SeznamZprávy: EPH může spustit pozastavenou elektrárnu ve Francii
Energetická společnost Gazel Energie z Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského získala na konci loňského roku povolení znovu spustit elektrárnu, která je největším výrobcem elektřiny z biomasy ve Francii. Firma ji získala v rámci odkupu aktiv od německé skupiny Uniper v roce 2019. Napsal to dnes server SeznamZprávy.
Web uvedl, že odvolací soud v Marseille povolil provoz elektrárny v jihofrancouzském městě Gardanne těsně po Vánocích. Její provoz je zastaven od června 2017, kdy soud zakázal její činnost kvůli tomu, že není dostatečně zhodnocen dopad na životní prostředí, hlavně na lesy v regionu Bouches-du-Rhône, napsal server.
V rozhodnutí zveřejněném 25. prosince nicméně stojí, že těžba dřeva a výroba elektřiny jsou dvě různé činnosti, citovala podle serveru SeznamZprávy soud agentura AFP. Mluvčí EPH Daniel Častvaj rozhodnutí soudu zatím nechtěl komentovat, uvedl dnes web.
Předchozí vlastník Uniper do elektrárny na biomasu podle serveru investoval zhruba 300 milionů eur (7,8 miliardy korun), pracuje v ní asi 70 zaměstnanců. S výkonem 150 megawattů má kapacitu vyrábět šest procent elektřiny pro region Provence-Alpes-Côte d’Azur při spotřebě 850.000 tun biomasy, většinou dřeva, uvedl server SeznamZprávy. Elektrárnu, především její velikost, podle webu kritizují ekologičtí aktivisté.
EPH získal elektrárny a další aktivity německé skupiny Uniperu ve Francii předloni. Holding tehdy přebral od Uniperu všechna aktiva, mimo jiné společnost zabývající se prodejem energií, dvě plynové elektrárny v Saint-Avold, dvě uhelné elektrárny v Saint-Avold a Gardanne, elektrárnu na spalování biomasy v Gardanne a větrné a solární elektrárny.
EPH byl založen v roce 2009. Společnosti, které jsou součástí skupiny EPH, zaměstnávají okolo 25.000 lidí. Holding zahrnuje přes 70 společností po celé Evropě. Křetínský je podle loňského žebříčku časopisu Forbes třetím nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě 78 miliard korun. Uniper se v minulosti oddělil od německé společnosti E.ON a zahrnuje její bývalé aktivity v oblasti konvenční výroby elektřiny a obchodů s elektřinou.
Mohlo by vás zajímat:
No les vytváří 8 m3 dřeva na hektar a rok, to odpovídá 3.3 t dřeva za rok.
850 000 tun za rok = to odpovídá lesní ploše 250 000 hektarů.
Takže jen na napájení téhle elektrárny je potřeba les na ploše 2500 km2, to je 5x plocha Prahy.
Ale zase na druhou stranu - obhospodařovat les na 2500 km2 dá práci dost lidem
Není v článku chyba? Buď se myslí výkon celkový v teple, neboť pro výrobu EE by mělo být tak 3x více biomasy.
můžete sem, prosím, někdo napsat vzorec ke spotřebě biomasy pro EE, tj.
kolik tun biomasy je potřeba pro výrobu 1MW, jsem amatér sledovač dění v energetice, respektive případně i nějaký širší odkaz na převodní vzorce energie, teplo, kolik se vyrobí z 1m3 NG energie ertc. díky
No přesně to je těžké, každá štěpka je jiná, provoz i odběr tepla v roce kolísá, ale pro hrubý odhad - sežere teplárna za rok asi 100 000 tun štěpky při instalovaném výkonu 5 MWee + topení asi 15 MWt.
Spíš se myslím pan Cartoon ptá na to kolik měrně potřebujeme na 1MWh elektřiny. Obecně bude třeba na 3.6GJ elektřiny někde kolem 11-12GJ tepla. Štěpka se udává někde od 8 do 14GJ/t. Takže pro jednoduchý odhad asi lze brát 1:1, tedy tuna na MWh. Jinak Jinak pro převod z xWh na yJ je to násobení 3.6 a posun o jedno nahoru, tedy k->M M->G, G->T. Pokud člověk chce tepelný výkon, tak u parní elektrárny, zhruba elektrický*3, u paroplynu zhruba elektrický*2
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se