Domů
Elektřina
V Temelíně dnes procvičili, jak by Lipno elektrárně pomohlo při blackoutu

V Temelíně dnes procvičili, jak by Lipno elektrárně pomohlo při blackoutu

Elektřina
2 komentáře
25. říjen 2018, 16:43
ČTK

Energetici v jaderné elektrárně Temelín dnes procvičili, jak by zvládli blackout v případě, že by nenaběhly záložní dieselové generátory. Elektřinu by zajistily vodní elektrárny Lipno a Orlík, které při výpadcích proudu tvoří jednu z důležitých záloh. Do cvičení se zapojilo 30 odborníků ze společností ČEZ, ČEPS a E.ON. ČTK to dnes řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Díky elektřině mohou čerpadla dodávat vodu důležitou pro chlazení reaktoru. V Temelíně mají 13 způsobů, jak napájet bezpečnostní systémy. Dva z nich představují vodní elektrárny Lipno a Orlík.

Podle zástupců Temelína je jaderná elektrárna na rozpad přenosové soustavy připravena. V případě, že by byla elektřina z Lipna potřeba, proudila by rovnou bez jakéhokoli odbočení přímo do Temelína.

Ilustrační foto

„Máme dost možností, jak se s blackoutem vypořádat. Většinu z nich tvoří záložní dieselgenerátory. V další linii jsou připraveny vodní elektrárny. Jejich využití vyžaduje zapojení dalších energetických společností, a tuto koordinaci je tedy potřeba průběžně procvičovat,“ uvedl směnový inženýr elektrárny Temelín Ladislav Dubský, který cvičení řídil.

Energetici jsou schopni chladit reaktor i při úplném výpadku všech 13 zdrojů elektrického napájení, de facto neomezeně dlouho. Důležitou roli v takovém případě hraje parogenerátor.

„Díky různým teplotám voda v primárním okruhu přirozeně cirkuluje a přes parogenerátor bychom ji ochlazovali. Jeho doplňování vodou pomocí mobilního čerpadla by zajistilo potřebné chlazení i bez elektřiny, v podstatě na neomezenou dobu,“ popsal Sviták.

Od začátku roku vyrobil Temelín 12,1 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobila 16,48 TWh elektřiny, což byla zatím nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila všem českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Zestátněte ČEZ. Je to jediný způsob, jak zastropovat ceny elektřiny
12. srpen 2022, 06:12
Elektrický Megane není dokonalý, je ale nejlepším Renaultem současnosti
12. srpen 2022, 05:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Václav Kopal
25. říjen 2018, 17:24

České Budějovice mají Lipno a Temelín Praha nemá nic.

PETRIK
25. říjen 2018, 18:53

V Praze at si postavi bioplynku,ta potrebuje metan od krav a volu,slamu dodame......

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se