Velká baterie Tesly v Austrálii překonává očekávání

DomůAkumulace energieVelká baterie Tesly v Austrálii překonává očekávání

Je to přibližně jeden měsíc od oficiálního zprovoznění projektu bateriového úložiště Hornsdale Power Reserve u větrné elektrárny „Hornsdale wind farm“ v Jižní Austrálii. Projekt ve svém okolí i v zahraničí vyvolal velký zájem. Úspěch Hornsdale by mohl zapříčinit vznik dalších bateriových úložišť po celé Austrálii. Dohodu na výstavbu dalšího bateriového úložiště s Teslou uzavřel například stát Victoria.

Během prosince projekt bateriového úložiště Hornsdale dodal do sítě 2,42 GWh elektrické energie. Celková spotřeba elektrické energie pak činila 3,04 GWh. Energetická účinnost nabíjecího/vybíjecího cyklu pak činí téměř 80 %.

Instalovaný výkon bateriového úložiště činí 100 MW, kapacita bateriového systému je 129 MWh. Jedná se momentálně o největší bateriové úložiště využívající lithium-iontovou technologii.

Níže uvedený graf zobrazuje dodávaný a odebíraný výkon baterie. Z něj je patrné, že výkon se během běžného provozu úložiště pohyboval mezi +30 MW (dodávaný výkon) a -30 MW (odebíraný výkon). V některých případech dodávaný výkon činil až 100 MW, maximální odebíraný výkon pak činil 70 MW.

Výroba a spotřeba Hornsdale Power Reserve během Prosince, zdroj: Dylan McConnell, data od AEMO

Z grafu je dále patrné, že výroba a spotřeba bateriového systému nesleduje žádnou periodickou křivku. To je zapříčiněno podpůrnými službami, které bateriový systém nabízí.

Další bateriové systémy jsou na cestě

Jižní Austrálii ve využívání bateriového systému následuje sousední stát Victoria, jehož vláda nedávno podpořila dohodu s americkou Teslou na dodávku dalšího velkokapacitního bateriového systému. Na projektu se má podílet společnost Neoen, vlastník projektu Hornsdale Power Reserve. Podle dohody má vzniknout bateriové úložiště o instalovaném výkonu 20 MW spolu s 204MW větrným parkem.

Projekt má nabízet podobné podpůrné služby jako Hornsdale. Zároveň by ale mohl poskytnout dodatečné benefity pro stabilitu sítě. Nachází se totiž v části přenosové sítě, která podle Australského provozovatele trhu s energiemi (AEMO) bude v budoucnu možná potřebovat úpravu. Projekt tak může indikovat vliv bateriových systémů na stabilitu sítí.

Zdroj úvodního obrázku: denisbin