Domů
Elektrárny v ČR
Havlíček: Obnovitelné zdroje v ČR budou mít z Bruselu k dispozici 100 miliard Kč
Obnovitelné zdroje, Ilustrační foto
Zdroj: Ilustrační foto

Havlíček: Obnovitelné zdroje v ČR budou mít z Bruselu k dispozici 100 miliard Kč

Nové tuzemské obnovitelné zdroje budou mít v nejbližších sedmi letech z evropských fondů typu Modernizačního fondu a Plánu obnovy k dispozici kolem 100 miliard korun. Na dnešní on-line konferenci Solární energie a akumulace v ČR to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V Česku podle něj neexistuje podporovanější zdroj než právě obnovitelné zdroje. Připomněl, že mezi roky 2010 až 2030 jim bude vyplacen až bilion korun, z toho 570 až 580 miliard Kč solárním elektrárnám. Důvodem je především štědrá podpora v souvislosti s takzvaným solárním boomem před více než deseti lety.

Podle Havlíčka je nezpochybnitelné, že solární energetice a obnovitelným zdrojům obecně spolu s jadernou energetikou patří budoucnost českého energetického mixu. Jako jasný příklad označil strategii, kterou minulý týden představila polostátní energetická společnost ČEZ. Firma oznámila, že plánuje do roku 2030 vybudovat obnovitelné zdroje o výkonu 6000 megawattů, převážně fotovoltaické elektrárny v ČR. Jde zhruba o trojnásobek výkonu Jaderné elektrárny Dukovany. Uhlí naopak čeká útlum.

„Pokud chce být Česká republika i nadále energeticky soběstačná, bude muset rozvíjet mix obnovitelných zdrojů, plynu a jádra. Za mě si myslím, že to není ani tak souboj technologií, ale spíš je to souboj s časem,“ řekl dnes generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, který na konferenci zastupoval Svaz průmyslu a dopravy ČR.

Předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář doplnil, že solární průmysl je připraven zastávat klíčovou roli ve změně energetiky. „Nepůjde to ale za současného nevyzpytatelného investorského prostředí, bez stability a jasného politického závazku. Místo toho, abychom plánovali budoucnost, v Česku řešíme 11 let staré záležitosti kolem přiměřenosti podpory starých zdrojů,“ dodal.

Mantinely dalšího rozvoje obnovitelných zdrojů v ČR má mimo jiné stanovit novela zákona o podporovaných zdrojích, který je aktuálně v Poslanecké sněmovně. Návrh novely schválila vláda na konci loňského dubna. Vášně tehdy vzbudil její rozdílný přístup k povolené ziskovosti jednotlivých obnovitelných zdrojů energie. U solárních zdrojů vláda na jednání upravila přípustnou výši vnitřního výnosového procenta (IRR) z původně navrhovaných 8,4 procenta na 6,3 procenta.

Podle dřívějšího vyjádření Havlíčka by to mohlo ročně ušetřit sedm až deset miliard korun. Oborové asociace záměr dlouhodobě kritizovaly. Havlíček dnes však naznačil, že ministerstvo průmyslu už na nízké povolené ziskovosti solárních elektráren v navrhované novele zákona nelpí a plánuje stanovit rozpětí pro povolený výnos mezi 8,4 až 10,6 procenta.

„S tím, že vláda bude mít možnost vždy rozhodnout. Z mého pohledu by se to u solárních elektráren mělo blížit těm 8,4, naopak ty ostatní zdroje by mohly být o něco vyšší,“ uvedl dnes ministr.

Řešením podle něj bude také plánovaná desetiprocentní solární daň. „Stále existují různé varianty, jak systém nastavit. Myslím si ale, že mohu říct, že na solární dani je i mezi parlamentními stranami všeobecná shoda,“ řekl v polovině dubna Hospodářským novinám (HN) Havlíček.

