Domů
Elektřina
Polská Energa pomůže s výstavbou 1000MW bloku elektrárny Ostroleka C

Polská Energa pomůže s výstavbou 1000MW bloku elektrárny Ostroleka C

Polská státem kontrolovaná energetická společnost Energa pomůže konkurenční společnosti Enea s výstavbou 1000MW černouhelného bloku v polské elektrárně Ostroleka. Společnosti při podpisu dohody o společném záměru 19. září oznámily, že by měl být nový blok uveden do provozu ve druhé polovině roku 2023. Investiční náklady by se měly pohybovat mezi 5,5 až 6 miliardami zlotých.

Polské energetické společnosti Energa a Enea budou spolupracovat na výstavbě gigawattového černouhelného bloku Ostroleka C. Podle společného prohlášení by měl být ještě do konce roku 2016 vyhlášen tendr na dodavatele. Dokončení investice v hodnotě 5,5 až 6 miliard PLN (cca 35 až 38 miliard Kč) je plánováno na druhou polovinu roku 2023.

Energa, která je provozovatelem uhelné elektrárny Ostroleka B, pozastavila práce na projektu výstavby nového bloku Ostroleka C v roce 2012. V květnu 2016 společnost práce na projektu obnovila a prohlásila, že bude pro tuto investici hledat strategického partnera.

„Učinili jsme další krok k realizaci investice, která je velmi důležitá pro energetickou bezpečnost Polska. Garance spolehlivé a nepřerušované dodávky elektřiny je dnes klíčovým úkolem pro energetický sektor. Moderní elektrárna Ostroleka umožní splnění tohoto úkolu,“ řekl president společnosti Energa SA Dariusz Kaśków.

Potřeba kapacitního trhu

Společnosti zároveň uvedly, že aby byla garantována dostatečná ziskovost projektu, je zapotřebí vyvinout příslušné mechanismy podporující výstavbu nových bloků. Tímto mechanismem je připravovaný kapacitní trh, který plánuje Polsko podle zpráv z letošního července spustit již v roce 2017.

Podle materiálu zveřejněného Ministerstvem energetiky 4. července při odstartování konzultačního procesu by měly nové zdroje, které uspějí v kapacitní aukci, obdržet kontrakt na 15 let. Zdroje s plánovanou modernizací budou moci získat kontrakt na 5 let a stávající zdroje na 1 rok.

Roční rozpočet pro kapacitní trh by se měl podle polského ministra energetiky Krzysztofa Tchórzewskiho pohybovat mezi 2 až 3 mld. PLN (12,6 až 18,9 mld. Kč).

Úvodní fotografie: uhelná elektrárna Ostroleka B (zdroj: media.energa.pl)

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.