Domů
Uncategorized
Británie zveřejnila plán pro další aukci na CfD pro OZE

Británie zveřejnila plán pro další aukci na CfD pro OZE

Velká Británie představila plán na další aukci, ve které se bude soutěžit o podporu obnovitelných zdrojů pro roky 2021 – 2023. Prostředky alokované pro tuto aukci jsou 290 milionů liber (9,1 mld. Kč). Tato částka zajistí podporovaným zdrojům garantovanou výkupní cenu prostřednictvím tzv. contract for difference. Rozhodnutí o podpoře onshore instalací na vzdálených skotských ostrovech bylo odloženo.

Informaci o konání druhého kola aukce poskytlo britské ministerstvo podnikání, energetiky a průmyslové strategie (BEIS). Tato aukce je určena pro méně zavedené technologie, mezi které se řadí offshore větrné elektrárny, využívání energie oceánů a také technologie využívající k výrobě energie anaerobní digesci.

„Británie touto aukcí dává jasný signál investorům, že jsme jednou z nejlepších zemí světa pro investice do čistých a flexibilních zdrojů,“ prohlásil ministr BEIS Greg Clark.

Podle odhadů BEIS by investice do obnovitelných zdrojů prostřednictvím této aukce měly vést ke snížení emisí CO2 o 2,5 milionů tun v roce 2022.

Rozhodnutí o skotských onshore parcích odloženo

Vláda ovšem zatím odložila rozhodnutí o podpoře pevninských větrných parků na vzdálených skotských ostrovech.

Byl odstartován dvanáctitýdenní konzultační proces, na jehož základě bude rozhodnuto, zda se bude přístup k podpoře těchto skotských elektráren lišit oproti  podpoře větrných farem ve vnitrozemí zbývajících částí Spojeného království.

Větrné elektrárny na odlehlých skotských ostrovech mívají často vyšší náklady na připojení do sítě ve srovnání s ostatními vnitrozemskými instalacemi.

„Jak developeři, tak komunity žijící na odlehlých ostrovech budou hořce zklamáni rozhodnutím vlády odložit verdikt o vypsání soutěže pro zdroje, které by mohly těmto lokalitám zajistit dlouhodobý a stabilní zdroj obnovitelné energie,“ prohlásil k odložení rozhodnutí Niall Stuart, výkonný ředitel sdružení Scottish Renewables.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se