Domů
Technologie
GE vyrobilo parní turbínu s nejdelší lopatkou, určena je pro jadernou elektrárnu Hinkley Point C
Parní turbína Arabelle; Zdroj: GE Power
Zdroj: GE Power

GE vyrobilo parní turbínu s nejdelší lopatkou, určena je pro jadernou elektrárnu Hinkley Point C

Společnost GE Steam Power navrhla, vyrobila a otestovala nízkotlaký stupeň turbíny Arabelle s dosud nejdelší lopatkou. Turbína s lopatkami o délce téměř dva metry bude součástí nové jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Spojeném království s instalovaným výkonem 3,2 GW. Po uvedení do provozu bude tato parní turbína nejvýkonnější jadernou parní turbínou v provozu.

Dodavatel parních turbín, společnost GE Steam Power, úspěšně otestovala nízkotlakou část turbíny pro elektrárnu Hinkley Point C. Pro společnost se jedná o důležitý milník, protože se turbína skládá ze zatím nejdelších lopatek, které kdy společnost navrhla a vyrobila. Konkrétně mají nejdelší lopatky délku 75 palců, tedy 190,5 centimetru.

„Dokončení této části turbíny je důležitým milníkem v prvním čtvrtletí roku 2021 dosaženým včas, a to navzdory pandemii. Tato velká součást bude dodána na místo a v následujících měsících bude podporovat fázi náběhu mechanického a elektrického spouštění projektu,“ uvedl Guillaume Callewaert, ředitel programu EDF Hinkley Point C.

Testování provedlo GE ve své továrně ve francouzském Belfortu, která je vybavena vyvažovacím prostorem pro velké turbíny. Celkem 8 metrů dlouhý díl zde byl roztočen na 1500 otáček za minutu – tak jako tomu bude ve skutečném provozu. Turbína Arabelle je osazena čtyřpólovým generátorem, oproti obvyklým dvoupólovým turbogenerátorům tak má poloviční provozní otáčky.

Technologie pro Hinkley Point C

GE Steam Power dodává pro oba bloky nové britské jaderné elektrárny konvenční ostrovy, zahrnující právě parní turbíny a generátory Arabelle. Hinkley Point C bude disponovat celkovým instalovaným výkonem 3,2 GW a dle GE bude po dokončení parní turbína Arabelle v této elektrárně nejvýkonnější jadernou parní turbínou v provozu.

„Elektrárna Hinkley Point C je pro Spojeného království zásadní ve strategii ke snížení emisí v energetickém průmyslu. Po dokončení bude příštích 60 let dodávat do sítě spolehlivou bezemisní elektřinu. Ve společnosti GE Steam Power jsme hrdí na to, že se můžeme podílet na tak důležitém projektu,“ uvedl Frédéric Wiscart, projektový ředitel ve společnosti GE Steam Power.

Společnost GE Steam Power počítá s dodávkou zařízení s výkonem více než 20 GW v příštích letech. Loni například dodala obdobnou parní turbínu pro tureckou jadernou elektrárnu Akkuyu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Zapletal
23. březen 2021, 14:48

Předpokládam, že takováto lopatka je vyrobena z nerezivějícího materiálu, protože než bude tato jaderná elektrárna spuštěna mohla by zkorodovat.

Alter01
23. březen 2021, 16:35

Lepšie urobíš ak budeš iba čítať ! V živote si nevidel lopatku takejto turbíny ? Že ?

Vinkler
23. březen 2021, 20:43

Lopatky jsou z materiálu odolného zejména kapkové erozi a se speciální povrchovou úpravo. Na konci je mokrá pára (kapky vody). Kdoví jestli nejsou titanové.

Vladimír
23. březen 2021, 21:04

Lopatky turbín se vyrábí z oceli uhlíkaté třídy 19,při práci turbíny se používá ostrá pára přesahující teplotu 450.Tam nehrozí že lopatky turbíny zkorodují

Pavel Veselý
24. březen 2021, 00:29

Tady se jedná o JE. Tam jsou parametry páry pod 300°C a pracuje se s obrovským průtokem páry (např. v ETE kolem 5700 t/hod). Jinak na ETE jsou na nízkotlakých částech lopatky, které jsou podobné délky, ale turbína točí 3000 ot/sec.

