EDF: Jaderné elektrárně Hinkley Point C hrozí zdražení až o 15 % a zpoždění projektu více než o rok
Britská dceřiná společnost francouzské EDF ve středu oznámila, že projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C, která je v současné době budována na jihozápadě Velké Británie, hrozí navýšení nákladů, snížení výnosnosti a více než roční zpoždění. EDF nyní rovněž čelí na domácí půdě potenciálním problémům se svary parogenerátorů u několika reaktorů.
Projekty nových jaderných bloků v Evropě v posledních letech často čelí navyšování rozpočtu a prodlužování původní plánované doby výstavby. Výjimkou není ani projekty jaderné elektráren Hinkley Point C, kdy společnost EDF oznámila navýšení posledního odhadu rozpočtu o 1,9 až 2,9 miliard liber na 21,5 až 22,5 miliard liber, tedy až o 15 %.
Podle původních plánů měla Hinkley Point C stát 18 miliard liber a elektřinu měla začít dodávat již ke konci roku 2017. V současné době se zahájení provozu odhaduje na konec roku 2025.
„Dosahujeme svých milníků a přestože se riziko zpoždění zvýšilo, harmonogram se nezměnil a stále míříme na zahájení prvních dodávek v roce 2025,“ uvedl podle agentury Reuters v dopise zaměstnancům Stuart Crooks, ředitel Hinkley Point C.
Oznámení o navýšení nákladů a růstu rizika zpoždění celého projektu o dalších 15 měsíců přichází ve stejné době, kdy byly v Británii vysoutěženy rekordně nízké ceny pro výstavbu offshore větrných elektráren. Konkurenceschopnost nových jaderných elektráren ve Velké Británii se tak opět ocitá v další nejistotě.
Akcie EDF krátce po oznámení podle agentury Reuters zareagovaly 6% poklesem, od začátku letošního roku jejich hodnota přitom klesla již o více než čtvrtinu.
Navýšení nákladů spotřebitele nezasáhne
Případné navýšení nákladů na výstavbu elektrárny a doba realizace celého projektu nicméně nezasáhne britské odběratele elektřiny a daňové poplatníky, jelikož elektrárna bude podpořena systémem tzv. Contract for Difference s již stanovenou cenou za každou vyrobenou MWh elektrické energie.
„Jakékoliv navýšení nákladů ponesou plně EDF Energy a její investiční partneři, a ne spotřebitelé či daňoví poplatníci,“ uvedlo v reakci na oznámení o navýšení nákladů britské Ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslové strategie.
Mohlo by vás zajímat:
Bohužel, dalo se to čekat a není to zdaleka poslední navýšení částky výstavby i prodloužení termínů. 22,5 mld. liber ,to je dle dnešního kurzu měn zhruba 27 miliard US Dolarů. Elektrárna o čistém výkonu 3,2 GW bude do sítě ročně dodávat kolem 24 TWh elektřiny dle rozsahu odstávek. Můžeme to srovnat třeba s cenou výstavby nového čínského větrného parku ve Vnitřním Mongolsku, jehož výstavba byla zahájena ve čtvrtek. Park bude mít výkon 6 GW ,průměrná velikost jedné turbíny bude - 4,19 MW a ročně dodá do sítě až 20 TWh elektřiny. Cena výstavby - 5, 6 mld. USD. Tento větrný park dodá do sítě skoro tolik co HinkleyPoint , ovšem cena výstavby je jedna pětina. V Číně se jistě obecně staví mnohem laciněji jak v Evropě, přesto je 20 % pořizovací cena podobně výkonného energetického zařízení zarážející. Pořídit reaktor o 1 GW je stále dražší a dražší a dražší. U slunce a větru je to obráceně = stále levnější a levnější a levnější. Uvidíme, jak nakonec příběh Hinkley Point - C dopadne. Už teď je možné si vsadit na další růst ceny projektu i doby jeho stavby.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se