Domů
Elektrárny v Evropě
EDF: Jaderné elektrárně Hinkley Point C hrozí zdražení až o 15 % a zpoždění projektu více než o rok

EDF: Jaderné elektrárně Hinkley Point C hrozí zdražení až o 15 % a zpoždění projektu více než o rok

Britská dceřiná společnost francouzské EDF ve středu oznámila, že projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C, která je v současné době budována na jihozápadě Velké Británie, hrozí navýšení nákladů, snížení výnosnosti a více než roční zpoždění. EDF nyní rovněž čelí na domácí půdě potenciálním problémům se svary parogenerátorů u několika reaktorů.

Projekty nových jaderných bloků v Evropě v posledních letech často čelí navyšování rozpočtu a prodlužování původní plánované doby výstavby. Výjimkou není ani projekty jaderné elektráren Hinkley Point C, kdy společnost EDF oznámila navýšení posledního odhadu rozpočtu o 1,9 až 2,9 miliard liber na 21,5 až 22,5 miliard liber, tedy až o 15 %.

Podle původních plánů měla Hinkley Point C stát 18 miliard liber a elektřinu měla začít dodávat již ke konci roku 2017. V současné době se zahájení provozu odhaduje na konec roku 2025.

„Dosahujeme svých milníků a přestože se riziko zpoždění zvýšilo, harmonogram se nezměnil a stále míříme na zahájení prvních dodávek v roce 2025,“ uvedl podle agentury Reuters v dopise zaměstnancům Stuart Crooks, ředitel Hinkley Point C.

Oznámení o navýšení nákladů a růstu rizika zpoždění celého projektu o dalších 15 měsíců přichází ve stejné době, kdy byly v Británii vysoutěženy rekordně nízké ceny pro výstavbu offshore větrných elektráren. Konkurenceschopnost nových jaderných elektráren ve Velké Británii se tak opět ocitá v další nejistotě.

Akcie EDF krátce po oznámení podle agentury Reuters zareagovaly 6% poklesem, od začátku letošního roku jejich hodnota přitom klesla již o více než čtvrtinu.

Navýšení nákladů spotřebitele nezasáhne

Případné navýšení nákladů na výstavbu elektrárny a doba realizace celého projektu nicméně nezasáhne britské odběratele elektřiny a daňové poplatníky, jelikož elektrárna bude podpořena systémem tzv. Contract  for Difference s již stanovenou cenou za každou vyrobenou MWh elektrické energie.

„Jakékoliv navýšení nákladů ponesou plně EDF Energy a její investiční partneři, a ne spotřebitelé či daňoví poplatníci,“ uvedlo v reakci na oznámení o navýšení nákladů britské Ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslové strategie.

Komentáře

(1)

energetik II

28. září 2019, 13:22

Bohužel, dalo se to čekat a není to zdaleka poslední navýšení částky výstavby i prodloužení termínů. 22,5 mld. liber ,to je dle dnešního kurzu měn zhruba 27 miliard US Dolarů. Elektrárna o čistém výkonu 3,2 GW bude do sítě ročně dodávat kolem 24 TWh elektřiny dle rozsahu odstávek. Můžeme to srovnat třeba s cenou výstavby nového čínského větrného parku ve Vnitřním Mongolsku, jehož výstavba byla zahájena ve čtvrtek. Park bude mít výkon 6 GW ,průměrná velikost jedné turbíny bude - 4,19 MW a ročně dodá do sítě až 20 TWh elektřiny. Cena výstavby - 5, 6 mld. USD. Tento větrný park dodá do sítě skoro tolik co HinkleyPoint , ovšem cena výstavby je jedna pětina. V Číně se jistě obecně staví mnohem laciněji jak v Evropě, přesto je 20 % pořizovací cena podobně výkonného energetického zařízení zarážející. Pořídit reaktor o 1 GW je stále dražší a dražší a dražší. U slunce a větru je to obráceně = stále levnější a levnější a levnější. Uvidíme, jak nakonec příběh Hinkley Point - C dopadne. Už teď je možné si vsadit na další růst ceny projektu i doby jeho stavby.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.