Škoda vzniklá loňským požárem v elektrárně Chvaletice vyčíslena na 139 mil. Kč

12. září 2017, 16:02
DomůElektrárny v ČRŠkoda vzniklá loňským požárem v elektrárně Chvaletice vyčíslena na 139 mil. Kč

Kvůli loňskému požáru v elektrárně Chvaletice policie obvinila dva muže ve věku 31 a 60 let z obecného ohrožení z nedbalosti. Škoda, kterou oheň způsobil, byla vyčíslena na 139 milionů korun. ČTK to dnes řekla mluvčí krajské policie Eva Maturová. Podle generálního ředitele elektrárny Luboše Pavlase byli oba obvinění zaměstnanci externí firmy, která v areálu pracovala.

Původně se škoda předběžně odhadovala na 50 milionů korun.

„V celkové sumě je částečně zahrnut i ušlý zisk,“ řekl ČTK Pavlas.

Rozsáhlý požár vloni 30. srpna poškodil dopravník uhlí a věž. Vypukl ve věži, kam vedl 200 metrů dlouhý dopravníkový pás s uhlím, konstrukce věže následně spadla. Nehoda se stala mimo výrobní bloky elektrárny.

Likvidace trosek a příprava náhradní provizorní dopravy paliva trvala bezmála šest týdnů. Po tuto dobu byla elektrárna zcela mimo provoz, neboť zároveň byly kvůli dlouhodobé modernizaci odstavené bloky 3 a 4.

Ilustrační foto

Následky požáru odstraňuje elektrárna dodnes, práce by měly letos skončit. Původní konstrukce mostu se nahrazuje novou.

„Začátkem listopadu rozjedeme jednu polovinu nové trasy, do konce listopadu druhou,“ uvedl Pavlas.

Požár podle něj vznikl při sváření konstrukce. Obviněným hrozí za obecné ohrožení z nedbalosti dva roky až osm let vězení. Jsou vyšetřováni na svobodě.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 MW, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. V roce 2013 elektrárnu koupila od společnosti ČEZ za 4,12 miliardy korun těžařská společnost Severní energetická. Vlastní ji podnikatelé Pavel Tykač a Jan Dienstl.