Domů
Elektrárny ve světě
Čína připojila k síti svůj demonstrační reaktor Hualong One, který je nově certifikován i pro EU

Čína připojila k síti svůj demonstrační reaktor Hualong One, který je nově certifikován i pro EU

Čínská národní jaderná společnost (CNNC) oznámila, že v pátek po půlnoci došlo k přifázování 5. bloku elektrárny Fuqing. Použitý reaktor Hualong One nedávno získal certifikaci pro použití v EU. Zprávu přinesl server World Nuclear News. 

V čínské provincii Fujian byl přifázován 5. blok místní elektrárny. Rozšíření stávající elektrárny ze čtyř bloků na šest je stále ještě v procesu a v příští rok má být dokončen i rozestavěný 6. blok.

Právě 5. a 6. blok jsou novým demonstračním projektem čínského designu tlakovodního reaktoru Hualong One. Jejich výstavba začala v roce 2015 a studené testy proběhly koncem loňského roku. Celkově tak výstavba trvala bezmála 5 let.

Tento nový typ reaktoru získal tento měsíc certifikaci pro použití na evropském trhu. V Evropě má tuto certifikaci zatím 7 typů reaktorů. V případě dostavby jaderných elektráren v ČR a by se právě tento typ reaktoru mohl objevit i v ČR.

Pro Čínu úspěšně přifázování reaktoru k síti znamená důležitý milník v oblasti jaderného průmyslu, protože spolu s certifikací pro evropský trh se jí otevírají nové možnosti.

“Prolomili jsme monopol zahraničních jaderných společností na poli jaderného průmyslu a oficiálně jsme vstoupili mezi jaderně pokročilé země,” stojí v prohlášení CNNC.

Nový design jaderných reaktorů Hualong One (HPR 1000) se v Číně současně staví na dalších dvou místech, tyto reaktory by měly být uvedeny do provozu v roce 2022. Dále je HPR 1000 v procesu výstavby v pakistánském Karáčí, kde začala v roce 2016 výstavba 2 bloků, které mají být dokončeny v letech 2021 a 2022.

Komentáře

(1)

energetik II

30. listopad 2020, 14:30

Je to velký úspěch čínské vědy a průmyslu. Čína staví své 1 GW Hualongy za 5 let, Indie své vlastní 0,7 GW reaktory za dvojnásobek = 10 let. V Číně se dále staví po 2 kusech těchto reaktorů v lokalitách : Taipingling, Zhenghzhou, Fangchenggang a jeden ve Fuqing . Tedy 7 v Číně + 2 v Pakistánu. Rozestavěno je tedy nyní dalších 9 Hualongů . Dobrá práce a navíc ve svižném tempu.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.