Domů
Elektrárny ve světě
Čína připojila k síti svůj demonstrační reaktor Hualong One, který je nově certifikován i pro EU

Čína připojila k síti svůj demonstrační reaktor Hualong One, který je nově certifikován i pro EU

Čínská národní jaderná společnost (CNNC) oznámila, že v pátek po půlnoci došlo k přifázování 5. bloku elektrárny Fuqing. Použitý reaktor Hualong One nedávno získal certifikaci pro použití v EU. Zprávu přinesl server World Nuclear News. 

V čínské provincii Fujian byl přifázován 5. blok místní elektrárny. Rozšíření stávající elektrárny ze čtyř bloků na šest je stále ještě v procesu a v příští rok má být dokončen i rozestavěný 6. blok.

Právě 5. a 6. blok jsou novým demonstračním projektem čínského designu tlakovodního reaktoru Hualong One. Jejich výstavba začala v roce 2015 a studené testy proběhly koncem loňského roku. Celkově tak výstavba trvala bezmála 5 let.

Tento nový typ reaktoru získal tento měsíc certifikaci pro použití na evropském trhu. V Evropě má tuto certifikaci zatím 7 typů reaktorů. V případě dostavby jaderných elektráren v ČR a by se právě tento typ reaktoru mohl objevit i v ČR.

Pro Čínu úspěšně přifázování reaktoru k síti znamená důležitý milník v oblasti jaderného průmyslu, protože spolu s certifikací pro evropský trh se jí otevírají nové možnosti.

“Prolomili jsme monopol zahraničních jaderných společností na poli jaderného průmyslu a oficiálně jsme vstoupili mezi jaderně pokročilé země,” stojí v prohlášení CNNC.

Nový design jaderných reaktorů Hualong One (HPR 1000) se v Číně současně staví na dalších dvou místech, tyto reaktory by měly být uvedeny do provozu v roce 2022. Dále je HPR 1000 v procesu výstavby v pakistánském Karáčí, kde začala v roce 2016 výstavba 2 bloků, které mají být dokončeny v letech 2021 a 2022.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
energetik II
30. listopad 2020, 14:30

Je to velký úspěch čínské vědy a průmyslu. Čína staví své 1 GW Hualongy za 5 let, Indie své vlastní 0,7 GW reaktory za dvojnásobek = 10 let. V Číně se dále staví po 2 kusech těchto reaktorů v lokalitách : Taipingling, Zhenghzhou, Fangchenggang a jeden ve Fuqing . Tedy 7 v Číně + 2 v Pakistánu. Rozestavěno je tedy nyní dalších 9 Hualongů . Dobrá práce a navíc ve svižném tempu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se