Domů
Elektrárny v Evropě
Německo oficiálně spustilo kontroverzní 1,7GW uhelnou elektrárnu Moorburg

Německo oficiálně spustilo kontroverzní 1,7GW uhelnou elektrárnu Moorburg

Ve čtvrtek byla oficiálně uvedena do provozu kontroverzní uhelná elektrárna Moorburg v Hamburku. Slavnostní ceremoniál doprovázela demonstrace aktivistů z různých ekologických organizací. 

Ve čtvrtek proběhlo slavnostní zahájení provozu elektrárny Moorburg, ačkoliv prví blok elektrárny vyrábí elektřinu již od února tohoto roku. Paradoxně v okamžik, kdy bylo demonstrativně stisknuto červené tlačítko, žádný ze dvou 827MW bloků nebyl v provozu. Druhý blok elektrárny je odstaven z důvodu opravy, první blok nevyráběl z důvodu dostatku větru a produkce větrných elektráren na severu Německa.

Otevření elektrárny předcházela dlouhá cesta. Nejprve Hamburský senát přesvědčil provozovatele elektrárny Vattenfall k postavení elektrárny o dvojnásobném výkonu, než bylo původně plánováno. Náklady na výstavbu i díky environmentálním požadavkům na uhelné elektrárny vrostly z 1,7 miliardy eur na 2,6 miliardy eur. Nyní, po téměř deseti letech, v době, kdy se Německá energetická politika ubírá směrem obnovitelných zdrojů, se spuštění uhelné elektrárny na jižním břehu Labe zdá jako opožděné.

Aktivisté environmentální organizace BUND protestující proti spuštění elektrárny. Zdroj: NDR.de

Elektrárna Moorburg by mohla pokrýt téměř veškerou spotřebu milionové severoněmecké metropole, a přestože se jedná o jednu z nejmodernějších uhelných elektráren v Evropě, při plném provozu ročně vyprodukuje okolo 8,5 milionu tun oxidu uhličitého. Navíc již nyní Moorburg ročně produkuje 6 000 tun oxidu dusičitého, víc než veškerá automobilová doprava v celém Hamburku, tvrdí ředitel hamburské ekologické organizace BUND Manfred Braasch.

„Co se týče rtuti, vypouští elektrárna (Moorburg) tunu za rok, díky čemuž by například v USA nemohla být provozována.“
Manfred Braasch, ředitel ekologické organizace BUND

Hamburk a jeho průmysl se bez Moorburgu neobejde

Průmysl v Hamburku ovšem spotřebovává velké množství energie – Aurubis, zpracovávající měď, ocelárny ArcelorMittal nebo Trimet, zpracovávající hliník. Každá z těchto společností, stejně jako hamburský přístav nebo výrobce letadel Airbus, potřebuje nepřetržitě takové množství energie, jež spotřebuje malé město. Proto spotřeba Hamburku dosahuje v noci  1 200 MW, přes den okolo 1 600 MW.

„Bez elektrárny Moorburg by Hamburk nemohl fungovat.“
ředitel Vattenfalu pro severní Německo Pieter Wasmuth

Zhruba polovina poptávky po elektřině v Hamburku pochází právě z části Moorburg, což by se pravděpodobně nemělo v příštích desetiletích změnit. I když je cílem německé Energiewende do roku 2050 pokrývat 80 % spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů, je pro průmyslové oblasti nutné zajistit výrobu, která je dostupná za jakýchkoliv podmínek. S odpojením jaderné elektrárny Brokdorf v roce 2021 bude Moorburg jedinou elektrárnou takového rozsahu na severu Německa a pravděpodobně jí zůstane i v dlouhodobém horizontu, povolení uhelné elektrárny takové velikosti je dnes již nemyslitelné.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se