Německo rozšíří aukci na ukončení provozu černouhelných elektráren o 1 GW

DomůElektrárny v EvropěNěmecko rozšíří aukci na ukončení provozu černouhelných elektráren o 1 GW

První fáze německých aukcí na předčasné ukončení provozu černouhelných elektráren má být rozšířena o další 1 GW instalovaného výkonu, který by měl být uzavřen do roku 2023. Informaci přinesl server Montel s tím, že se jedná o návrh, který má být zveřejněn v nejbližších dnech.

Dle citovaného, stále nedokončeného, dokumentu není stále známá velikost jednotlivých tendrů, které mají proběhnut do roku 2026 a ukončit tak provoz černouhelných německých zdrojů tak, aby se zároveň jednalo o co nejekonomičtější variantu řešení.

V každém případě dokument počítá s tím, že pomocí tendrů by se měl instalovaný výkon černouhelných zdrojů u našeho západního souseda snížit na 15 GW do roku 2023, nyní (pokud se započítá i právě spouštěný zdroj Datteln o výkonu 1,1 GW) má německo 21,5 GW instalovaného výkonu v tomto typu elektráren.

“Za účelem kompenzace pravděpodobných dodatečných emisí bude objem nabídky tendru pro cílové datum 2023 (kdy výběr proběhne v roce 2021) zvýšen o 1 GW, tj. o produkci dalších uhelných elektráren, které byly uvedeny do provozu, “ uvádí návrh dokumentu k německému odklonu od uhlí.

Od Německa se očekává, že po schválení uvedení do provozu nové uhelné eletrárny Datteln 4 urychlí uzavření některých starších zdrojů, které se již blíží dovršení své životnosti.

Provozovatel elektrárny Datteln, společnost Uniper, již před časem neformálně nabídl, že výměnou za povolení spustit nový blok odstaví některé své staré uhelné elektrárny. Blok Datteln 4 přišel Uniper na více než 1,5 mld. EUR a má mít účinnost přes 45 %.