Domů
Akumulace energie
Vytratí se domácí fotovoltaika bez akumulace? Německo se k tomu blíží

Vytratí se domácí fotovoltaika bez akumulace? Německo se k tomu blíží

Německo podle výroční zprávy o stavu skladování energie instalovalo v minulém roce celkem 41 % solárních elektráren současně s připojeným systémem akumulace elektřiny. Oproti předchozímu roku narostl tento podíl o 27 %. Celkem v německém segmentu domácí akumulace přibylo 116 MWh skladovací kapacity. 

Růst trhu se zařízeními pro akumulaci energie na úrovní domácností je u našich západních sousedů na vzestupu. V minulém ruce bylo instalováno 41 % solárních elektráren včetně systému, který umožnuje skladování elektřiny. Předloňský 14% podíl se podařilo zvýšit i díky trvající podpoře pro zájemce o kombinaci fotovoltaiky a systému akumulace. Podle výroční zprávy by mohl podíl vzrůst až na 60 %.

Celkem v loňském roce přibylo na decentrální úrovni 116 MWh kapacity, což při uváděné průměrné kapacitě 6 kWh je přibližně 20 000 nových zařízení. Téměř třetina veškeré skladovací kapacity byla přidána v Bavorsku, které má spolu s Báden-Würtembergskem v Německu jedny z nejlepších podmínek pro výrobu elektřiny ze solárních elektráren.

Na přiznivé podmínky pro výrobu elektřiny ze solárů v zemích na jihu Německa (Bavorsko a Báden-Württembursko) ukazuje i to, že v některých hodinách je možné produkovat ze solárů samotných více než polovinu spotřeby elektřiny.

Po loňském avizovaném zrušení podpory pro zájemce o solární elektrárnu s akumulací nakonec německé ministerstvo od plánu zrušit podporu ustoupilo. Podpora bude dostupná i v dalších letech.

Německo má v současné době 40 GW instalovaného výkonu ve fotovoltaických elektrárnách, jejichž významná část je instalována na střechách domů. V součtu pokrývají solární elektrárny cca 6 % spotřeby elektrické energie (údaje z roku 2015).

Zatímco nejlepší podmínky pro výrobu elektřiny ze solárních elektráren jsou na jihu země, mnohem větší kapacity pro výrobu intermitentního proudu jsou na severu země, kde v posledních letech probíhá rychlá výstavba větrných elektráren. Problém, před kterým nyní Německo stojí, je propojení severní a jižní části země, které umožní přenášet aktuální přebytky výkonu do místa spotřeby.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.