Domů
Elektrárny v Evropě
Německo rozšíří aukci na ukončení provozu černouhelných elektráren o 1 GW

Německo rozšíří aukci na ukončení provozu černouhelných elektráren o 1 GW

První fáze německých aukcí na předčasné ukončení provozu černouhelných elektráren má být rozšířena o další 1 GW instalovaného výkonu, který by měl být uzavřen do roku 2023. Informaci přinesl server Montel s tím, že se jedná o návrh, který má být zveřejněn v nejbližších dnech.

Dle citovaného, stále nedokončeného, dokumentu není stále známá velikost jednotlivých tendrů, které mají proběhnut do roku 2026 a ukončit tak provoz černouhelných německých zdrojů tak, aby se zároveň jednalo o co nejekonomičtější variantu řešení.

V každém případě dokument počítá s tím, že pomocí tendrů by se měl instalovaný výkon černouhelných zdrojů u našeho západního souseda snížit na 15 GW do roku 2023, nyní (pokud se započítá i právě spouštěný zdroj Datteln o výkonu 1,1 GW) má německo 21,5 GW instalovaného výkonu v tomto typu elektráren.

“Za účelem kompenzace pravděpodobných dodatečných emisí bude objem nabídky tendru pro cílové datum 2023 (kdy výběr proběhne v roce 2021) zvýšen o 1 GW, tj. o produkci dalších uhelných elektráren, které byly uvedeny do provozu, “ uvádí návrh dokumentu k německému odklonu od uhlí.

Od Německa se očekává, že po schválení uvedení do provozu nové uhelné eletrárny Datteln 4 urychlí uzavření některých starších zdrojů, které se již blíží dovršení své životnosti.

Provozovatel elektrárny Datteln, společnost Uniper, již před časem neformálně nabídl, že výměnou za povolení spustit nový blok odstaví některé své staré uhelné elektrárny. Blok Datteln 4 přišel Uniper na více než 1,5 mld. EUR a má mít účinnost přes 45 %.

Komentáře

(2)

Martin Prokš

25. únor 2020, 10:28

Dobrý den,

Letos je teplá a relativně větrná zima. To znamená, že spotřeba není tak vysoká a výroba z plachetnic je relativně vysoká. V důsledku toho nejsou letos potřeba zdroje převedené do studené rezervy. Loni také nebyla nijak extrémní zima. Takže bude dost zdrojů ve studené, které již 2 roky stojí a budou tedy trvale vyřazeny.

Tak aby se pak Němci pomodlili (nejspíše již k Alahovi) za další teplé zimy. Protože jinak v případě studené zimy s nižší větrností si tak od cca podzima 2021 založili na velký problém.

Jan Veselý

25. únor 2020, 10:45

Relativně větrná zima je v popisu dvou posledních měsíců akorát použitelné jako eufemismus. Fučí jak kráva, pořád. V lednu měly v Německu druhou nejvyšší měsíční výrobu větrné elektřiny v historii (po březnu 2019). Únor ještě neskončil a starý rekord (16.65 TWh) už byl před pár dny pokořen (aktuálně 18 TWh).

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.