Domů
Elektrárny ve světě
Nový Zéland přestane do roku 2018 vyrábět elektřinu z uhlí

Nový Zéland přestane do roku 2018 vyrábět elektřinu z uhlí

Novozélandská energetická společnost Genesis Energy oznámila, že do konce roku 2018 přestane provozovat poslední dva bloky, které spalují uhlí. Jedná se o další z významných kroků k dosažení stanoveného cíle – Nový Zéland chce do roku 2025 vyrábět 90 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů.

Rozhodnutí Genesis Energy znamená, že s výjimkou několika malých průmyslových zařízení nebude Nový Zéland produkovat elektrickou energii z uhlí.

Pro jiné země by se jednalo o obrovskou změnu, ale v případě Nového Zélandu to až tak zásadní není. Většina elektrické energie pochází z geotermálních, vodních nebo plyn spalujících zdrojů.

Výroba z uhlí již není ekonomicky výhodná, novozélandskou energetiku táhne geotermální energie

Genesis Energy své rozhodnutí udělala spíše na základě ekonomiky než ekologie. Přestože na Novém Zélandu jsou tendence k přechodu k obnovitelným zdrojům, tato změna se vyplatí i po finanční stránce. Generální ředitel Genesis Energy, Albert Brantley, odhaduje, že ročně společnost ušetří 13 až 16,5 milionů dolarů.

Poslední dva bloky spalující uhlí jsou situovány v elektrárně Huntly (na obrázku). Samotná elektrárna bude pokračovat dál v provozu, ale místo uhlí bude spalovat zemní plyn. Dojde tak k významnému omezení emise CO2.

Za poslední rok a půl Nový Zéland výrazně zvýšil produkci elektrické energie z obnovitelných zdrojů. V roce 2014 to bylo téměř 80 % veškeré vyrobené elektrické energie. Hlavní zásluhu na tom má velký rozmach geotermálních zdrojů. Pro srovnání, průměr v zemích OECD je 22 % elektřiny z obnovitelných zdrojů.

„Geotermální výroba se u nás za poslední desetiletí zdvojnásobila. V roce 2014 bylo poprvé za předešlých 40 let vyrobeno více elektřiny pomocí geotermálních zdrojů než ze zemního plynu. Nový Zéland je v podílu vyrobené elektrické energie z obnovitelných zdrojů na čtvrtém místě na světě a upuštění od uhlí nám pomůže k dosažení ambiciozního cíle 90 % elektřiny z obnovitelných zdrojů v roce 2025,“ Simon Bridges, novozélandský ministr pro energii a zdroje

 

Autor úvodní fotografie: Follash

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.