Domů
Elektrárny v ČR
První blok Temelína začal kvůli plánované odstávce snižovat výkon

První blok Temelína začal kvůli plánované odstávce snižovat výkon

Energetici na prvním bloku jaderné elektrárny Temelín plánovaně pozvolna snižují výkon, blok pracuje od víkendu v takzvaném výkonovém efektu. Důvodem je plánovaná odstávka bloku, která začne 8. prosince, trvat by měla necelé tři měsíce. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Výkon reaktoru se bude postupně snižovat mírně pod 90 procent. V návaznosti na to bude klesat výkon turbogenerátoru. Kvůli výměně paliva bude blok odstaven 8. prosince.

„Přechod na výkonový efekt je odrazem bezporuchového provozu bloku v období od poslední odstávky pro výměnu paliva. Zjednodušeně řečeno to znamená, že jsme palivo během kampaně optimálně využili,“ uvedl ředitel elektrárny Temelín Jan Kruml.

Ilustrační foto

Výkon bloku se teď bude každý den snižovat o jedno procento.

„Při nižším výkonu reaktoru je možno dodatečně získat energii z některých použitých palivových souborů, a tím je co nejefektivněji využít,“ řekl mluvčí.

První temelínský blok je nyní v provozu od 25. prosince 2016, kdy skončila zatím jeho poslední odstávka.

V elektrárně je to letos druhá odstávka. Odstávka druhého temelínského bloku trvala letos od 19. května do 31. července, necelých 73 dní. ČEZ při ní provedl 17000 činností. Druhý blok je v provozu na plném výkonu.

Ilustrační foto

Od začátku roku vyrobil Temelín 15,2 terawatthodin (TWh) elektřiny. Elektrárna je největším výrobcem elektřiny v ČR, její produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. První elektřinu vyrobil Temelín v prosinci 2000.

Loni vyrobil 12,1 TWh elektřiny, téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci způsobily odstávky. I tak Temelín vyrobil ze všech českých zdrojů nejvíc: jeho elektřina by vystačila českým domácnostem na deset měsíců, jižní Čechy by s ní vydržely téměř čtyři roky.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.