Domů
Elektrárny v Evropě
Slovinská Krško je první jadernou elektrárnou s náhradním dílem z 3D tiskárny
A Siemens designed and manufactured water pump impeller using Additive Manufacturing and 3D printing is operating in Slovenia’s Krško nuclear power plant.
http://www.siemens.com/press/pool/de/pressebilder/2017/powergenerationservices/300dpi/IM2017030444PS_300dpi.jpg

Slovinská Krško je první jadernou elektrárnou s náhradním dílem z 3D tiskárny

Od ledna letošního roku je ve Slovinské jaderné elektrárně Krško používán v jednom z tamních čerpadel rotor vytištěný na 3D tiskárně. Jedná se tak o první úspěšnou komerční instalaci a provoz takové součástky.

Jednou z hlavních součástí bezpečnostního požárního zabezpečení jaderné elektrárny Krško je pochopitelně požární čerpadlo. V lednu letošního roku bylo zapotřebí vyměnit rotor jednoho z čerpadel. Tato rotační část o průměru 108 mm byla konstantně provozována od roku 1981. Výrobce součástky nicméně již v dnešní době neexistuje a provozovatel elektrárny, Nuklearna elektrarna Krško (NEK), se tak musel uchýlit k inovativnímu řešení – 3D tisku součástky.

Za pomoci reverzního inženýringu vytvořila společnost Siemens digitální model součástky, která byla následně vytištěna 3D tiskem.

3D tisk je technologie výroby pevných objektů, například komponent výrobních strojů. Nejprve je ve speciálním softwaru na počítači vytvořen model vyráběného objektu, alternativně je možné objekt naskenovat. Při zpracování je tento virtuální model „nařezán“ na vodorovné vrstvy, ze kterých bude vytvářen. Dle této předlohy probíhá tisk: aditivní metodou jsou pokládány jednotlivé vrstvy plastu nebo kovu na sebe, a tím vzniká požadovaný obraz.

Technologie 3D tisku pochází již z druhé poloviny 20. století, její masivní rozšíření však nastalo až v posledních letech poté, co vypršely některé původní patenty.

Zleva: původní díl, plastový prototyp, nový díl, zdroj:
Zleva: původní díl, plastový prototyp, nový díl, zdroj: www.siemens.com/press

Z důvodu nasazení „nové“ technologie do prostředí jaderné elektrárny, prošla nově vyrobená součástka několika měsíci společného testování firmou Siemens a NEK. Následné testy nezávislé zkušení instituce, dle vyjádření společnosti Siemens, potvrdily, že součástka vyrobená 3D technologií má lepší vlastnosti než díl původní.

„Výsledky tohoto dílu vytvořeného 3D technologií předčily naše očekávání. To nám dodává na jistotě, že bude schopni dosáhnout a plně využít plánovanou životnost elektrárny,“ Vinko Planinc, vedoucí údržby elektrárny Krško.

JE Krško

Jaderná elektrárna Krško byla postavena v rámci spolupráce Slovinska a Chorvatska a je jedinou jadernou elektrárnou na území bývalé Jugoslávie. Její jeden tlakovodní reaktor o instalovaném výkonu 730 MW s technologií Westinghouse byl do komerčního provozu uveden v roce 1983. V dnešní době svou produkcí pokrývá více než čtvrtinu slovinské a 15 % chorvatské spotřeby elektřiny.

Zdroj úvodní fotografie: www.siemens.com

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Peppa
10. březen 2017, 11:57

Stejně jednoduše to mohli i vysoustružit (a vyfrézovat).

Pete
11. březen 2017, 10:47

Oni zkusili 3d tisk a to je inovace. Proč zkoušet nové cesty ?

mykanec
13. březen 2017, 12:33

Ksakru, že se vás ti pitomci zapomněli zeptat…

Martin Hájek
13. březen 2017, 17:01

No přiznejme si na rovinu, že kdyby se měli v Kršku takhle s**t s každým oběžným kolečkem čerpadýlka, tak by tu elektrárnu těžko udrželi v provozu. Ve skutečnosti bylo samozřejmě asi tak o tři řády levnější vyměnit celé to čerpadýlko, než se snažit tisknout oběžné kolečko, ale určitě si na tom spousta lidí krásně vyhrála a tudíž nezlobili a teď je z toho ještě prima marketing takže proč ne.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se