Domů
Německo
Uniper udájně zvažuje nabídnout staré uhelné elektrárny za zprovoznění nové uhelné elektrárny Datteln
Zdroj: Uniper

Uniper udájně zvažuje nabídnout staré uhelné elektrárny za zprovoznění nové uhelné elektrárny Datteln

Společnost Uniper dle německého tisku zvažuje nabídnutí odstavení svých provozovaných uhelných elektráren výměnou za uvedení své nové černouhelné elektrárny Datteln do provozu. Uhelná komise doporučila, aby dosud nezprovozněné elektrárny do provozu již uvedeny nebyly, Uniper však do Datteln 4, jedné z nejmodernějších uhelných elektráren na světě, investoval více než 1,5 miliardy eur.

Je to téměř rok, co uhelná komise předložila svou závěrečnou zprávu, v níž rozhodla o harmonogramu postupného odklonu výroby elektřiny z uhlí s konečným datem v roce 2038. I přesto, že do roku 2022 má mimo současné plány dojít k odstavení dodatečných 3 GW hnědouhelných a 4 GW černouhelných elektráren, konkrétní harmonogram ještě není na stole. Původně se očekávalo jeho schválení do konce loňského roku, to bylo však odloženo na začátek roku letošního.

Uhelná komise zároveň doporučila, aby dosud nezprovozněné elektrárny do provozu již uvedeny nebyly: „Komise rovněž doporučuje, aby již nebyla schválena výstavba nových uhelných elektráren. V případě elektráren, které již byly postaveny, ale dosud nejsou v provozu, komise doporučuje, aby se hledalo řešení, které by zabránilo uvedení těchto elektráren do provozu,“ uvádí závěrečná zpráva Uhelné komise.

Uniper však do své černouhelné elektrárny Datteln 4 o instalovaným výkonu 1,1 GW situované na severu Porúří investoval více než 1,5 miliardy eur. Jedná se o nejmodernější a jednu z nejekologičtějších uhelných elektráren v Evropě, jejíž spuštění Uniper plánuje letos v létě.

Nyní má německý Uniper dle zprávy listu Rheinische Post a veřejnoprávní stanice WDR zvažovat nabídku německé vládě, že své dosavadní uhelné elektrárny odstaví nebo nahradí plynovými výměnou za spuštění elektrárny Datteln. Společnost Uniper tvrzení nevyvrátila ani nepotvrdila. Současně však elektrárnu nadále připravuje na její zprovoznění. 18. a 19. prosince byla elektrárna pro účely testování synchronizována se sítí.

„Budeme se moci vyjádřit, až bude situace vyjasněna, zejména ve formě zákona. Uniper vždy zdůrazňoval, že chce konstruktivně přispět k postupnému vyřazování uhlí. Nejlepší způsob, jak snížit emise CO2 a zajistit dodávky energie, je použití moderních technologie,“ uvedl v reakci na zprávu mluvčí Uniperu.

Uniper provozuje v Německu uhelné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 3800 MW, jejich průměrné stáří je 36 let.

Černouhelné elektrárny:

 • Scholven – 3 bloky o celkovém instalovaným výkonu 760 MW, u nichž Uniper oznámil plánované nahrazení plynovými elektrárnami,
 • Heyden (875 MW),
 • Willhelmshaven (757 MW),
 • Staudinger 5 (510 MW), která je nebytná pro fungování elektrizační soustavy Německa a její odstavení by musel schválit síťový regulátor (Bundesnetzagentur).
 • Hnědouhelnou elektrárnu:

  • Schkopau – 2 bloky (celk. 900 MW), kterou Uniper provozuje společně s českou skupinou EPH.
  • Hnědouhelná elektrárna Schkopau

   Více napoví připravovaný zákon

   Podle interního harmonogramu má německá vláda projednat zákon 15. ledna. Koaliční kruhy však uvedly, že 22. ledna se jeví jako pravděpodobnější datum. Zatímco o kompenzaci za odstavování černouhelných elektráren bude soutěženo v aukcích, jak bylo rozhodnuto již v polovině loňského roku, podrobnější plány pro odstavování hnědouhelných elektráren jsou stále předmětem jednání.

   Další setkání se zástupci energetických společností je plánováno na  dnešek. Nejdále mají být jednání se společností RWE. V pátek přinesl zahraniční server Reuters informaci s odkazem na nejmenované zdroje, že RWE by měla za vynucené odstavení svých hnědouhelných elektráren s celkovým instalovaným výkonem 2,5 GW do konce roku 2022 získat kompenzaci ve výši dvou miliard eur. Německé ministerstvo hospodářství a energetiky následně informaci ani nepotvrdilo, ani nevyvrátilo.

   Datteln – jedna z nejmodernějších uhelných elektráren světa

   Černouhelná elektrárna Datteln. Zdroj: Uniper

   Datteln 4 je jednou z nejmodernějších uhelných elektráren na světě. Jedná se o černouhelný monoblok s hrubým instalovaným výkonem 1100 megawattů a čistou účinností přesahující 45 %. Elektrárna má z části napájet trakční vedení vlakového dopravce Deutsche Bahn, do jehož sítě má dodávat až 412 MW výkonu. To odpovídá zhruba čtvrtině špičkového zatížení Deutsche Bahn.

   Zbylý výkon má být využit pro dodávku elektřiny do přenosové soustavy a na výrobu tepla pro centrální zásobování teplem. Dle provozovatele elektrárny, společnosti Uniper, je Datteln 4 určen pro rychlé změny zatížení, což elektrárnu činí spolehlivým doplňkem obnovitelných zdrojů energie.

   Ještě před třemi lety se po mnohaletých odkladech počítalo se spuštěním elektrárny ve čtvrtém kvartálu roku 2018, ale počáteční zkoušky v roce 2017 způsobily poškození kotle. Ten musel být nahrazen novým, což znamenalo oddálení zprovoznění zdroje na léto roku 2020.

   Úvodní fotografie: Černouhelná elektrárna Datteln. Zdroj: Uniper

    

   Komentáře

   (2)

   Vilem

   14. leden 2020, 11:19

   Neúprosná německá logika.

   petr

   14. leden 2020, 14:27

   Až jim to jednou zhasne, tak speciální team pojede dle amerických filmů zprovozňovat uhelky...

   Ti co o tom teď rozhodují pak budou hrát mrtvé broučky... a jiní to budou muset zachránit...

   Prostě kdyby blbost nadnášela, tak většina politiků létá jako holubička ...

   Přidat komentář

   Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
   Vyžadované informace jsou označeny *
   Pravidla diskuze
   Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
   Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
   Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
   Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
   V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
   OM Solutions s.r.o.
   Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
   Třebíč
   IČ: 02682516
   SOCIÁLNÍ SÍTĚ
   © 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.