Domů
Elektrárny v Evropě
Představenstvo EDF není ohledně Hinkley Point jednotné

Představenstvo EDF není ohledně Hinkley Point jednotné

Vysoce postavení představitelé EDF tlačí odložení konečného rozhodnutí ohledně jaderné elektrárny Hinkley Point C až na příští rok. Společnost chce tento čas využít k nalezení nových investorů projektu. V představenstvu se objevují i názory, že by společnost měla projekt odložit na neurčito a počkat na modernizovanou verzi EPR reaktoru.

Odklady investičního rozhodnutí ohledně jaderné elektrárny Hinkley Point C ze strany francouzské státem vlastněné energetické společnosti EDF trvají již měsíce, ačkoliv EDF již opakovaně prohlásila, že finální rozhodnutí je „na spadnutí“. Generální ředitel Jean-Bernard Lévy minulý týden prohlásil, že rozhodnutí je „velmi blízko“.

Lévy doufá v přivedení dalších investorů po přijetí konečného rozhodnutí, někteří členové představenstva EDF ovšem navrhují najít investory před vyřčením konečného rozhodnutí. To by mohlo znamenat odklad až do roku 2017.

 „EDF velmi záleží na jejím úvěrovém ratingu (A), a tak se zoufale snaží zbavit podílu na tomto projektu,“ prozradila podle FT.com osoba blízká společnosti.

Francouzské zákony společnosti udávají povinnost konsolidovat dluh, pokud bude v projektu vlastnit více než poloviční podíl. Podle dohody s čínskou státem vlastněnou společností China General Nuclear (CGN), bude EDF vlastnit 66,5 % projektu, pro část tohoto podílu se nyní snaží nalézt dalšího investora.

Akcie obou zainteresovaných společností, EDF i CNG, strmě klesají. Za poslední rok klesla hodnota obou společností o více než polovinu.

Část představenstva navrhuje počkat na modernizovanou verzi EPR reaktoru

Někteří členové představenstva dokonce navrhují odložit konečné rozhodnutí na neurčito a počkat na novou modernizovanou verzi EPR reaktoru. Většina představenstva, především část z francouzské vlády, která vlastní 85 % ve společnosti, je ovšem proti tomuto kroku.

Plány britské vlády ohledně budoucích dodávek elektřiny jsou silně závislé na projektu Hinkley Point C, který by měl poskytnout 7 % elektřiny v zemi. Původní plán počítal se spuštěním elektrárny již v roce 2017, podle současných plánů by měla elektrárna začít vyrábět elektřinu v roce 2025, analytici ovšem varují, že tento termín nebude možné dodržet, pokud dojde k dalším odkladům.

„Z pohledu EDF, čím větší zpoždění, tím lépe. Problém je v tom, že již dříve bylo řečeno, že bude trvat 10 let od přijetí konečného investičního rozhodnutí k dokončení projektu,“ tvrdí analytik společnosti Bernstein Deepa Venkateswaran

Již v současnosti se objevují obavy o spolehlivost britské elektrizační soustavy. Důvodem je uzavírání uhelných elektráren v zemi, které je způsobeno uhlíkovou daní. V několika posledních měsících bylo ohlášeno uzavření uhelných elektráren o celkovém výkonu okolo 7000 MW, což je více než dvojnásobek plánovaného instalovaného výkonu obou bloků projektu Hinkley Point C.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se