Domů
Elektrárny v ČR
Památkový ústav: Solární panely v památkových rezervacích jsou nežádoucí
Instalace střešní solární elektrárny
Zdroj: GW Solar Institute / Creative Commons / Public Domain Mark 1.0

Památkový ústav: Solární panely v památkových rezervacích jsou nežádoucí

V památkových rezervacích a územích zařazených na seznam světového dědictví UNESCO je podle Národního památkového ústavu (NPÚ) nežádoucí umisťovat na střechy domů fotovoltaické panely. Vyplývá to z metodického pokynu, který ústav nedávno vydal. Končící vedení Prahy spustilo projekt umisťování solárních panelů na střechy, primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dříve uvedl, že by se to mělo týkat i památkové rezervace.

Metodika NPÚ, která má charakter doporučení, považuje umisťování fotovoltaických panelů obecně za nežádoucí v případě památek, památkových rezervací a území spadajících pod ochranu UNESCO. „Případné výjimky se týkají velmi specifických případů, například novostaveb (ve smyslu nově vznikajících staveb) či atypických řešení při obnově moderní architektury,“ stojí v dokumentu. Ústav se naopak v odůvodněných případech nebrání panelům v památkových zónách, které mají nižší míru ochrany.

To se rozchází s přístupem končícího vedení hlavního města, které schválilo klimatickou strategii, podle které je cílem města do roku 2030 instalovat fotovoltaiku na 20.000 pražských budov. S umisťováním magistrát již začal. Podle dřívějších vyjádření Hřiba by panely měly být nejen v okrajových částech msta, ale i v památkové rezervaci, pokud to výrazně nenaruší historickou nebo estetickou hodnotu domu, což podle něj již moderní technologie umožňují.

Město zatím nechalo zkušebně nainstalovat solární panely na střechu dvou bytových domů na Černém Mostě. Projekt by se měl výrazněji rozjet v příštím roce, kdy příspěvková organizace hlavního města Pražské společenství obnovitelné energie (PSOE) plánuje nainstalovat solární panely na střechy 163 budov v městském majetku.

Podle loni zveřejněné analýzy, kterou pro Alianci pro energetickou soběstačnost vypracovala konzultační společnost EkoWATT, mohou střechy rodinných a bytových domů v metropoli a jejím okolí poskytnout dostatek výkonu ve fotovoltaice pro 120.000 až 170.000 domácností.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Jiří Syn
15. říjen 2022, 13:29

Sice chápu že si památkáři "chrání svoje" ale po zkušenostech s jeji (ne)"rozumností" (příklad - v našem brzy 100let starém činžovním domě bylo možno v 90tých letech vyměnit okna (rámy+křídla) za nová, podmínkou bylo "jen" že musí zůstat dřevěna, z masivu, pohledově stejná a byla předepsaná barva (odstín RAL). To byl ještě jakýstakýs kompromis (obzvláště s ohledem na to že památkáři jen nařizují/zakazují, sami o sobě nepomůžou v ničem ani nic "nepřidají" na objekty s "jenom" nižším stupněm památkové ochrany, nejsme ani poblíž žádné památkové rezervace, jsme prostě jen hezký blok 100let starých domů). Od té doby se ovšem památkáři začali asi cítit pevnější v kramflecích, a v posledních letech už výměna lze pouze se zachováním původní podoby "kastlových" oken, což je upřímně řečeno pěkná hrůza (drahé, nepraktické).

Přitom je na druhé straně v jiných částech města (třeba takové pisárky by údajně měly být "vysoce hodnotná" oblast plná hodnotných vilek) vidět jak se ostošest staví opticky naprosto nepadnoucí plně moderní budovy, ale to je asi v pořádku, to mají zřejmě stavebníci "ošetřené"...

Buďto se umělecké cítění památkářů drasticky lisí od většiny obyvatelstva (a je načase jim to důrazně vysvětlit) nebo je to jako všude - "vyskakují" si jen na ty kteří se nemohou účinně bránit...