List tehdy připomněl, že solární daň znamená odvod z tržeb za prodej elektřiny, jež má pevně stanovenou dotovanou výkupní cenu. Tuzemské solární elektrárny spuštěné v letech 2009 a 2010 platily speciální odvod ve výši 26 procent už v letech 2011 až 2013. „Těm z roku 2009 byl poté zrušen. A nyní by se daň zvedla z nuly na deset procent. Elektrárny spuštěné v roce 2010 platí i nyní desetiprocentní odvod, ten by se jim s novelou zvýšil na 20 procent,“ napsaly tehdy HN. Změna by podle nich mohla vlastníkům těchto zdrojů sebrat minimálně pět miliard korun ročně.

Havlíček dnes dále uvedl, že ministerstvo průmyslu při projednávání novely také zaujme neutrální stanovisko k možnému zapojení solárů do plánovaných energetických aukcí a k otázce akumulace.

Celkové náklady na takzvané podporované zdroje energie (POZE) v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun. Předloni to bylo 45,4 miliardy Kč, solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun. Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 385 miliard korun. Vyplácení podpory pro solární elektrárny dlouhodobě kritizuje prezident Miloš Zeman.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(30)
Jiří
25. květen 2021, 14:28

"Jde zhruba o trojnásobek výkonu Jaderné elektrárny Dukovany"

Špičkového výkonu možná, ale množství dodané energie je zhruba 3/4 co dodá jeden blok JE. Na druhou stranu za 10 let, 15 let a možná i 20 let dodá nový blok JE přesně 0 TWh :-)

PetrB
25. květen 2021, 14:48

A pokud bychom do inovací v obnovitelných zdrojích a projektech na omezení spotřeby věnovali i to, o čem se uvažuje na stavbu či dostavbu bloků JE... nakročili bychom k budoucnosti.

Je lépe nakročit, než být nakopnut realitou.

Inspirace jsou nedaleko. Německu se vysmíváme a spíláme mu jen za zdražování, ale bez omezení bezuzdného drancování zdrojů, to nejde a nepůjde.

Bude to bolet, více ty, co váhají.

Josef
25. květen 2021, 14:54

Pokud bychom do OZE nedali ani korunu pak bychom měli bilion korun na přestavbu energetiky na jádro takto nemáme ani bilion ani energii a ještě se najdou lidé co považují OZE za budoucnost ....

Eda
25. květen 2021, 20:06

Kde jste vzal tu částku?

Josef
25. květen 2021, 23:00

Je to cena za podporu OZE mezi lety 2010-30.

380 000 zaplatí za podporu OZE 4 členná rodina a zelení trolové tady pořád budou mluvit o tom jak jsou OZE levné.

Eda
26. květen 2021, 15:37

znova - kde jste došli k této částce.

A hned druhá doplňující otázka. Má tedy země která nedokázala nastavit základní jednoduchá pravidla pro OZE tak aby nedošlo k tomuto (i když o bilion fakt nejde) stavět JE která je jedna z nejsložitějších a nejdrážších staveb světa?

Pavel
27. květen 2021, 22:19

O bilion fakt jde. "Jednoduchým pravidlem" je trh, ale s tím se oze tuneláři nespokojí protože by museli žrát trávu. Přičemž kdekoli si oze tuneláři začali závádět svá "jednoduchá pravila", skončilo to bilionovým tunelem. To se týká nejen ČR ale i Německa, Španělska, Bulharska ...

pr
28. květen 2021, 16:19

Jasně, jde o bilion, který jsme nadali ČEZu a to jediné zdejším trolům vadí. Že jej dostanou malí výrobci, kteří se podíleli na SNÍŽENÍ ceny elektrické energie a tak mají na příspěvek nárok. (ten kdo nic nedělal a dnes řve, nedoplácí, jen platí jinému) Kdo si nenajde vývoj ceny elektrické energie po roce 2008 ten může plkat co se mu zachce. Je k smíchu.

Pavel
29. květen 2021, 00:10

A to sis vycucal z kterýho prstu? "Malí výrobci" se zasloužili o kulové a na oze parodiích na elektrárny si nakradli víc než dost. Cena za silovou elektřinu šla dolů kvůli německému bilionovému dotačnímu tunelu - německá dotovaná elektřina tlačí dolů ceny elektřiny v celé střední Evropě. Jenže tento cenový pokles bohatě kompenzován poplatky na oze parodie, ze kterých si ti "malí výrobci" vyrobili výhodný bezpracný penězovod do kapes spotřebitelů el. energie.

