S konečnou platností došlo ke schválení akvizice společnosti Uniper finskou společností Fortum. Evropská komise zkoumala, zda spojení takto velkých firem na energetickém trhu nepovede k narušení tržního prostředí a vytvoření monopolu.

Schválení prodeje akcií Uniperu vlastněných E.ONem proběhlo již na začátku roku. Nyní se k transakci vyjádřila i Evropská komise. Vzhledem k aktivitám obou firem na poli energetiky se Komise zaměřila na zkoumání dopadů v následujících bodech:

  • Výroba a dodávka elektřiny a podpůrných služeb ve Švédsku. Švédsko je totiž jedinou zemí, kde mají obě firmy své výrobny.
  • Stav obchodování s elektřinou v regionu.
  • Další aktivity v oblasti energetiky, kde jsou obě firmy aktivní, jako například dodávka elektřiny a tepla domácnostem.

„Zaručení hospodářské soutěže na evropském energetickém trhu je klíčové, protože elektrická energie je komoditou, kterou používají všichni. Fortum a Uniper jsou důležití hráči v oblasti produkce elektřiny v severských zemích, zejména ve Švédsku. Můžeme schválit takovouto akvizici zejména díky vysoké propojenosti elektrických soustav severských zemí a díky značné rezervní výrobní kapacitě Švédska. Naším závěrem je konstatování, že tržní prostředí zůstane silné i proběhnutí transakce.“ Komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestager  

Během vyhodnocování obdržela Komise mnoho podnětů od konkurentů v oboru, regulátorů, burz a provozovatelů přenosových sítí ze zemí, kde společnosti působí. Závěry Komise potom hovoří ve prospěch akvizice. Komise konstatuje, že je velice nepravděpodobné, že by transakce vedla k narušení efektivity hospodářské soutěže v oblasti produkce elektřiny. Také podle Komise nezvýší riziko koordinace výroby a distribuce elektřiny. V neposlední řadě nedojde k narušení hospodářské soutěže v oblasti podpůrných služeb Švédska, protože již v současnosti na trhu existuje dostatek rezervní kapacity.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *