
Slovensko a Maďarsko by mohly brzy sdělit, zda se dohodnou o projektu na Dunaji
Slovensko a Maďarsko jsou blízko k tomu, aby oznámily, zda se dokážou dohodnout v dlouholetém sporu ohledně soustavy vodních děl Gabčíkovo-Nagymaros na řece Dunaj. Novinářům to dnes řekl ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Slovenská opozice odmítla dřívější Tarabovo tvrzení, že Maďarsko má podle platné smlouvy dostávat zdarma polovinu elektřiny vyrobené ve slovenském vodním díle Gabčíkovo, které je s instalovaným výkonem 720 megawattů největší vodní elektrárnou v zemi. Maďarsko před lety od vybudování své části společného projektu odstoupilo.
"Jsme blízko k tomu, abychom řekli, zda se umíme, nebo neumíme dohodnout. Pokud se umíme dohodnout, tak pak to bude dlouhý proces, to musí jít do parlamentu," uvedl Taraba k jednáním s Budapeští.
Bližší informace o postoji Slovenska odmítl sdělit.
Pokud se Slovensko s Maďarskem nedohodne, bude podle Taraby v případu opět rozhodovat mezinárodní soud. Ten už v roce 1997 dal ve většině bodů za pravdu Slovensku, s výjimkou spuštění vodního díla pouze na slovenském území. Oba státy se o naplnění tohoto rozsudku zatím nedohodly.
Minulý týden Taraba tvrdil, že podle původní smlouvy má Maďarsko dostávat polovinu elektřiny z Gabčíkova zdarma. To popřeli slovenští opoziční politici, kteří tvrdili, že Taraba v případu obhajuje zájmy Maďarska. Elektrárnu v Gabčíkovu provozuje slovenský státní podnik Vodohospodárska výstavba.
Dohodu o projektu Gabčíkovo-Nagymaros uzavřely v roce 1977 tehdejší Československo s Maďarskem. V roce 1989 pak maďarská strana práce jednostranně zastavila a později od smlouvy odstoupila. Československo na to zareagovalo pokračováním prací pouze na svém území v náhradní variantě. Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu v uvedeném rozhodnutí také potvrdil platnost smlouvy z roku 1977, v níž se Maďarsko zavázalo postavit dolní stupeň soustavy Nagymaros.
Mohlo by vás zajímat:
Rozhodně nejsem stoupencem sapéra Vodičky v jeho vztahu k Maďarům - ale o čem ještě jednat? Maďaři smlouvu porušili, nejen že svůj stupeň Nagymaros nepostavili, ale už vybudované rozebrali, čímž omezili možnost výroby ve stupni Gabčíkovo, v 90. se velmi snažili zabránit Československu a posléze Slovensku ve výstavbě Gabčíkova, dokonce mezinárodně žalovali - tak jaképak výhody ze smlouvy mezi (ještě) ČSSR a MLR by chtěli? Ani ty státy už neexistují.
Jo, kdyby postavili svoji část vodního díla...
Rozumná stavba se svého času stala symbolem boje ekologů proti komunistickému režimu, což vedlo k polovičatému řešení. Dnes by se snad mohla dokončit a plnit funkce, kvůli kterým byla zahájena.
Pravda, dnes už mají Zelení Khmérové jiné hračky a jiné nesmysly k prosazování, třeba by si nevšimli... Záleží na Maďarech.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se