Arimatejský
26. květen 2021, 06:37

Jednu přestavbu jste tu soudruzi už dělali. Stála víc jak bilion a stejně se vám nepovedla, tak už radši nic nezkoušejte a nechte to na mladších.

energetik
25. květen 2021, 15:45

Za každou 1kWh vyrobenou v OZE je odvedena daň v silové energii kterou OZE vyrobili a spotřebitel i z daní zaplatil a podruhé je ta samá energie zdaněna znovu ještě v poplatku za OZE který se také platí za každou silovou kWh. A teď znovu chystají ještě jednu speciální solární daň. Ale na účty za elektřinu to mít pozitivní vliv nebude, jen politici a úředníci budou mít více na rozkrádání. Takže potom 1kWh vyrobená ve FVE bude minimálně třikrát zdaněná, jen aby je potom mohli o to více dotovat a fňukat jak moc že je dotují.

Škoda že pan Kalousek nedotáhl tu navrhovanou jadernou daň dokonce, alespoň by se to trochu vyrovnalo.

T
26. květen 2021, 14:46

A potom si poridte FVE ,pekne vyhlidky!!! Dekuji.Zaplatis vzdy vse...,a jeste se upiste certu!Bud ostrov,nebo nic!

pr
28. květen 2021, 16:22

Za ceny materiálu na FVE po roce 2014 už jedině poloostrov nebo ostrov. To dá rozum. Dnešní ceny jsou jen šušně na to kolik práce FVE udělá.

Josef
27. květen 2021, 11:43

Za každou vyrobenou 1KWH ze solárů , která má cenu asi 1kč dostate solárník 13kč dotací. Něco zaplatí na daních, ale celkově to není nic jiného než okrádání slušných občanů a bude to trvat ještě 9 let.

Milan Vaněček
25. květen 2021, 16:15

Energetika u nás je jen o tom, získat co nejvíc na dotacích.

Není to o technologických inovacích, o levné ceně pro spotřebitele, není to o využívání zahraničních zkušeností.

Doporučuji si přečíst dnešní BBC news o stavbě jaderné elektrárny Hinkley C.

bbc.com/news/uk-england-somerset-57227918

Opět stejná písnička: stavba se opožďuje a prodražuje. Ale co nejhoršího, už teď je vidět jak bude elektřina z nové JE mnohem dražší než elektřina z větrných elektráren.

Cituji:

"Who is paying for it all?

EDF. The original contract signed with the government in 2016 agreed that any cost overruns would be paid by EDF, not the UK Government or British electricity bill-payers.

The price for Hinkley's electricity was fixed in a so-called "strike price" at £92 per megawatt hour, rising with inflation. That will not go up beyond that limit, even if the costs of building Hinkley Point C rise.

But critics have pointed out that Hinkley's energy will be expensive.

The latest offshore wind farms have agreed strike prices of around £40 per megawatt hour.

Tedy: dodavatel (EDF) bude mít stále narůstající ztrátu (kde se asi bude chtít "zahojit"?). Britští spotřebitelé budou platit 3x více než by platily za elektřinu z jejich VtE.

Tragedie ČR je v nesmyslném (z hlediska občanů i z hlediska technického pokroku) programu POZE, který měl být finančně omezen (každá vyhlášená akce měla mít svůj finanční limit, takto náklady naběhly nesmyslně vysoko a ČR současně porušuje touto vysokou podporou hospodářskou soutěž v EU a stále neproběhla kontrola a nebyly vyvozeny důsledky. To třeba ve Španělsku i ve Francii již parlament přijal omezení některých enormních zisků z fotovoltaiky z let 2008-2010, narušujících hospodářskou soutěž).

Takže místo smysluplného POZE, které by utrácelo jednotky miliard ročně na špičkové technologie, které zpočátku podporu potřebují, tu máme "naše české specifikum".

