Domů
Elektrárny v Evropě
Německo oficiálně spustilo kontroverzní 1,7GW uhelnou elektrárnu Moorburg

Německo oficiálně spustilo kontroverzní 1,7GW uhelnou elektrárnu Moorburg

Ve čtvrtek byla oficiálně uvedena do provozu kontroverzní uhelná elektrárna Moorburg v Hamburku. Slavnostní ceremoniál doprovázela demonstrace aktivistů z různých ekologických organizací. 

Ve čtvrtek proběhlo slavnostní zahájení provozu elektrárny Moorburg, ačkoliv prví blok elektrárny vyrábí elektřinu již od února tohoto roku. Paradoxně v okamžik, kdy bylo demonstrativně stisknuto červené tlačítko, žádný ze dvou 827MW bloků nebyl v provozu. Druhý blok elektrárny je odstaven z důvodu opravy, první blok nevyráběl z důvodu dostatku větru a produkce větrných elektráren na severu Německa.

Otevření elektrárny předcházela dlouhá cesta. Nejprve Hamburský senát přesvědčil provozovatele elektrárny Vattenfall k postavení elektrárny o dvojnásobném výkonu, než bylo původně plánováno. Náklady na výstavbu i díky environmentálním požadavkům na uhelné elektrárny vrostly z 1,7 miliardy eur na 2,6 miliardy eur. Nyní, po téměř deseti letech, v době, kdy se Německá energetická politika ubírá směrem obnovitelných zdrojů, se spuštění uhelné elektrárny na jižním břehu Labe zdá jako opožděné.

Aktivisté environmentální organizace BUND protestující proti spuštění elektrárny. Zdroj: NDR.de

Elektrárna Moorburg by mohla pokrýt téměř veškerou spotřebu milionové severoněmecké metropole, a přestože se jedná o jednu z nejmodernějších uhelných elektráren v Evropě, při plném provozu ročně vyprodukuje okolo 8,5 milionu tun oxidu uhličitého. Navíc již nyní Moorburg ročně produkuje 6 000 tun oxidu dusičitého, víc než veškerá automobilová doprava v celém Hamburku, tvrdí ředitel hamburské ekologické organizace BUND Manfred Braasch.

„Co se týče rtuti, vypouští elektrárna (Moorburg) tunu za rok, díky čemuž by například v USA nemohla být provozována.“

Manfred Braasch, ředitel ekologické organizace BUND

Hamburk a jeho průmysl se bez Moorburgu neobejde

Průmysl v Hamburku ovšem spotřebovává velké množství energie – Aurubis, zpracovávající měď, ocelárny ArcelorMittal nebo Trimet, zpracovávající hliník. Každá z těchto společností, stejně jako hamburský přístav nebo výrobce letadel Airbus, potřebuje nepřetržitě takové množství energie, jež spotřebuje malé město. Proto spotřeba Hamburku dosahuje v noci  1 200 MW, přes den okolo 1 600 MW.

„Bez elektrárny Moorburg by Hamburk nemohl fungovat.“

ředitel Vattenfalu pro severní Německo Pieter Wasmuth

Zhruba polovina poptávky po elektřině v Hamburku pochází právě z části Moorburg, což by se pravděpodobně nemělo v příštích desetiletích změnit. I když je cílem německé Energiewende do roku 2050 pokrývat 80 % spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů, je pro průmyslové oblasti nutné zajistit výrobu, která je dostupná za jakýchkoliv podmínek. S odpojením jaderné elektrárny Brokdorf v roce 2021 bude Moorburg jedinou elektrárnou takového rozsahu na severu Německa a pravděpodobně jí zůstane i v dlouhodobém horizontu, povolení uhelné elektrárny takové velikosti je dnes již nemyslitelné.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.