EDF: Jaderné elektrárně Hinkley Point C hrozí zdražení až o 15 % a zpoždění projektu více než o rok

DomůElektrárny v EvropěEDF: Jaderné elektrárně Hinkley Point C hrozí zdražení až o 15 % a zpoždění projektu více než o rok

Britská dceřiná společnost francouzské EDF ve středu oznámila, že projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C, která je v současné době budována na jihozápadě Velké Británie, hrozí navýšení nákladů, snížení výnosnosti a více než roční zpoždění. EDF nyní rovněž čelí na domácí půdě potenciálním problémům se svary parogenerátorů u několika reaktorů.

Projekty nových jaderných bloků v Evropě v posledních letech často čelí navyšování rozpočtu a prodlužování původní plánované doby výstavby. Výjimkou není ani projekty jaderné elektráren Hinkley Point C, kdy společnost EDF oznámila navýšení posledního odhadu rozpočtu o 1,9 až 2,9 miliard liber na 21,5 až 22,5 miliard liber, tedy až o 15 %.

Podle původních plánů měla Hinkley Point C stát 18 miliard liber a elektřinu měla začít dodávat již ke konci roku 2017. V současné době se zahájení provozu odhaduje na konec roku 2025.

„Dosahujeme svých milníků a přestože se riziko zpoždění zvýšilo, harmonogram se nezměnil a stále míříme na zahájení prvních dodávek v roce 2025,“ uvedl podle agentury Reuters v dopise zaměstnancům Stuart Crooks, ředitel Hinkley Point C.

Oznámení o navýšení nákladů a růstu rizika zpoždění celého projektu o dalších 15 měsíců přichází ve stejné době, kdy byly v Británii vysoutěženy rekordně nízké ceny pro výstavbu offshore větrných elektráren. Konkurenceschopnost nových jaderných elektráren ve Velké Británii se tak opět ocitá v další nejistotě.

Akcie EDF krátce po oznámení podle agentury Reuters zareagovaly 6% poklesem, od začátku letošního roku jejich hodnota přitom klesla již o více než čtvrtinu.

Navýšení nákladů spotřebitele nezasáhne

Případné navýšení nákladů na výstavbu elektrárny a doba realizace celého projektu nicméně nezasáhne britské odběratele elektřiny a daňové poplatníky, jelikož elektrárna bude podpořena systémem tzv. Contract  for Difference s již stanovenou cenou za každou vyrobenou MWh elektrické energie.

„Jakékoliv navýšení nákladů ponesou plně EDF Energy a její investiční partneři, a ne spotřebitelé či daňoví poplatníci,“ uvedlo v reakci na oznámení o navýšení nákladů britské Ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslové strategie.