Poslední americký jaderný mohykán Vogtle má být dostavěn
Po ukončení výstavby americká jaderné elektrárny Summer na přelomu července a srpna zůstala dostavba dvou bloků elektrárny Vogtle posledním běžícím projektem v USA. Investoři dostavby jaderné elektrárny Vogtle v čele s americkou utilitou Georgia Power také intenzivně zvažovali, zda od projektu neustoupit. Podle své včerejší tiskové zprávy se ovšem rozhodli, že projekt dostavby dvou bloků elektrárny Vogtle bude pokračovat. USA by se tak přeci jen po více než třiceti letech mohly dočkat nových jaderných bloků.
Podle aktualizovaného harmonogramu má třetí blok jaderné elektrárny Vogtle zahájit provoz v listopadu 2021. Přesně o rok později by pak do komerčního provozu měl být uveden čtvrtý blok.
Aktualizován byl také odhad nákladů na dostavbu dvou bloků AP1000. Podle aktuálních odhadů se vyšplhá cena za dva nové bloky na 19 miliard dolarů (415,6 miliard korun). Oba dostavované bloky AP1000 budou využívat technologickou podporu Westinghouse navzdory bankrotu této americké společnosti.
Investoři kromě pokračování ve výstavbě jaderných bloků zvažovali i konverzi zdroje na plyn a také úplné zastavení projektu. Z výsledků analýz pak nakonec vzešla dostavba obou bloků jako investice, která z dlouhodobého hlediska přinese nejvyšší hodnotu a pomůže snížit emise skleníkových plynů.
„Dokončení bloků 3 a 4 jaderné elektrárny Vogtle nám v budoucnu umožní i nadále zajistit bezpečné a spolehlivé dodávky elektřiny milionům Američanů. Plánovaná životnost nových bloků je 60 až 80 let, po tuto dobu budou dodávat levnou nízkouhlíkovou elektřinu a pomohou udržet diverzitu energetického mixu,“ uvedl Paul Bowers, ředitel Georgia Power.
Zdroj úvodní fotografie: Westinghouse nuclear
Mohlo by vás zajímat:
Mezitím ještě Duke Energy odepsala asi miliardu dolarů, které už je stálo plánování dvou AP1000 v Levy County na Floridě. Radši prý budou dále peníze investovat do fotovoltaiky, bateriových úložišť, modernizace sítě, "chytrých" měřáků a nabíječek pro elektromobily. :-)
,,Pád jedné firmy ještě nemusí nic znamenat z pohledu celého odvětví.."
,,Samozřejmě, jenom někdo tu z toho vyvozuje různé konce světa a podobně."
Já nevím jestli vnímáte ten rozdíl, ten rozdíl totiž dělá chování se trhu. Je rozdíl, když se tohle děje v oboru, který přichází o poslední své potenciální závazky (jaderná energetika), nebo když se to děje v oboru, kde jedna firma byla zašlapaná do prachu proudem konkurentů, kteří navyšují výrobní kapacity jako o život, protože jim rostou dva nové velké trhy o 50% ročně.
Je rozdíl když se v daném oboru pohybuje hodně firem, navíc je v začátcích a když se v oboru pohybuje málo firem, je zavedený a postupně jednotlivé společnosti vypadávají protože buď krachují nebo nestavěly tak dlouho že rozjet výrobu znova je prakticky nemožné bez toho aby došlo k problémům a tedy se projekty prodražily. Kolik procent trhu měla ta společnost a na baterie a kolik procent trhu tvořily ty dva reaktory? To je nesrovnatelné.
Další zpráva, zrušen byl taky druhý plánovaný projekt Duke Energy, 2x AP1000 William States Lee v Jižní Karolíně. Takže zbývá Turkey Point na Floridě, kde je budoucnost nejistá a pokus NuScale o 12x50 MW v Utahu.
No cca 207mld korun/blok, to je slušná suma a to měly být AP1000 levnější než konkurence. Uvidíme jak se bude dařit Rusům a Korejcům mimo jejich země. Pokud budou stavět na čas a za dohodnutou cenu, miniaturní naděje na ETEII je, pokud i jim budou projekty nabírat zpoždění a prodražovat se takovýmto způsobem, pak to asi má jaderná energetika téměř jistě spočtené.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se