Domů
Čistá mobilita
Shell nahradí v Singapuru své dieselové trajekty plavidly na elektrický pohon
Zdroj: Shell

Shell nahradí v Singapuru své dieselové trajekty plavidly na elektrický pohon

Britsko-nizozemský ropný gigant Shell nahradí od první poloviny roku 2023 své dieselové trajekty v Singapuru třemi plně elektrickými plavidly s kapacitou 200 pasažérů. Podle společnosti se má jednat o vůbec první elektrické trajekty využívané v Singapuru a zároveň první podobná plavidla využívaná Shellem vůbec. 

Kontrakt na návrh, dodávku a provoz minimálně tří plně elektrických trajektů podepsal Shell se singapurskou společností Penguin International Limited. Trajekty budou přepravovat pasažéry na zhruba 5,5 kilometrů dlouhé trase mezi pevninou a ostrovem Bukom, kde se nachází tamní provozy Shellu.

„Budoucnost lodní přepravy bude zahrnovat využití různých paliv v různých částech tohoto sektoru, kdy elektrifikace je řešením pro dekarbonizaci krátkých cest, včetně přístavních provozů,“ řekl Nick Potter, ředitel pro lodní a námořní dopravu Shellu v jihovýchodní Asii a na Středním východě.

Energie pro pohon uvedených plně elektrických trajektů bude čerpána z lithium-iontových akumulátorů o kapacitě 1,2 MWh. Dobíjení trajektů má probíhat přímo na ostrově Bukom, a to pomocí rychlodobíjecích stanic v době špičky a pomalým dobíjením v době mimo špičku a v nočních hodinách. Maximální rychlost trajektů má přesahovat 20 uzlů (37 km/h).

Největší potenciál má dle Shellu vodík

Kromě využití trajektů poháněných elektřinou zkoumá Shell v Singapuru také možnosti využití vodíkových palivových článků. V roce 2021 oznámila společnost zahájení spolupráce na studii proveditelnosti, která má ověřit možnosti využití plavidel poháněných touto technologií.

„Případné pozitivní závěry studie pomohou vydláždit cestu k čistší vodíkem poháněné lodní dopravě. Analýza Shellu poukazuje na vodíkové palivové články jako na bezemisní technologii, která má největší potenciál pro pomoc sektoru lodní dopravy v dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050,“ dodal Shell.

Komentáře

(1)

Vinkler

24. září 2021, 14:32

No dobrý, my máme taky na Pryglu šífy na baterky.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.