Domů
Akumulace energie
Vytratí se domácí fotovoltaika bez akumulace? Německo se k tomu blíží

Vytratí se domácí fotovoltaika bez akumulace? Německo se k tomu blíží

Německo podle výroční zprávy o stavu skladování energie instalovalo v minulém roce celkem 41 % solárních elektráren současně s připojeným systémem akumulace elektřiny. Oproti předchozímu roku narostl tento podíl o 27 %. Celkem v německém segmentu domácí akumulace přibylo 116 MWh skladovací kapacity. 

Růst trhu se zařízeními pro akumulaci energie na úrovní domácností je u našich západních sousedů na vzestupu. V minulém ruce bylo instalováno 41 % solárních elektráren včetně systému, který umožnuje skladování elektřiny. Předloňský 14% podíl se podařilo zvýšit i díky trvající podpoře pro zájemce o kombinaci fotovoltaiky a systému akumulace. Podle výroční zprávy by mohl podíl vzrůst až na 60 %.

Celkem v loňském roce přibylo na decentrální úrovni 116 MWh kapacity, což při uváděné průměrné kapacitě 6 kWh je přibližně 20 000 nových zařízení. Téměř třetina veškeré skladovací kapacity byla přidána v Bavorsku, které má spolu s Báden-Würtembergskem v Německu jedny z nejlepších podmínek pro výrobu elektřiny ze solárních elektráren.

Na přiznivé podmínky pro výrobu elektřiny ze solárů v zemích na jihu Německa (Bavorsko a Báden-Württembursko) ukazuje i to, že v některých hodinách je možné produkovat ze solárů samotných více než polovinu spotřeby elektřiny.

Po loňském avizovaném zrušení podpory pro zájemce o solární elektrárnu s akumulací nakonec německé ministerstvo od plánu zrušit podporu ustoupilo. Podpora bude dostupná i v dalších letech.

Německo má v současné době 40 GW instalovaného výkonu ve fotovoltaických elektrárnách, jejichž významná část je instalována na střechách domů. V součtu pokrývají solární elektrárny cca 6 % spotřeby elektrické energie (údaje z roku 2015).

Zatímco nejlepší podmínky pro výrobu elektřiny ze solárních elektráren jsou na jihu země, mnohem větší kapacity pro výrobu intermitentního proudu jsou na severu země, kde v posledních letech probíhá rychlá výstavba větrných elektráren. Problém, před kterým nyní Německo stojí, je propojení severní a jižní části země, které umožní přenášet aktuální přebytky výkonu do místa spotřeby.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.