Domů
Elektrárny v Evropě
Plynové elektrárny Irsching 4 a 5 mají být uzavřeny
Paroplynová elektrárna Irsching

Plynové elektrárny Irsching 4 a 5 mají být uzavřeny

Společenství vlastníků elektráren Irsching 4 a Irsching 5 oznámilo, že mají v plánu tyto dvě paroplynové elektrárny uzavřít. Konsorcium, které se skládá ze společností E.On, HSE a N-ERGIE, to oznámilo německému regulátorovi síťových odvětví. Obě budou uzavřeny s účinností ke dni 1. 4 2016. Důvodem k uzavření elektráren je jejich nízká profitabilita, která nastane po vypršení současných kontraktů s provozovatelem přenosové sítě.

Irsching 5 má jmenovitý výkon 846 MW a byl uveden do provozu v roce 2010. Účinnost přeměny energie dosahuje 59,7 %, což je jedna z nejvyšších evropských hodnot mezi plynovými elektrárnami. Irsching 4 má 550 MW výkonu a do provozu byl uveden o rok později, v roce 2011. Jeho účinnost dosahuje až na 60,7 %.

Obě elektrárny pracovaly v režimu, kdy byly na základě kontraktu využívány zejména k dispečerskému řízení sítě. Po vypršení kontraktu přestanou být obě elektrárny profitabilní, protože jim již nebudou vypláceny příspěvky za dispečerské řízení. Bez těchto příspěvků není možné při současných velkoobchodních cenách elektřiny udržet elektrárny výnosné.

V běžném provozu nebyly v roce 2014 elektrárny použity ani jednou a pouze vyrovnávaly toky výkonu v síti při stabilizaci soustavy na jihu Německa. Za tyto služby dostávaly na základě kontraktu bonus, který pokryl provozní náklady.

Aby se provozovatelé vyhnuli provozování elektráren ve ztrátě, nemají dle prohlášení jinou možnost, než elektrárny uzavřít. V případě, že by uzavření nebylo schváleno, a elektrárny byly označeny za systémově důležité, dostaly by podporu podle nařízení o provozování elektráren v záloze (Reservekraftwerksverordnung). Problémem je, že za provoz v tomto režimu je stanovena nižší podpora, než podle dobíhajících kontraktů. Podpora pro elektrárny v záloze byla nastavena zejména pro starší elektrárny, které na rozdíl od těch nových nemusí do nákladů započítat odpisy.

Přesto E.On doufá, že se povede najít přijatelné řešení pro obě strany. Jako nejpravděpodobnější se zdá novelizace Nařízení o provozování elektráren v záloze, která by zohlednila rozdílnou výšku podpory pro nové elektrárny.

Řešením by mohlo být, pokud by byly v Německu zavedeny kapacitní mechanismy. V současné době se nad nimi ale neuvažuje.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se