící zdroj elektřiny (viz poslední report IEA). Předhoní uhlí, předhoní plyn, předhoní VtE, předhoní elektrárny vodni (roční výrobou). Nejdřív ale předhoní jádro, velmi brzy. Exponenciální růst stále pokračuje.

Slavomil Vinkler
17. říjen 2024, 18:56

No ale o koze a o voze. FV jede i s akumulací když moc tak 10 hodin a JE 90%roku. Bavme se o bateriích na 3 měsíce tak je to kolik? Ne cena na 1 kWh ale celkem na 2000 kWh. A to je tak 50x2000 tedy 10 tisíc euro na kW a na 2 měsíce. rezervy. A plynovky nevytahujte.

Slavomil Vinkler
17. říjen 2024, 18:58

Špatně 100 tisíc E.

Emil
17. říjen 2024, 19:01

Chci tím říct přesně to co jsem tím řekl. O skutečné ceně elektřiny to číslo nic nevypovídá, a ta akumulace je tam o tak malé kapacitě, že se cena absolutně nedá srovnávat s cenou elektřiny z disponibilního zdroje.

Milan Vaněček
17. říjen 2024, 19:37

Z článku a mého příspěvku je jasné, že fotovoltaika s akumulací ceny elektřiny (současné, vysoké) nezvyšuje, ale do budoucna snižuje.

A z přiložených odkazů je zřejmé, že pokles cen akumulace je obdobný či spíše ještě rychlejší, než byl pokles cen fotovoltaických panelů.

To je dobrá zpráva. Tečka.

Emil
17. říjen 2024, 19:45

Kdyby ceny elektřiny (současné, vysoké) snižovala a nezvyšovala, nemusely by se pořádat aukce ve kterých se soutěží tržní prémie. Tečka.

Miloslav Černý
17. říjen 2024, 19:44

Není zatím důvod zajistit Z OZ celoroční spotřebu. Ty zbytkové procenta výhledově doplní spolehlivě např. min. 10 krát levnější plynové zdroje a nejsou to jenom ty. Naopak pro tyto důvody stavět ty jaderné mamuty je naprostý nesmysl. Max. vzít na milost do nezbytné doby SMR, do úplného vyřešení plné energetické nezávislosti.

Emil
17. říjen 2024, 19:51

Na vaše neustálé tro||ení úplně mimo téma článku i mého příspěvku vůbec nejsem zvědavý. Plynové zdroje nejsou "min. 10 krát levnější" než "OZ" ani než cokoliv jiného, ať už jste tou svou tradičně nesmyslnou větou myslel cokoliv.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se