Domů
Elektrárny v Evropě
Poslední skotská uhelná elektrárna bude uzavřena v březnu 2016

Poslední skotská uhelná elektrárna bude uzavřena v březnu 2016

Poslední skotská uhelná elektrárna Longannet (na obrázku) bude uzavřena 31. března 2016. Oznámil to její majitel, společnost Scottish Power, a jako důvod uvedl vysokou uhlíkovou daň a poplatky za přenos vyrobené elektřiny. Skotsko je tak další zemí, kde je provoz uhelných elektráren ekonomicky nevýhodný.

Elektrárna Longannet leží na východě Skotska a disponuje instalovaným výkonem 2 400 MW. Elektřinu začala generovat v roce 1970, v plném provozu je od roku 1973. V době jejího spuštění se jednalo o největší uhelnou elektrárnu v Evropě.

Podle původních plánů měla být elektrárna Longannet uzavřena až v roce 2020, kdy chce Skotsko produkovat 100 % spotřebované elektřiny z obnovitelných zdrojů. Kromě uzavření Longannetu byla zrušena původně zamýšlená výstavba 1 000 MW plynové elektrárny na území Skotska.

Na vině je „neúměrný“ systém poplatků za přenos

Skotská energetická společnost Scottish Power, kterou vlastní španělská Iberdrola, si stěžovala na „neúměrný“ systém poplatků za přenos. Loni oznámila, že pokud by elektrárna Longannet zůstala v provozu do roku 2018, musela by uhradit poplatky ve výši 120 milionů liber. Pokud  by však elektrárna ležela v oblasti Londýna, dostala by naopak odměnu 4 miliony liber za rok.

„Dnešní rozhodnutí je konec konců nešťastné a je přímým důsledkem diskriminačního systému poplatků za přenos, který penalizuje skotské výrobce elektřiny na rozdíl od těch na jihu Anglie.“

Fergus Ewing, skotský ministr energetiky

„Tohle je smutný den pro Scottish Power a pro 236 zaměstnanců v Longannetu,“ okomentoval situaci Neil Clitheroe, generální ředitel Scottish Power pro maloobchod a výrobu.

Prospect union, která zastupuje zaměstnance v elektrárně, označila uzavření elektrárny za „nesmyslné“ s ohledem na fakt, že elektrárna generuje elektřinu pro 2 miliony domácností.

Ministerstvo pro energetiku však oznámilo, že obyvatelé Skotska nemusí mít obavy, protože energetická bezpečnost země ovlivněna nebude.

Autor úvodní fotografie: Richard Webb

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.