A diskuse o energetice je u nás pouze diskusí o nejdražší možné technologii (=jaderné energetice). A mají nám to stavět země, které již jadernou energetiku ve svých mateřských zemích nerozvíjí.

Jiří Šíma
26. květen 2021, 01:42

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Tak je to když v parlamentu rozhodují lobysti.
.

pr
28. květen 2021, 16:24

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

A nadržení idioti.
.

Omega
26. květen 2021, 15:31

Nebojte se, až se začne účtovat "spravedlivě", tak ta cena z JE bude levnější. Dnes odběratel nemá právo si vybrat. Takže nastává paradoxní situace, kdy si chci koupit elektřinu z JE, a jako bonus musím zaplatit stejnou částku, kterou platím za "systémové služby", neboli dotuji nestability OZE. Potom to vypadá že je JE extrémně drahá.

Oddělte výrobu, zálohování výroby a distribuci - a nechte lidem vybrat zdroj EE, k tomu způsob zálohování a dodávky a uvidíte co to udělá s trhem. Pokud si lidé budou moci vybrat EE z jádra bez zálohy, nebo z OZE bez zálohy, nebo OZE se zálohou, tak najednou uvidíte jak to dopadne.

Jiří Šíma
26. květen 2021, 01:38
energetik
26. květen 2021, 08:50

Tady je to ode zdi ke zdi. Jeden rok to pře dotují a další zase vymýšlejí sankce, daně a absurdní poplatky a tak stále dokola.

Doufal jsem že ty peníze nechají do aukcí, jenže tam by stará garda energetiků (ČEZ atd..) v konkurenci neuspěla, takže si zase vymysleli modernizační fond bez aukcí, kde to mají jisté.

Pavel
26. květen 2021, 10:31

První solární tunel, který vytuneloval odhadem tisíc miliard ze státního rozpočtu byl schválen hlasy ČSSD, komunistů a tuším UsDeu. Druhý solární tunel bude v režii těch samých zlodějů pod vedením arcizlodějů z Anofertu. A tupé stádo voličů si bude stěžovat na zlé OZE, které za to přece mohou. Máme co si zasloužíme. Je to hrozná beznaděj.

luboš
26. květen 2021, 12:27

Berme hrozbu oteplování vážně. Vyřazení fosilních paliv z používání nemusí stačit. Varování z Venuše: Atmosféra Venuše se skládá především z oxidu uhličitého a malého množství dusíku. Předpokládá se, že atmosféra vznikla zčásti odplyněním vystupujícího magmatu, tedy podobně jako na Zemi. Tlak na povrchu je více než 90× větší než na Zemi (je ekvivalentní tlaku na Zemi v hloubce cca 1000 m pod hladinou oceánu). Atmosféra extrémně bohatá na CO2 způsobuje mohutný skleníkový efekt, který zvyšuje teplotu povrchu na více než 460 °C, v oblastech poblíž rovníku dokonce až na 500 °C. Venušin povrch je tak tedy teplejší než Merkurův, přestože je ve více než dvojnásobné vzdálenosti od Slunce. Zde nám Vesmír nabízí unikátní experiment demonstrující sílu skleníkového efektu způsobenou oxidem uhličitým. Zatímco na horní hranici atmosféry Merkuru dopadá 9126,6 W.m-2 u Venuše je to pouhých 2613,9 W.m-2 tedy téměř 4x méně. Přesto je povrchová teplota Venuše výrazně vyšší než u Merkuru. Protože díky vysoké hustotě atmosféry pronikne do hlubších vrstev atmosféry Venuše jen 25 % záření a protože albedo planety (tedy podíl odraženého záření vůči přijatému) je 90 %, je přijímané záření přibližně srovnatelné se Zemským povrchem. Tedy paradoxně, ačkoliv je Venuše Slunci podstatně blíže než Země, na povrch Venuše dopadá relativně málo krátkovlnného záření. Bez skleníkového efektu by se průměrná teplota povrchu Venuše velmi podobala Zemi, nicméně jak dokládají měření, je o cca 450 °C vyšší. luboš se omlouvá autorům údajů o Venuši za kopírování jejich myšlenek.

