Domů
Elektřina
Japonsko obnoví provoz 5. jaderného reaktoru, proti spuštění byly podány 4 žaloby
Japonská jaderná elektrárna Ikata. Autor: Newsliner

Japonsko obnoví provoz 5. jaderného reaktoru, proti spuštění byly podány 4 žaloby

Japonsko hodlá učinit další krok k obnovení své jaderné energetiky po odstavení všech jaderných elektráren, které následovalo po událostech ve Fukušimě. Dnes obnoví provoz pátého reaktoru nacházejícího se na ostrově Šikoku. Proti jeho spuštění byly podány 4 žaloby.

Společnost Shikoku Electric Power naplánovala obnovení provozu 3. reaktoru elektrárny Ikata na dnešní ráno. Elektřinu do sítě by měl reaktor začít dodávat 15. srpna a plného výkonu by měl dosáhnout 22. srpna.

Zatímco restart reaktoru v elektrárně Ikata je v souladu s post-fukušimskou jadernou politikou japonského ministerského předsedy Šinzó Abeho, rozhodnutí lokálních soudů ohrožují obnovení provozu reaktorů napříč celým Japonskem.

Ve svém nejnovějším energetickém plánu Japonsko počítá s 22% podílem jaderné energie v energetickém mixu do roku 2030, jedná se o nižší podíl ve srovnání s více než čtvrtinou výroby energie z jádra před událostmi ve Fukušimě v roce 2011.

První vítězství zvyšuje naděje aktivistů

V červenci lokální japonský soud přišel s překvapivým rozhodnutím, když potvrdil nařízení na odstavení jaderné elektrárny Takahama na základě petice obyvatel žijících v její blízkosti. Došlo k tomu pouze několik týdnů po obnovení provozu dvou bloků elektrárny a jednalo se o vůbec první rozhodnutí lokálního soudu k odstavení jaderné elektrárny v Japonsku. Tato situace potvrzuje obavy části japonské veřejnosti o bezpečnost provozu jaderných elektráren.

„S případem, kdy soud úspěšně zamezil restartu (jaderné elektrárny), mají protijaderné skupiny všechny podněty k tomu, aby podaly žalobu na další restarty v naději, že se opět najde soucitný soudce.“
Tobias Harris, japonský analytik Teneo Intelligence v americkém Washingtonu

I přes četné výzvy provozovatele elektrárny Takahama, společnosti Kansai Electric, zůstávají reaktory elektrárny mimo provoz. O případu bude muset po odvolání společnosti rozhodnout vyšší soud v Osace.

japan nuclear
Restart japonských jaderných elektráren (stav k říjnu 2015 – bez uvedení bloků Takahama 3 a 4 do provozu). Zdroj: Platts

Žaloby se množí

Japonské energetické společnosti čelí nyní více než dvěma desítkám žalob proti obnovení provozu jaderných elektráren. Čtyři z nich se týkají spuštění 3. bloku elektrárny Ikata, jehož plán obnovy provozu přijali místní úředníci v říjnu. Občanská skupina Ehime poslala guvernérovi prefektury, ve které se elektrárna nachází, požadavek na neobnovení provozu reaktoru z důvodu chybějícího robustního evakuačního plánu.

S úspěšným restartem 3. bloku elektrárny Ikata budou v Japonsku v provozu celkem 3 jaderné reaktory z celkových 42 provozuschopných. 25 reaktorů požádalo o restart. Dva reaktory elektrárny Sendai jsou v provozu již více než rok po té, co soud zamítl snahy o zamezení jejich provozu.

Úvodní fotografie: Japonská jaderná elektrárna Ikata. Autor: Newsliner

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516