Větrná energetika v USA opět rostla, makroekonomickým problémům navzdory
Podle nové zprávy amerického ministerstva energetiky větrná energie v USA pokryla v minulém roce více než 10 % spotřeby elektřiny a představovala 12 % nových výrobních kapacit. Díky zákonu o snižování inflace se očekává, že do roku 2030 přibude dalších 190 GW nového instalovaného výkonu větrných elektráren, přičemž významný rozvoj se předpokládá i na dříve opomíjeném pobřeží.
Podle nové zprávy amerického ministerstva energetiky zajišťovala vloni větrná energie více než 10 % americké elektřiny a tvořila 12 % nových výrobních kapacit. Vítr je klíčovým zdrojem zejména ve státech Iowa a Jižní Dakota, kde větrné elektrárny vyrobily 59 % a 55 % elektřiny. Vedle těchto dvou států roste důležitost větrných turbín i ve vnitrozemí na území států Oklahoma a Kansas.
Podle autorů zprávy bylo jedním z faktorů významného růstu schválení zákona o snižování inflace (IRA), které podpořilo miliardové investice do domácího dodavatelského řetězce.
Právě jeho omezení bylo jedním z faktorů brzdící významnější rozvoj v nových lokalitách. Podle posledního vývoje se nicméně zdá, že průmysl okolo větrné energie začíná na vývoj na trhu reagovat. Na území USA se v minulém roce otevřelo nebo rozšířilo celkem 15 výrobních závodů. Mezi důležité investory v Severní Americe patří například dánská společnost Vestas nebo španělsko-německá společnost Siemens Gamesa.
Instalovaný výkon větrných elektráren v US. Zdroj: Climate Central
Objem nových instalací dohání Evropu
Krátkodobé předpovědi ohledně rozvoje větrných elektráren v USA se v důsledku schválení IRA zvýšily o více než 30 %. Očekává se, že do roku 2026 ve Spojených státech přibude více než 15 GW instalovaného výkonu ročně a následně do roku 2030 až 40 GW ročně. Celkově by tak mělo na území Spojených států být v dalších letech zprovozněno zhruba 190 GW nového instalovaného výkonu větrných elektráren.
„Spojené státy se zavázaly investovat do technologií, které urychlí zavádění větrné energie a přivedou do sítě více obnovitelné elektřiny,“ řekl Eric Lantz, ředitel Wind Energy Technologies Office.
Pro srovnání, Evropa v roce 2022 instalovala 18,3 GW větrných elektráren a dle očekávání organizace WindEurope se v letech 2024–2030 nainstaluje v Evropě 260 GW nového instalovaného výkonu větrných elektráren. Na země EU-27 by z toho mělo připadnout 200 GW, což představuje v průměru 29 GW ročně.
Rozvoj větrných farem se může přesouvat z vnitrozemí na moře
Zatímco v Evropě se rozvoj větrné energie přesunul v posledních letech zejména na moře, v USA byl v posledních letech patrný rozvoj spíše ve vnitrozemských státech. Do budoucna se nicméně očekává, že trend půjde podobným směrem jako na evropském kontinentu a dojde k významnému rozvoji instalovaného výkonu větrných elektráren i při západním i východním pobřeží.
Tyto predikce sice zpomalil nedávný vývoj makroekonomických ukazatelů zejména v podoě vysokých úrokových sazeb, nicméně nyní se zdá, že pozitivní trend bude nadále pokračovat. Objem projektů větrné energie na moři v USA vzrostl o 53 % oproti předchozímu roku na celkových 80 523 MW. Zajímavý je v tomto ohledu například projekt větrné farmy South Fork, která dodává energii New Yorku a je první plně funkční větrnou farmou ve Spojených státech.
Instalovaný výkon větrných elektráren v US - rozložení mezi státy. Zdroj: Climate Central
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se