Domů
Elektrárny ve světě
Termín spuštění prvního SMR od NuScale se posouvá na 2029. Nad projektem navíc visí otazník

Termín spuštění prvního SMR od NuScale se posouvá na 2029. Nad projektem navíc visí otazník

První zákazník společnosti NuScale, který plánuje výstavbu až dvanácti 60MW modulů, společnost Utah Associated Municipal Power Systems (UAMPS), by měl v září rozhodnout o dalším pokračování projektu. Podle zahraničního serveru Platts je nyní šance, že projekt bude pokračovat, zhruba 50%.

Mluvčí UAMPS LaVarr Webb 10. srpna uvedl, že spuštění prvního modulu v plánované 720MW elektrárně bylo posunuto o dva roky na rok 2029. UAMPS mimo jiné čeká na rozhodnutí amerického ministerstva energetiky o udělení vládního financování ve výši 1,4 mld. USD.

Vládní financování by mělo nahradit memorandum o porozumění z roku 2018 uzavřené mezi ministerstvem energetiky, UAMPS a společností Battelle Energy Alliance, která řídí Národní laboratoř Idaho a která dřívě přislíbila odběr elektřiny ze dvou modulů a dále využití jednoho modulu pro výzkumné účely.

Členové UAMPS mají nyní čas do poloviny září, aby schválili nový rozpočet a finanční plán pro setrvání v projektu. Webb uvedl, že očekává, že členové budou chtít pokračovat.

Allen Johnson, ředitel oddělení elektroenergetiky v municipalitě Bountiful, nicméně na začátku srpna uvedl, že šance na pokračování projektu jsou 50/50. Samotné Bountiful je aktuálně zavázáno k odběru 7 MW výkonu z plánované elektrárny.

UAMPS, které zahrnuje veřejné energetické společnosti, má 47 členů v šesti státech na západě Spojených států. Zhruba 30 z 35 členů, kteří se k projektu zavázali, jsou ze státu Utah.

Pvní SMR od NuScale má zahrnovat až dvanáct 60MW modulů. UAMPS by mělo být vlastníkem elektrárny, jejím provozovatelem má být společnost Energy Northwest.

Se společností NuScale spolupracuje také česká energetická společnost ČEZ, která loni v září podepsala s NuScale dohodu o porozumění.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
energetik II
17. srpen 2020, 08:50

Šance na pokračování je 50 /50 a od vlády navíc požadují 1,4 mld. USD v době, kdy budou mít USA deficit státního rozpočtu přes 3 biliony USD = přes 15 % HDP. Pochybuji, že je dostanou. Takže vyhlídky nic moc.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se