Domů
Elektřina
Finská TVO odstoupila od plánu postavit JE Olkiluoto 4

Finská TVO odstoupila od plánu postavit JE Olkiluoto 4

V minulém týdnu bylo rozhodnuto o možnosti postavit čtvrtý blok JE Olkiluoto. Plány na druhý reaktor třetí generace (EPR) ve finské JE byly zrušeny kvůli problémům s třetím blokem, který je momentálně ve výstavbě, a kde je reaktor stejného typu (EPR – European Pressurised Reactor od Arevy).

Projekt čtvrtého blok byl zrušen zejména kvůli časovým průtahům a prodražení běžící dostavby třetího bloku. Projekt francouzské společnosti Areva se tím dostává po událostech v JE Flamanville do dalších problémů. Již nedávno se Areva odhodlala k nepopulárnímu propouštění zaměstnanců.

Jaderná elektrárna Olkiluoto, konkrétně její třetí blok, je výrazně předražen oproti původní plánu a opožděn oproti časovému harmonogramu. Práce na stavbě začaly již v roce 2005 a nyní se nepředpokládá, že by měla být JE uvedena do provozu před rokem 2018, což je devět let zpoždění.

Původní cena projektu měla být 3,2 mld. euro a nyní vystoupala až k 8,5 mld. euro. Areva již na projektu prodělala 2,7 mld. euro a očekává se, že se ztráty ještě zvýší.

Finská vláda dala energetické společnosti TVO deadline k třicátému červnu, aby zažádala o stavební povolení na plánovaný blok Olkiluoto 4. TVO k tomu uvedla, že nebude projekt realizovat vzhledem k prodlení v začátku provozu Olkiluoto 3.

Zároveň se společnost vyjádřila v tom smyslu, že je v této situaci nemožné učinit tak důležité rozhodnutí, jakou je výstavba jaderné elektrárny.

Je to již dvanáct let od doby, kdy byl objednán první reaktor tohoto typu, a stále na světě není jediný v provozu. Aktuálně by první projekt EPR měl být hotov v roce 2018, ale ani toto datum nemusí být konečné.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Proč je elektřina tak drahá? Uhelné, vodní, větrné i jaderné elektrárny vyrábějí příliš málo
19. srpen 2022, 04:30
ČEPS si půjčí 15 miliard od ministerstva financí. Na zvýšené náklady za podpůrné služby
18. srpen 2022, 14:45
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se