Domů
Akumulace energie
Velká baterie Tesly v Austrálii překonává očekávání
Hornsdale Power Reserve

Velká baterie Tesly v Austrálii překonává očekávání

Je to přibližně jeden měsíc od oficiálního zprovoznění projektu bateriového úložiště Hornsdale Power Reserve u větrné elektrárny „Hornsdale wind farm“ v Jižní Austrálii. Projekt ve svém okolí i v zahraničí vyvolal velký zájem. Úspěch Hornsdale by mohl zapříčinit vznik dalších bateriových úložišť po celé Austrálii. Dohodu na výstavbu dalšího bateriového úložiště s Teslou uzavřel například stát Victoria.

Během prosince projekt bateriového úložiště Hornsdale dodal do sítě 2,42 GWh elektrické energie. Celková spotřeba elektrické energie pak činila 3,04 GWh. Energetická účinnost nabíjecího/vybíjecího cyklu pak činí téměř 80 %.

Instalovaný výkon bateriového úložiště činí 100 MW, kapacita bateriového systému je 129 MWh. Jedná se momentálně o největší bateriové úložiště využívající lithium-iontovou technologii.

Níže uvedený graf zobrazuje dodávaný a odebíraný výkon baterie. Z něj je patrné, že výkon se během běžného provozu úložiště pohyboval mezi +30 MW (dodávaný výkon) a -30 MW (odebíraný výkon). V některých případech dodávaný výkon činil až 100 MW, maximální odebíraný výkon pak činil 70 MW.

Výroba a spotřeba Hornsdale Power Reserve během Prosince, zdroj: Dylan McConnell, data od AEMO

Z grafu je dále patrné, že výroba a spotřeba bateriového systému nesleduje žádnou periodickou křivku. To je zapříčiněno podpůrnými službami, které bateriový systém nabízí.

Další bateriové systémy jsou na cestě

Jižní Austrálii ve využívání bateriového systému následuje sousední stát Victoria, jehož vláda nedávno podpořila dohodu s americkou Teslou na dodávku dalšího velkokapacitního bateriového systému. Na projektu se má podílet společnost Neoen, vlastník projektu Hornsdale Power Reserve. Podle dohody má vzniknout bateriové úložiště o instalovaném výkonu 20 MW spolu s 204MW větrným parkem.

Projekt má nabízet podobné podpůrné služby jako Hornsdale. Zároveň by ale mohl poskytnout dodatečné benefity pro stabilitu sítě. Nachází se totiž v části přenosové sítě, která podle Australského provozovatele trhu s energiemi (AEMO) bude v budoucnu možná potřebovat úpravu. Projekt tak může indikovat vliv bateriových systémů na stabilitu sítí.

Zdroj úvodního obrázku: denisbin

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(28)
Jan Veselý
20. leden 2018, 17:31

Je ještě třeba dodat, že ta baterie už 2x zasáhla v situaci, kdy bez varování zkolabovala velká uhelná elektrárna, což ohrozilo celou síť a ta baterka ji udržela několik minut těsně nad čárou, kdy by začala kolabovat, než naběhly zálohy.

Jo, a mimochodem, tuhle sezónu už v Austrálii 13x klekla uhelná elektrárna během odběrové špičky, v době kdy byly elektrárny nejvíce potřeba.

Nedávný kolaps elektrárny Loy Yang málem sundal síť a na pár hodin udělal cenovou špičku na úrovni 12 000 AUD/MWh. Jen tohle udělalo škodu za 160 miliónů AUD, to jsou tak 3 Tesla baterky.

Vláďa
21. leden 2018, 06:30

Austrálie vzhledem k velikosti je rozdělená na více systémů. Systém cca 120 MW je opravdu malý a baterka jej může chvíli podržet. V našich končinách by úložiště se stejnou funkcí muselo mít tak 5000 MW aby to bylo srovnatelné. Jinak by jste si měl upravit případné škody. Těch 160 milionů AUD je poněkud mimo. Pokud by na hodinu vypadla celá Austrálie tak by na DPH byla ztráta 96 mil. Zdroj National Geographic.

