Shell v Anglii spustí na svých benzínových stanicích dobíjecí stanice pro elektromobily

DomůČistá mobilitaShell v Anglii spustí na svých benzínových stanicích dobíjecí stanice pro elektromobily

Ropný gigant Shell spustí v Anglii síť rychlonabíjecích stanic, které budou umístěny přímo v areálu čerpacích stanic společnosti. Mimo investic Shellu do OZE je to další známka přípravy společnosti na budoucnost.

Shell v této první vlně zprovozní rychlonabíjecí stanice ve frekventovaných lokalitách, konkrétně se jedná o Londýn, Surrey a Derby. Do konce roku plánuje mít v provozu 10 čerpacích stanic dovybavených rychlonabíječky s příkonem 50 kW. Platba bude probíhat pomocí aplikace v mobilu. Zákazník následně platí pouze za spotřebovanou elektřinu. Do konce června 2018 bude cena nastavena na 25 pencí/kWh (cca 7,3 Kč/kWh) což je zhruba polovina oproti normální ceně elektřiny.

Tento projekt představuje první krok společnosti Shell v odvětví elektromobility ve Velké Británii. Shell s ním přichází jen několik dní poté, co společnost koupila NewMotion, holandskou firmu s 30 000 soukromými nabíjecími místy v domácnostech a kancelářích po celé Evropě.

Za posledních 10 deset let se ve Spojeném Království značně zvýšil počet elektromobilů, momentálně je na silnicích přes 115 000 vozidel s elektrickým pohonem. Poslední 3 roky se ročně prodalo zhruba 10 000 elektromobilů a kolem 20 000 plug-in hybridů.

“Není pochyb, že se trh s elektromobily vyvíjí rychle. Chceme dát zákazníkům na výběr – nezáleží, jaký typ vozidla mají, chceme, aby přijeli na čerpací stanici Shell a dočerpali jakékoli ‚palivo‘.” Jane Lindsay-Green, manažer Shell pro nová paliva

Akvizice NewMotion a doplnění čerpacích stanic o rychlonabíječky by ropnému gigantovi mohlo poskytnout dobré zabezpečení proti dopadu nástupu elektrických aut, které mají způsobit to, že v roce 2030 vyvrcholí poptávka po ropě. Linday-Green dále uvádí, že koupě sítě nabíjecích míst a budování rychlonabíječek je komplementárně spojený krok pro zajištění budoucnosti firmy. Shell přiznává, že 10 z celkového tisíce čerpacích stanic, které v Británii vlastní,  je zatím pouze malý krok. Jedná se ovšem o pilotní projekt, na kterém společnost bude sbírat zkušenosti a testovat technologie.

Kromě rychlonabíječek Shell také testuje vodíkové technologie . Přestože se počet vozidel s tímto pohonem odhaduje na 50 v celém Spojeném Království, Shell vybudoval plnící stanici pro tento typ vozidel na dálnici M25 u Cobhamu a do konce roku chce stanice otevřít ještě ve dvou dalších místech.

Úvodní fotografie: Ed Robinson/Shell