Standa
27. květen 2021, 07:43

To je sice pravda, ale my nežijeme v nějaké době globálního oteplování. Žijeme uprostřed jedné z nejtvrdších dob ledových. Nyní je doba meziledová a trvá už asi 14 000 let. Doba meziledová trvá v rozmezí 10 000-20 000 let. Tudíž, to lepší už máme nejspíše za sebou.

Pokud se podíváte do wikipedie a zadáte doba ledová, tak vždy uvidíte, že před nástupem doby ledové teploty na planetě zemi kulminovaly.

Nejspíše to vedlo k roztátí ledovců a narušení oceánských proudů. V důsledku toho došlo k značnému poklesu teploty v severních oblastech. Rapidně se ochladilo a sněhová pokrývka pak zůstávala mnohem déle a na mnohem větší ploše. Odražené záření nemohlo nic vyrovnat a rozjela se doba ledová, která trvala kolem 100 000 let.

Tudíž dle mého názoru, my tím oteplováním přivodíme nástup doby ledové a to možná mnohem prudším způsobem, než kdyby tomu bylo přirozenou cestou.

Klima se mění. Je to systém, který je nyní labilní. A co se stane, pokud do labilního sytému dodáme energii? Dostane se do stabilní fáze mnohem rychleji...

Miloslav Černý
26. květen 2021, 17:30

Jedině aukce nám můžou zajistit nejefektivněji investované dotace. Je to ověřená praxe tak by se vůbec nemělo ztrácet čas jakou cestou se vydat. Kdo s tím nesouhlasí, tak má zájem více na vlastním prospěchu na úkor možné zvýšené ceny EE pro její nedostatek, kterou zaplatí odběratelé. Je to jasný jako facka, tak nevím, co tady kdo chce ještě řešit. To nám ty tunely opravdu ještě nestačil?

Emil
26. květen 2021, 19:03

Kdo s tím nesouhlasí, tak třeba chápe, že dotace nerostou na stromech. Jsou k dispozici teď díky výnosům z prodeje emisních povolenek. Na aukce tyto peníze není možné využít, protože ty pak vyžadují platbu po celou dobu kontraktu, který bývá např. na dvacet let. Proto byla zvolena forma investiční dotace a ne provozní.

Miloslav Černý
26. květen 2021, 22:07

Měl jsem na mysli. aukce na stavbu výkonu s provozní podmínkou.

Emil
26. květen 2021, 22:16

To ale není ta ověřená praxe. Ověřená praxe jsou aukce na garantovanou výkupní cenu a ne na stavbu výkonu.

Milan Vaněček
27. květen 2021, 11:56

Opět omyl, ověřená praxe, bez dotací (ani provozní ani investiční) jsou power purchase agreements (PPA). Platí to v EU i USA.

To nezatíží daňové poplatníky a umožní energetický přechod na nové perspektivní technologie.

Dotace můžete použít na výdaje s rekultivací po dolech, s přeškolováním lidí, výstavbu chytrých sítí, a pod.

To by byla správná praxe, ne dávat zaručený příjem jako by to chtěli a chtějí někteří, které nechci zde jmenovat, víme o koho jde...

Miloslav Černý
27. květen 2021, 12:03

Dnes ověřený a zaběhlý, zítra přežitý. Smysl by to mohlo mít právě v možných úsporách na jednotku výkonu. Těžko dnes stanovit, co vedlo tehdejší tvůrci takových pravidel, jestli to bylo zjednodušení, ale na úkor realizovaného výkonu či osobní nějaké z toho vyplívající výhody. Měli bychom volit cestu ne pro jednoduchost, ale právě tu náročnější, která přináší v delším horizontu větší přínos a do té oblasti energetika rozhodně patří.

Emil
27. květen 2021, 12:37

Rád bych vám připomněl, že jste to byl vy, kdo volal po ověřené praxi, dokonce jste tvrdil, že "kdo s tím nesouhlasí, tak má zájem více na vlastním prospěchu". A teď najednou chcete vymýšlet něco, co nemá s "ověřenou praxí" vůbec nic společného, protože to prý zítra bude přežité.

Vaněček tradičně mimo - bez komentáře.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se