Jan Veselý
21. leden 2018, 07:15

Událost se týkala států Victoria a Jižní Austrálie během odběrové špičky, která je celkem okolo 10 GW. Událost trvala okolo 2 hodin a cena elektřiny stoupla z nějakých +- 100 AUD/MWh na 12 000 AUD/MWh. Ověřoval jsem si to a vychází to.

Ta baterie situaci nevyřešila, jen zabránila tomu, že by frekvence sítě klesla pod 49,7 Hz, ale bylo to tak tak.

Vláďa
21. leden 2018, 10:23

10 GW je 10000 MW v tomto výkonu se nějakých 120 MW ztratí jako nic.

Petr Hariprasad Hajič
21. leden 2018, 13:18

No podle všeho neztratí. Může to být tak, že právě ono jedno procento je důležité pro udržení sítě v provozu. Pravděpodobně šlo jen o pár minut, než se začaly odpojovat nedůležité větve a předělávat konfugurace. Zamozřejmě, pokud by byla instalovaná 1GWh, tak by to mělo už dost podstatný efekt. Už teď je jasné, že ta doba brzy přijde.

Jan Veselý
22. leden 2018, 11:24

Těch 100 MW udělalo rozdíl mezi silným nedostatkem zdrojů a kolapsem sítě. Bylo to fakt na hraně a těch 100 MW opravdu pomohlo. Jisté je jen jedno, přijdou další.

Milan Vaněček
21. leden 2018, 07:21

Vláďo vidím že pro Vás budoucnost je něco co přijde za měsíc nebo za rok. To Vámi požadované distribuované úložiště 5GW/5-50GWh tu za rok nebude. Ale kdy lze u nás očekávat třeba 100 tisíc elektromobilů? Už v dekádě 2030-40. A ty představují 50 kWh krát 100 000=5GWh. A v průtočných bateriích pro energetiku budete mít ještě větší kapacitu než v litiových.

Vláďa
21. leden 2018, 10:24

O čem píšete o úložišti nebo o elektromobilech?

Petr
21. leden 2018, 10:52

On píše většinou jen na jedno téma, že všechno jde, když se chce, hlavně v roce 2050 v Africe, kde když se bílý Západ dnes maximálně obětuje dokáže v té době zařídit pro černoušky k nejmodernější formě flákání zdarma klimatizované kanceláře.

C
21. leden 2018, 11:17

Myslím že pan Vaněček počítá s tím že lidé dají baterie EV ke stabilizaci sítě. Já si myslím že nedají, proč by to dělali? Maximálně pokud jim to přinese dvojnásobek ceny nové baterie, ale to bude pro síť zase asi drahé. Navíc nebudou připojené zároveň... Myslím že s tímto nelze počítat. ale ty nápady se dost pravidelně objevují bez ohledu na nepravděpodobnost.

C
21. leden 2018, 11:37

Petře,

zase tak děsivé scénáře to nebudou, řekl bych. Prostě jenom z toho důvodu že do r. 2050 se začne hroutit populace na celé planetě a systém se stane neudržitelným, všechny moderní systémy se stanou neudržitelnými. Socialismus, kapitalismus, oba jsou v podstatě letadly, neschopné se přizpůsobit situaci nulového či záporného růstu populace.

O nějakém sebeobětování západu se nedá myslím moc mluvit, protože to není sebeobětování, ale poslední zoufalé pokusy o záchranu, vymotání se z toho co si zavinil. Jak tím co se dělo v době kolonialismu, tak potom humanitární pomocí, tak dovozem lidí do průmyslu a nakonec předváděním se na dovolených jak jsou bohatí.

A do toho trochu pomohl J. Watt s parními stroji na uhlí a R. Diesel s motory na naftu, což tedy podle vědců poněkud přitápí, když si vezmeme že se díky jiným krokům kde co odlesnilo, tak máme zaděláno na problém.

Milan Vaněček
21. leden 2018, 12:04

Pane C, nemyslím že většina lidí poskytne své baterie k stabilizaci sítě. To by se stalo jen kdyby za to dostali dobře zaplaceno a věděli, že za 10 let si za stené peníze koupí mnohem lepší, výkonnější a levnější sadu baterií (čili vývoj jako u solárních panelů, jen s polovoční životností baterií vůči panelům). To jes zase uváděl jen jako příklad jak lehce a rychle dojdeme k vysokým číslům.