To dokázali naši inženýři spočítat a vyvinout ze ŠKODA na konci 80 tých let a někdy v polovině devadesátých letech byly turbíny vyrobeny a dodany do ETE. Celková délka turbosoustrojí, tedy včetně generátoru je kolem 50m.

Zapletal
24. březen 2021, 09:34

Alter01, jestli jsi to nepochopil, tak tím bylo myšleno, že bude zřejmě ještě dlouho trvat, než ta lopatka bude pracovat. Výstavba jaderných elektráren má totiž oproti původním plánům obvykle velké zpoždění(Olkiluoto, Mochovce, Paks, Hinkly Point, Flemanville atd.). A lopatku parní turbíny už jsem nejednou viděl. Lepšie urobíš ak začněš rozmýšlať.

St
23. březen 2021, 15:24

Krásná strojírenská práce. Ještě krásnější by bylo, kdyby něco takového vzniklo u nás. Ať turbína dlouho a bez problémů slouží.

energetik
24. březen 2021, 06:22

Ještě krásnější by byla spalovací turbína než parní.

Zapletal
24. březen 2021, 09:36

Ještě krásnější by byla vodní, nebo větrná turbína, než parní.

Vinkler
24. březen 2021, 12:50

Já vám dám vodní.

Velké i malé vodní elektrárny zničily už dost toků. To vy zelení zapíráte?

Větrnou chcete kam? Do Holandska?

Vinkler
24. březen 2021, 12:51

A nebo do Krušných hor zlikvidovat poslední tetřívky?

energetik
24. březen 2021, 13:08

Větrnou třeba na paneláky, tak je to i v Ostravě.

St
24. březen 2021, 14:34

Jo jasně pane energetik. Doufám, že půjdete příklade a za bezvětří budete proaktivně točit lopatkami.

Zapletal
24. březen 2021, 16:53

Větrné můžou být v ČR, nemáme tak špatné podmínky. MVE mohou být také budovány. Na středních a menších tocích je ještě spousta vhodných lokalit s nevyužitými splavy. Díky obstrukcím úředníka se ale do takových investic moc investorů nehrne. MVE by mohly vyrobit ještě další 1 TWh EE ročně.

St
24. březen 2021, 18:26

Pane Zapletale. Vím, že dříve bylo mnohem více malých vodních elektráren. Prakticky byli na každém potoce. Jenže něco takového se nelíbí ekologům, protože prý toto má velice záporný vliv na ryby. Je fakt, že dnes by takový Orlík či Lipno nemohli vůbec vyrůst.

Karásek
24. březen 2021, 20:10

St napsal jste : dnes by takový Orlík či Lipno nemohli vůbec vyrůst.

Němělo místo nemohli být napsáno nemohly s y?

Vinkler
25. březen 2021, 07:15

No ono je to jinak s těmi MVE. To byly elektrárny provozované mlynáři podle vodního zákona od Marie Terezie, vodní tok byl jeho a tak si ho neničil, jezy byla průchodné pro ryby.

Nyní každý vlastník MVE dojí kozu na krív, každý litr a centimetr je peníz. Voda v toku není, přechody jsou nefunkční. Už jsme to tady řešili. Uváděl jsem příklad chcípání ryb v Pardubicích nebo úpravy jezu pro MVE ve Cvrčovicích, co zničil pěknou lokalitu.

Vinkler
25. březen 2021, 07:23

Pane Zapletale. A co se týče větrníků ,fouká tady daleko méně než na moři v Holandsku a to víceméně jen v CHKO a Národních parcích. Ty chcete zničit, to jste zelený? Vy jste opravdu meloun, co každou chvíli argumentuje jak se mu to hodí. A Karásek taky.

Ondra
25. březen 2021, 07:30

A nechtěl by ste radši dát nějakej argument než jenom pořád dokola vytykat lidem překlepy nebo je neoprávněně obviňovat ze šířeni nepravd a desinformací? S takovou by možna bylo lepší kdyby ste se vrátil zpátky na novinky nebo odkud ste sem přišel. Protože takový věci se v diskuzích řešej právě tam.

St
25. březen 2021, 07:46

Děkuji Vám velice pane Karásku za lekci českého pravopisu. Máte naprostou pravdu. Udělal jsem hrubku. Přijmete jako pokání, že jsi dám 20 kliků? :-D

Bohužel nemohu slíbit, že se něco takového příště nestane, ale budu se snažit psát bez pravopisných chyb. Děkuji za pochopení i za upozornění.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516