Takže, přátelé umělečtí vaše doporučení je jako obvykle nekonkrétní, obecné a jak moc (jestli vůbec) dobře jste to mysleli se pozná teprve z konkrétních případů.

A nezapomínejme na to že solární panely jsou jednoznačně dočasná instalace, s dobou existence okolo 20ti let, takže pokud je jejich instalace rozumně "rozebíratelně" provedená, zamítal bych je jen tam kde skutečně prokazatelně působí jako "pěst na oko"...

Ivan Švančara
15. říjen 2022, 13:49

je pyramida v Louvre pastou na oko? Ktory uradnicek za zelenym stolom o tom ma rozhodovat? Ona aj ta Eifelovka bola bombou medzi oci, ze?

Vladimír Šťastný
15. říjen 2022, 19:06

Kolegův kolega to vyřešil po svém. Od památkářů měl nařízeno na rekonstruovaném památkovém domě zachovat dřevěná okna. Bylo jich hodně, zakázková výroba by přišla na strašný ranec. Nechal vyrobit normální plastová okna s dřevěným dekorem a totožným členěním jako měla ta původní. Mimo o něco širších rámů to nebylo vůbec poznat. Od památkářů dostal asi 15000 kč pokuty, které bez keců zaplatil. V konečném součtu ho plastová okna i s pokutou přišla levněji, než dřevěná, dalším bonusem je vyšší uživatelský komfort a praktická bezúdržbovost.

Rejpal
16. říjen 2022, 00:14

Co se týče ochrany staveb z hlediska památkové péče , pak podle mě nejméně polovina památkově chráněných objektů je chráněna zbytečně. Památkové zóny jsou většinou příliš rozsáhlé a v mnoha obcích nemají žádný význam jen zabraňují přirozenému vývoji obce což ve výsledku přispívá k tomu ,že mladí lidé nemohou dosáhnout na vlastní bydlení a také k ničení životního prostředí , protože místo toho aby lidé byly ubytováváni v širším centru měst tak díky památkářům nelze zvýšit počet bytů a tím rostou v okolím měst satelity což vede k prudkému růstu dopravy. Solární panely na střeše domů by měli být normální součástí staveb s výjimkou ikonických staveb typu kostel , zámek , hrad , věž a podobných staveb tam každý chápe důležitost památkové ochrany, ale na střechy městských domů panely prostě patří žijeme v 21 století a ne ve středověku.

Petr Hariprasad Hajič
16. říjen 2022, 04:10

Panely samozřejmě ne, ale dělají se FVE tašky. Bobrovky, je možné i prejzové tašky. Vzhledově jsou samozřejmě poněkud odlišné, jsou lesklejší a možná rozměrově také trochu jiné. Památkáři jsou 100 let za opicemi, pokud nejsou schopní ani sledovat nové trendy. Ve článku o tom vůbec není zmínka.

energetik
16. říjen 2022, 08:56

To je nezajímá. Když jsem se byl zeptat na postup a dohodnout se na konkrétních požadavcích tak úřednice jen řekla: "Jen přes moji mrtvolu" a dál už se o tom odmítla bavit. Takový k tomu mají přístup. A to šlo o celočerné panely na černé plechové střeše průmyslové haly ze 60-70 let na kterou je vidět pouze z letadla, bohužel některé okolní domy byly jakože památka.

Ale daleko horší jsou teď pyromani - hasiči ty jejich nepsané nesmyslné požadavky a neustále měněné často zvyšují riziko požáru a nechtějí být za ty své požadavky zodpovědní. Při vyšetřování se to potom hodí na technickou závadu, ale prvotní problém je v tom, že to co začalo hořet tam vůbec nemělo být nebo mělo být zapojené jinak.

Petr prochaska
16. říjen 2022, 09:58

Solární tašky jsou černé, jenže činžáky mají většinou červenou barvu střechy. Památkáři vyžadují samozřejmě stejnou barvu a to se týká i fasády. Dokonce se musí dělat sondy na získání správné barvy.

Petr Hariprasad Hajič
17. říjen 2022, 05:15

Nejsou jenom černé. Jsou i probarvené.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se