Všichni obhájci energetických zařízení potřebujících více než 15 let k svému vybudování musí brát v úvahu, jaká bude akumulace a FVE a VtE za 15 let. Ty totiž lze postavit velmi rychle.

A nevěřím tomu, žs se v roce 2050 začne hroutit civilizace. Podívejte se na Čínu, za Maa to vypadalo, že bude šířit svoji ideologii po Evropě a že Číňanů budou hodně přes 2 miliardy. A teď už si to nikdo rozumný nemyslí, nárust obyvatelstva se zastavil a Čína je světový lídr pokročilé světové výroby a nových technologií. Všimněte si, píši výroby, ale za 10-20 let to bude platit i pro výzkum.

C
21. leden 2018, 12:37

Dobře, ono to původně vypadalo že počítáte stejně jako některé organizace s tím že lidé budou dávat baterie EV k dispozici na stabilizaci sítě. Pokud to měl být příklad penetrace nové technologie, pak to beru.

Kolaps civilizací je podle mne dost možný, pokud se podíváme na demografické křivky, pak se poměry neúprosně mění a rapidně klesá porodnost, v podstatě celosvětově, to by mohlo v konečném důsledku vést ke smrtící spirále a rozpadu společenského řádu a to by mohlo vzít s sebou celou civilizaci.

Nevím co vymyslí Čína, ale i po zrušení politiky jednoho dítěte se jim nedaří číslo zvednout, takže možná skončí i přes všechny moderní technologie v kolapsovém stavu ze kterého se nebude dařit se zvednout. Oni možná se státním vlastnictvím nějak udrží důchody a pod. ale v jiných zemích to dopadne ještě hůř. Prostě tak jak je to nastavené to fungovat nemůže.

Milan Vaněček
21. leden 2018, 13:05

Kolaps euroatlantické civilizace může způsobit pouze multi-kulti, LGBT+ a "vítači". A ještě to horní procento (se svým náboženstvím "prachy, prachy, prachy") v rámci potřeby novodobých otroků (migrantů).

Ale myslím že ke kolapsu nedojde, rozhodně nám nehrozí, že při současné výrazně vyšší produktivitě v zemědělství či průmyslu by produktivní občané nebyli schopni uživit děti, mládež a důchodce.

Petr Hariprasad Hajič
21. leden 2018, 13:34

Pane Vaněčku ohledně kolapsu civilizace a vítačů. Vím, že je to u vás expresívní nadsázka. No ale, mám doma psa, který byl týraný. Je podezřívavý a skoro každého cizího člověka, který se k němu přiblíží na 2 kroky napadne. Tak jistě, ty lidi, sem přijdou můžou být narušení stejně jako tam můj pes, ale nějakého vítacího psa bych měl mnohem raději.

Proto vítám nové technologie, Smart Grids, gafénové baterie i všechny další snahy, které jsou uvážené a vedou ke snaze o udržitelný rozvoj. Jsou technologie, které nevítám. Jsou to ty, kde převažují, podle mě - subjektivně, negativa (hlavně ekologická) nad pozitivy. Například GMO plodiny. Obecně, GMO, např. v medicíně, mi přijdou potřebné, atd.

Tak zpátky k tématu. Letos se podle mě bude instalovat už dost značná kapacita do bateriových úložišť. Technologie na to jsou a nemusí to být nutně jenom lihiové baterie. Nebude to trvat tak dlouho, jak uvádíte. Za pět let to bude stejně tak běžné, jako jsou dnes FVE nebo VtE.

štěpkař
21. leden 2018, 21:47

Výpočet je to sice pěkný, ale ponásobit celkovou výrobu za okamžitou cenu energie je nesmysl. Naprostá většina dodávek elektřiny je obchodována dlouhodobými kontrakty, zbytek se doladí den předem na spotovém trhu a dolaďování probíhá nejdráž, ale také s nejmenším množstvím elektřiny. Velcí spotřebitelé buď mají svůj dlouhodobý kontrakt za svou cenu a svou elektřinu dostali i během této kritické situace beze změny ceny, anebo spekulují na krátkodobém trhu a regulují svou spotřebu podle ceny a poskytují podporu síti... Když už jste hledal, tak najděte kolik energie se za tuto cenu prodalo, podle mne to budou maximálně jednotky procent, takže ta škoda bude opět v jednotkách procent udané částky.

