Obce a kraje odmítají návrh k urychlení využívání OZE, podle nich je poškozuje
Obce a kraje odmítají současný návrh zákona o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE). Podle nich poškodí obce a zatíží kraje. Stěžují si navíc na to, že ho stát s nimi dostatečně neprojednal. Zástupci samospráv proto vyzvali k otevření odborné diskuse a k přepracování zákona. Ve společné tiskové zprávě to dnes uvedli zástupci Sdružení místních samospráv ČR, Asociace krajů ČR a Svazu měst a obcí ČR.
Návrh zákona vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s ministerstvy životního prostředí a pro místní rozvoj. V současnosti je v připomínkovém řízení. Jeho cílem má být celkové zjednodušení podmínek pro povolání staveb produkujících zelenou elektřinu. Vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu ČTK shání.
Materiál navazuje na usnesení vlády z letošního dubna, v němž kabinet schválil postup pro vymezování takzvaných akceleračních zón pro výstavbu obnovitelných zdrojů energie. Půjde o oblasti, v nichž bude možné rychlejší povolování stavby solárních nebo větrných elektráren. Příprava a povolení stavby v nich má trvat do 12 měsíců.
Podle zástupců obcí a krajů je však současný návrh nepřehledný a nedopracovaný. Například povolovací proces je podle nich v zákoně vymezen zmatečně a může vést k průtahům a soudním sporům.
„Ministerstva naprosto nepochopitelně vymýšlejí ve standardizovaných procesech nové postupy a nástroje, aniž by sama dokázala celý systém náležitě vysvětlit a nastavit. Nevidíme smysl ve vytváření systému, který zbytečně dále zatěžuje zejména krajské úřady, zvyšuje byrokratickou zátěž a nevede jednoznačně k naplnění cíle, kterému ale navíc neodpovídá aktuální stav a kapacita přenosové soustavy,“ řekl ředitel kanceláře Asociace krajů ČR Jan Hodovský.
V zákoně podle samospráv není adekvátně ošetřeno, kdo a co na jaké úrovni vymezuje. Jako nesystémové nebo nedořešené označují také lhůty, střet veřejných zájmů, vazby na stávající územní plány i náklady na jejich změnu. Zmiňují také dotčené investice a plánovaný rozvoj obcí stejně jako nedostatečnou kapacitu přenosové soustavy a její modernizaci. Návrh navíc podle samospráv předpokládá významné zásahy do územně plánovacích dokumentací, bez ohledu na plány rozvoje či investiční záměry dotčených obcí a krajů.
„Samosprávy na obecní úrovni byly při přípravě návrhu výrazně znevýhodněny oproti zájmovým svazům a komorám, neboť nebyly přizvány k přípravám návrhu zákona. Apelujeme proto na stažení návrhu a podrobné projednání úprav s asociacemi a sdruženími zastupujícími kraje a obce,“ řekla předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR Eliška Olšáková.
„Požadujeme partnerský dialog a dohodu, která naplní ústavní právo na samosprávu a dá jistotu investorům, že mohou stavět obnovitelné zdroje energie bez nejistoty,“ dodal místopředseda Svazu měst a obcí ČR Pavel Drahovzal.
Mohlo by vás zajímat:
Je to svým způsobem parazitování nad těmi, kterým nebude vadit spatřit nějakou tu točící vrtuly. Můžou se také setkat s opatřením zvýšrním daní nemovitostí a ti druzí naopak snížení, aby se vyrovnala daň. Bude to sice zatím předčasné, ale u nás je všechno možné.
Dobrý den, pane Černý. Nerozumím vašemu příspěvku. Nůše.
Já taky ne. Básník tím chtěl patrně říci, že v obcích, kde se budou stavět/strpět OZE, budou účelově nižší daně z nemovitosti, něco jako motivační element.
Všíchni by jsme chtěli bydlet v idilickém prostředí bez nepříznivých vlivů. Že je něco takového nemožné si moc dobře uvědomujeme, ale v reálu to nedokážeme dostatečně respektovat. Zvýhodnění jedněch na úkor druhých vytváří příležitost ke konfliktnímu nikdy nekončícímu jednání. Nedostatečná soudnost je slabou stránkou lidstva a člověka samotného.
Posledním souvětím jste zcela podtrhl sám sebe.
Už se to zkoušelo, ale tenhle systém, že když se všichni nemůžou mít stejně dobře, tak se aspoň budou mít všichni stejně špatně, se moc neosvědčil, a proto byl před 35 lety nahrazen jiným, kde se každý může mít tak dobře jak si to zařídí.
Zvýhodnění/znevýhodnění plynoucí z lidmi vytvářených nepříznivých vlivů nelze úplně odstranit. Můžeme to sice možná omezit, ale vyřešit se to nedá. Někdo má školu blízko, jiný daleko, někdo má hluk ze silnice, zápach z vepřína, daleko na autobus, někdo má blízko do nemocnice, jiný daleko, někdo bydlí u hasičárny a často mu tam houkají, jiný má za plotem školku plnou křičících dětí, někdo kouká na jadernou elektrárnu, jiný na středověký hrad, do lesa, na panelák...
Někdy pomůže když stavící zaplatí lidem žijícím okolo, ať už přímo, nebo do obecního, na hřiště, školu apod.
S tím jde samozřejmě jenom souhlasit, za předpokladu, že to nezačíná překračovat nadmíru snesitelnou mez se státním zájmem a neohrožuje život sám, k čemuž bohužel dochází, když se to nechá dojít moc daleko, jako je to s tou konví s kterou se chodí pro vodu. Neuvedl jsem, že je to na pořadu dne, ale stávají se ještě horší věci kam to může až vyeskalovat, když se tomu nedokáže věnovat dostatečná pozornost v samotném počátku, jak je to s tím vrabcem v hrsti.
Teorie o člověkem působeném globálním oteplování je zřejmě lež. Emisemi CO² pravděpodobně výrazně klima neměníme. Škody, které ve jménu této lži působíme, jsou ale příšerné. Zajeďte si do Rakouska, Maďarska, severního Německa, ať ty lesy větrníků vidíte na vlastní oči. Podívejte se na fakturu za elektřinu. Stáli jsme na hraně propasti a učinili jsme smělý krok vpřed. Teď už jde jen o to, jak rychle a hluboko budeme padat.
Hádka nad už dvakráte přeohlodanou a obranou kostí, stejně už pro tyto "zóny" není kapacita v sítích.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se