Domů
Čistá mobilita
Reuters: Automobilky do roku 2030 zdvojnásobí výdaje na elektromobilitu
Zdroj: Renault UK
Zdroj: Renault UK

Reuters: Automobilky do roku 2030 zdvojnásobí výdaje na elektromobilitu

Čistá mobilita
6 komentářů
21. říjen 2022, 13:32
ČTK

Světoví výrobci automobilů do roku 2030 zdvojnásobí výdaje na elektromobilitu a baterie na 1,2 bilionu dolarů (30 bilionů Kč). Vychází to z výpočtů agentury Reuters. Pro srovnání – tržní hodnota společnosti Alphabet, která je mateřskou společností Googlu, v současné době činí asi 1,3 bilionu USD.

Reuters se při výpočtu investic do vývoje a výroby elektromobilů a do baterií a surovin na jejich produkci opírá o veřejně dostupné údaje a o projekce jednotlivých firem. Ještě před rokem vycházelo agentuře poloviční číslo.

Automobilky podle analýzy plánují, že do roku 2030 vyrobí 54 milionů elektromobilů s pohonem na baterie (BEV). To bude představovat více než 50 procent celkové produkce aut. Podle údajů výrobců a organizace Benchmark Mineral Intelligence chtějí automobilové společnosti a jejich partneři vyrábějící baterie do roku 2030 nainstalovat 5,8 terawatthodiny výrobní kapacity baterií.

Lídrem v tomto úsilí je automobilka Tesla, jejíž ředitel Elon Musk představil ambiciózní plán vyrábět 20 milionů elektromobilů v roce 2030. To si vyžádá odhadem tři terawatthodiny kapacity baterií. Firma doufá, že letos prodá 1,5 milionu aut, takže pokud by jich mělo být 13krát tolik, budou zapotřebí investice v řádu stovek miliard dolarů.

Německý automobilový koncern Volkswagen sice za Teslou nyní zaostává, má ale plán, že do konce desetiletí investuje více než 100 miliard dolarů do vytvoření globálního portfolia elektromobilů, vybuduje nové továrny na výrobu baterií v Evropě a Severní Americe a zajistí si dodávky klíčových surovin.

Japonská automobilka Toyota Motor vloží do elektrifikace svých vozidel a do zvýšení výroby baterií 70 miliard dolarů. V roce 2030 chce prodávat nejméně 3,5 milionu elektromobilů na baterie. V plánu je nejméně 30 různých modelů BEV.

Americká automobilka Ford Motor výdaje na elektromobily stále zvyšuje, nyní dosahují asi 50 miliard dolarů. Chce mít s partnery kapacitu baterií nejméně 240 gigawatthodin a v roce 2030 vyrábět zhruba tři miliony BEV. To by byla polovina celé produkce.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Jiří Švarc
21. říjen 2022, 13:50

Nějaký důvod, proč v článku není zmíněn největší současný výrobce elektromobilů?

hlpb
21. říjen 2022, 14:42

Jirko, současný největší výrobce BEV tam zmíněn je = Tesla

Rejpal
21. říjen 2022, 15:28

Ano to je pravda Tesla je největším výrobcem EV na světě. Ale celkově ve výrobě vede Čína. Stejně jako v bateriích , rychlovlacích , OZE , stavitelství a téměř všech nastupujících technologiích , kromě jádra , tam zatím vede Rusko.... Západ vede v klasické technice zejména spalovacích motorech , strojním průmyslu , těžbě fosilních paliv, v medicíně, z nových technologií snad jen v technikách pro výrobu čipů - do toho teď Čína mohutně investuje. Až si tady zakážeme většinu toho co umíme pak budeme na světovém trhu nabízet tak maximálně náhražky Čínské technologie.

Jiří Švarc
21. říjen 2022, 16:12

Ne BEV, ale elektromobilů, kam patří i PHEV. A i tak je BYD skoro na stejno s BEV s Teslou.

Ivan Švančara
21. říjen 2022, 14:12

zdvojnasobia, nic ine im nezostava

Michal K.
21. říjen 2022, 20:32

autoforum. cz/zajimavosti/zajem-o-elektromobily-zkolabuje-rika-jeden-z-nejvetsich-expertu-v-evrope-plugin-hybridy-jsou-varovani

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se