Domů
Elektrárny ve světě
IEA: Japonská energetika se potřebuje zbavit fosilních zdrojů
Jaderná elektrárna Ohi, https://www.flickr.com/photos/iaea_imagebank/

IEA: Japonská energetika se potřebuje zbavit fosilních zdrojů

Mezinárodní energetická agentura (IEA) v tomto týdnu vydala novou studii budoucí Japonské energetické koncepce. Podle doporučení IEA by se tato ostrovní země měla zaměřit na diversifikaci svého energetického mixu. Její kroky by měli směřovat k přechodu od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům a jaderné energetice.

Japonská energetika si zažila svůj asi největší šok v roce 2011, kdy po jaderné havárii v elektrárně Fukushima – Daiichi byly postupně odstaveny všechny jaderné elektrárny v zemi. Energetika se tak stala velmi závislou na fosilních palivech a na importu. To mělo pochopitelně za následek rychlý růst cen elektřiny, jako i zvýšení uhlíkové stopy.

IEA se ve své studii snaží podpořit přechod této asijské země k nízkouhlíkaté energetice. Klíčovou roli by v této transformaci měly hrát obnovitelné zdroje energie, jaderná energetika a využití termální energie. Jaderná energetika však předtím musí splnit všechna bezpečností kritéria a získat zpět podporu občanů.

„Tradiční důraz na bezpečnost energetických zdrojů v Japonsku zafungoval. Budoucí výzvou jsou však klimatické změny. Japonsko by mělo začít podnikat konkrétní kroky k dosažení svých klimatických cílů pro rok 2030, aby ještě dále výrazně více snížilo své emise skleníkových plynů do roku 2050,“ pronesl při příležitosti zveřejnění studie Paul Simons, IEA Deputy Executive Director

Podle zprávy IEA má však také Japonsko velký potenciál k dosažení požadovaných energetických cílů. Prvním z nich je dlouhá tradice a disciplína při zavádění opatření k efektivnímu hospodaření s energiemi. Druhý potenciál poté tkví ve vědě a výzkumu, ve kterých je dlouhodobě velmi úspěšná.

zdroj úvodní fotografie: IAEA Imagebank

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516