Největší jeřáb světa má za sebou první velký zdvih na projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C

DomůElektrárny v EvropěNejvětší jeřáb světa má za sebou první velký zdvih na projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C

Největší jeřáb na světě, který se v současné době podílí na stavbě britské jaderné elektrárny Hinkley Point C, má za sebou první velký zdvih o hmotnosti 170 tun. Díky tomu splnil projekt nové jaderné elektrárny všechny naplánované milníky v roce 2019. V roce 2020 se práce zaměří na dokončení základů druhého bloku elektrány.

Společnost EDF Energy na konci loňského roku uvedla, že největší jeřáb na světě má za sebou první úspěšný zdvih. Jeřáb „Big Carl“ vysoký 250 metrů s nosností 5 tisíc tun usadil na místo 170 tunovou část reaktoru. Ta byla díky zkušenostem s kvalitou ze staveb obdobných elektráren svařena v továrních podmínkách.

„První velký zdvih je dalším působivým úspěchem a chci poděkovat tvrdě pracujícím týmům, které toto umožnily. Světové zkušenosti z civilní a jaderné výstavby a provozu jsou v Hinkley Point C prvotřídní a s potěšením mohu říci, že jsme rok 2019 ukončili se všemi dosaženými milníky,“ uvedl generální ředitel Hinkley Point C Stuart Crooks.

Jeřáb na místo stavby přepravilo 280 nákladních vozů a jeho sestavení trvalo 3 měsíce. Na místě by měl zůstat po dobu 4 let.

Spuštění v roce 2025?

Jaderná elektrárna typu EPR Hinkley Point C by měla být uvedena do provozu v roce 2025. Společnost EDF Energy však minulý rok v září varovala před rizikem zvýšených nákladů a zpoždění projektu.

Projekt se v letošním roce zaměří na dokončení základů druhého bloku. EDF Enegry si díky replikaci a použití zkušených pracovníků opakujících stejný design slibuje u druhého bloku zlepšení produktivity. Zároveň počítá, že stejný přístup bude použit pro navrhovanou téměř identickou elektrárnu Sizewell C v Suffolku.

„Víme, že úspěch projektu Hinkley Point C je zásadní v boji proti změnám klimatu – v budoucnosti bude zapotřebí energie z obnovitelných a jaderných zdrojů, aby nahradily mezeru po znečišťujících fosilních palivech,“ dodal Crooks.

Zdroj úvodní fotografie: EDF Energy