Americká společnost Alevo Manufacturing se vzdává svých plánů na výrobu baterií velikosti železničních vagonů, které by energetickým společnostem pomohly šetřit energii a umožnily přechod k větrné a solární energii.

Alevo Manufactoring minulý pátek informovala státní úředníky, že s okamžitou platností zavírá svou továrnu lokalizovanou v bývalém masivním komplexu určeném na výrobu cigaret. Společnost zároveň požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli. Společnost zároveň oznámila, že z důvodu „nepředvídaných obchodních okolností“ propouští 245 zaměstnanců, zbylých 45 pracovníků bude propuštěno koncem září.

Společnost v roce 2014 očekávala, že do letošního roku by ve své továrně v Concordu zaměstnávala na 2500 pracovníků. Společnost doufala, že své baterie bude prodávat velkým energetickým společnostem a provozovatelům přenosových sítí, kteří musí z důvodu kolísání poptávky po elektřině a elektřině z intermitentních zdrojů rychle spouštět a odstavovat elektrárny na fosilní paliva. Rychlé změny chodu ale snižují efektivitu těchto zařízení a zvyšují spotřebu paliv.

„I přes demonstraci výhod svých přelomových bateriových systémů Alevo Manufactoring Inc. čelila významným výrobním problémům, a díky nim nedostatečným příjmům pro pokračování provozu. Subjekty společnosti aktivně hledaly nové zdroje financování provozu a plánů na rozvoj. Bohužel, i přes největší úsilí, finanční prostředky nebyly nalezeny včas, aby bylo možné pokračovat v provozu,“ uvádí se v prohlášení Alevo Manufactoring.

Společnost přitom v březnu oznámila, že se jí podařilo získat investice od ruského oligarchy Dmitrije Rybolovleva.

Ekonomicky efektivní velkokapacitní baterie na trhu stále chybí

Vyhlídky společnosti od začátku závisely na vyřešení notoricky komplikovaného technologického problému – jak vyrobit velkou a výkonnou baterii, která není příliš drahá a je schopná vydržet stovky tisíc nabíjecích cyklů. Baterii se všemi těmito aspekty není zatím žádná společnost schopná vytvořit.

Další komplikací pro velké ambice společnosti byl fakt, že trh s elektrickou energií je v každém americkém státě jinak regulován a v mnoha případech tak není jasné, jak by energetické společnosti mohly pomocí baterií vydělávat.

Zdroj úvodního obrázku: Department of Energy and Climate Change

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *