Za pouhých 8 minut 200 km jízdy. Současná nejvýkonnější nabíječka řeší hlavní nedostatek elektromobility

DomůČistá mobilitaZa pouhých 8 minut 200 km jízdy. Současná nejvýkonnější nabíječka řeší hlavní nedostatek elektromobility

Firma ABB na konci minulého měsíce představila na veletrhu v německém Hannoveru rychlonabíječku s příkonem 350 kW. Dobití elektromobilu na 200 km jízdy by měla zvládnout za 8 minut.

Po představení ambiciózních plánu mnoha automobilek v oblasti elektromobility, včetně Škoda auto  nezůstávají pozadu ani výrobci nabíjecích stanic pro elektromobily. ABB představilo nabíječku Terra HP, která je první nabíječkou o výkonu 350 kW na trhu. Oproti současným běžně využívaným rychlonabíjecím, které obecně dosahují sedmkrát nižšího nabíjecího výkonu (50 kW) se jedná o velký skok. Současné rychlonabíjecí stanice automobilky Tesla, tzv. Superchargery, disponují výkonem 135 kW. Elektromobily Tesla jsou ovšem schopny nabíjení výkonem 120 kW.

Podle vyjádření ABB, by tento typ nabíječky měl najít uplatnění především na dálnicích a současných nabíjecích stanicích. Nabíječka je schopná pracovat na napětí 400 i 800 V. Kromě toho má dva vývody, což umožní současné nabíjení 2 vozů mezi něž rozdělí aktuálně dostupný výkon.

„Zavázali jsme se k podpoře rozšíření nabíjecích systémů pro elektromobily po celém světě, abychom mohli směřovat k čistějšímu prostředí. Jádrem filozofie ABB je vytváření nejmodernějších a energeticky efektivnějších řešení, která jsou škálovatelná a flexibilní podle potřeb našich zákazníků.“  Ředitel úseku ABB nabíjecích stanic pro elektromobily, Frank Muehlon

Již loni firma ve Švédském městě Gothenburg instalovala nabíječku pro elektrobusy s příkonem 450 kW. V tomto případě se nejednalo o dobíjení kabelem, ale pomocí troleje.

Nyní je míč na straně výrobců elektromobilů, kteří pro využití potenciálu nabíjecích stanic musí přizpůsobit baterie elektromobilů. Nemenší problém čeká distribuční společnosti, které budou muset na vývoj na straně elektromobility přizpůsobit distribuční soustavy, to by mohlo využití podobně výkonných rychlonabíjecích stanic značně prodražit.

Zdroj úvodní fotografie: ABB