Domů
Čistá mobilita
ACEA: EU potřebuje k pokrytí poptávky osmkrát více dobíjecích bodů
Nabíjecí stanice v blízkosti Mnichova, autor:  Jakob Härter, Flickr

ACEA: EU potřebuje k pokrytí poptávky osmkrát více dobíjecích bodů

Evropská unie potřebuje k pokrytí poptávky nainstalovat osmkrát víc dobíjecích bodů ročně, než jich zřídila v loňském roce. Vyplývá to z výpočtů, které dnes na svém webu zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Loni v EU vzniklo přes 150.000 dobíjecích bodů z celkového počtu více než 630.000 stanic.

Loňské číslo je příliš nízké na to, aby se do roku 2030 podařilo dosáhnout cíle Evropské komise (EK) mít v EU 3,5 milionu bodů. Podle ACEA by jich ročně muselo vznikat zhruba 410.000.

Poptávka ale rychle převyšuje nabídku, varuje ACEA. V letech 2017 až 2023 se prodej elektromobilů v EU zvyšoval třikrát rychleji než instalace dobíjecích míst.

„Velmi nás znepokojuje, že zavádění infrastruktury v posledních letech nedrží krok s prodejem bateriových elektromobilů,“ uvedla generální ředitelka ACEA Sigrid de Vriesová.

„Navíc hrozí, že se tato ‚mezera v infrastruktuře‘ v budoucnu ještě prohloubí – a to v mnohem větší míře, než odhaduje Evropská komise,“ uvádí de Vriesová.

ACEA odhaduje, že k uspokojení poptávky bude do roku 2030 zapotřebí 8,8 milionu dobíjecích bodů. Ročně by jich tak muselo přibývat 1,2 milionu, tedy osmkrát více, než kolik se jich nainstalovalo v loňském roce.

„Chceme-li překlenout mezeru v infrastruktuře a splnit klimatické cíle, je potřeba urychleně zvýšit investice do veřejné nabíjecí infrastruktury,“ uvedla de Vriesová.

Podle statistik českého Centra pro dopravní výzkum (CDV) a ministerstva průmyslu a obchodu ze začátku loňského prosince se v České republice loni otevřelo zhruba 390 nových dobíjecích stanic. Celkově tak v Česku bylo 2313 stanic s 4313 dobíjecími body, což zemi v EU řadilo na 13. místo.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Vladimír Krteček
30. duben 2024, 08:34

Hm, ja jsem Vam to rikal ...

A az budou ty stanice, nebude elektrika ....

hellokitty
30. duben 2024, 10:00

100 rokov dozadu si mysleli, ze elektrika kazdeho zabije a dnes ju ma kazdy doma

https://www.reddit.com/r/pics/comments/e8w3ge/antielectricity_cartoon_from_1889/

nebude to cez noc, ale budu stanice aj elektrika, to nezastavi ani lamentovanie skeptikov

richie
30. duben 2024, 16:38

..nebude to cez noc, ale budu stanice aj elektrika, to nezastavi ani lamentovanie skeptikov..

ale samozrejme .. budu aj stanice, aj elektrina, len ako-kde ci ako-kedy .. no hlavne za kolko .. a z akym dopadom (prioritne na lokalnu ekonomiku)

hellokitty
1. květen 2024, 13:06

toto si asi mysleli aj ludia, ked sa zacali stavat prve cerpacie stanice a dlhsie roadtripy autom boli len pre dobrodruhov

richie
2. květen 2024, 08:54

hmm .. tak toto je uz ale demagogicke odbocenie mimo, resp. klamlive porovnanie

1) nikto v tom case nikoho nenutil pouzivat auta

2) nikto v tom case neriesil penalizovanie inej dopravy

2) neboli z toho titulu ziadne negativne dopady na ekonomiku (obmedzovanie priemyslu, minanie prostriedkov na dotacie a podobne)

hellokitty
2. květen 2024, 12:48

demagogicke je aj tvrdit, ze elektrina bude ako-kde a ako-kedy, lebo taka situacia este nenastala, resp. mozno tak v severnej korei

richie
3. květen 2024, 10:48

to ze elektrina bude ako-kde ci ako-kedy bolo myslene pre tie nabijacie stanice - co je mmch uz teraz realita na niektorych miestach v holandsku

teda obmedzovanie nabijania prave pre minimalizovanie potencionalnych pretazeni/vypadkov siete

Bob
2. květen 2024, 09:38

V té době počátků automobilismu kupovali benzín v lékárnách, které byly v každém městečku. Samozřejmě s rizikem, že ho v té lékárně nebude dost. Ale lékárníci, jako dobří obchodníci se hned přizpůsobili a drželi zásoby.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se