Příklad z českého prostředí.

http://www.ote-cr.cz/kratkodobe-trhy/elektrina/vyrovnavaci-trh/page_report_28

Australská data nechám na lepší googliče. Zde se mi nepovedlo najít zobchodované množství.

https://www.aemo.com.au/Electricity/National-Electricity-Market-NEM/Data-dashboard#price-demand

Jan Veselý
22. leden 2018, 11:43

Prostým násobením je to někde k 300 milionům AUD. Mé číslo pochází z tohoto článku. Můj hrubý odhad mi napovídá, že by to řádově tak být mohlo.

Ondra
22. leden 2018, 18:34

Můžete sem hodit ten odkaz ještě jednou? Tenhle nějak nejede.

Martin Hájek
22. leden 2018, 11:46

Pane Veselý, nevím, o jaké škodě mluvíte. Pokud trh v Austrálii funguje podle normálních pravidel, tak škodu utrpěl provozovatel vypadlé elektrárny a dále pak Ti účastníci trhu, kteří neměli dopředu nakoupenou elektřinu a nakupovali ji na poslední chvíli. Naopak vydělali výrobci, kteří byli schopní navýšit výrobu nebo neměli zcela prodáno a také případně podniky, které snížily svůj odběr. Ovšem podávat to jako nějakou celospolečenskou škodu je úplně zcestné.

Jan Veselý
23. leden 2018, 11:50

Škodě, kterou utrpěli spotřebitelé, na kterých si oligopoly mastí kapsy zatímco regulátor jen přihlíží jak ženou síť na hranici kolapsu.

A to je zrovna v Melbourne Australian Open. Umíte si představit tu mezinárodní ostudu, kdyby ji během turnaje klekla elektřina?

energetik
20. leden 2018, 21:56

Toho se v ČEZku nedočkáme dokud nebude skutečně liberalizován energetický trh a nebude odstřižena mafie se systémovými službami přisátá na "státní" firmu ČEPS.

Honzík
21. leden 2018, 15:04

Myslíte? A co je tedy tenhle navrh CEPS na zmenu Kodexu a oficialni pripusteni baterek pro poskytovani podpurek? Mozna to jde pomalu, ale snad se jednou dockame.

http://www.eru.cz/cs/-/navrh-zmen-pravidel-provozovani-prenosove-soustavy-predany-spolecnosti-ceps-a-s-na-zaklade-%C2%A7-97a-energetickeho-zakona-energetickemu-regulacnimu-1

Jan Veselý
22. leden 2018, 11:45

Přiznám se, že se mi nechce číst 245 stránkový dokument. Bude se něco dělat s těmi pitomými požadavky na min. 10 MW jednotky, které se mohou účastnit a s aukcí jednou za 3 roky?

energetik
23. leden 2018, 09:35

Prozatím bude tento VIP trh uvolněn pouze pro teplárny. Tedy spojení turbína + akumulátor. Vyvolení a majitelé těchto turbín jsou věrni značce Rolls-Royce i v mobilitě a ročně si rozdělí 5 miliard Kč které dostanou přidělené od ČEPSu. Výkupní cena této regulační energie pro udržování frekvence je tajná, ale po přepočtu to vychází na více než FVE z roku 2010.

Samotné akumulátory nebo kombinace akumulátor + jiný zdroj než turbína v teplárně budou mít ještě několik let smůlu. Je totiž nutné podpořit stávající nohsledy a souputníky aby měli náskok před konkurencí a ochránit je na trhu.

Milan Vaněček
23. leden 2018, 13:24

Tak jsem si přečetl v odkazu, že i pan Hájek podporuje baterky, že se teplárnám vyplatí i bez dotace.

Petr Hariprasad Hajič
20. leden 2018, 23:06

Je hezké si přečíst, že se napňuje vize aktivních regulačních prvků v síti. Spolu s impedančními tranformátory a IOT je cesta ke Smart Grids otevřená. Ještě to bude dlouhá cesta, ale někde už vykročili. V ČR trochu přešlapujeme. Jako obyčejně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se