Akcie Vestasu se propadly o 7 %, firmu trápí aukce na OZE snižující podporu

DomůElektřinaAkcie Vestasu se propadly o 7 %, firmu trápí aukce na OZE snižující podporu

Dánský dodavatel větrných turbín Vestas zveřejnil výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku. Tržby, zisk i volná hotovost v meziročním srovnání poklesly. Akcie Vestasu reagovaly na zveřejnění výsledků poklesem o více než 7 %.

Ve druhém čtvrtletí poklesly v meziročním srovnání tržby o 14 procent na 2,2 miliardy euro. Hodnota EBIT klesla na 279 milionů euro, což představuje pokles o 120 milionů euro ve srovnání se stejným obdobím vloni. Za horšími výsledky Vestasu stojí hned několik faktorů.

Celosvětovým trendem v oblasti podpory obnovitelných zdrojů se stávají aukce, které nahrazují doposud nejrozšířenější způsob stanovování výše provozní podpory prostřednictvím výkupních cen. Vzhledem k tomu, že v aukci vítězí nabídky s nejnižší požadovanou cenou za jednotku vyrobené elektřiny, tak vzniká tlak na snižování nákladů v rámci celého dodavatelského řetězce podílejícího se na realizaci projektu. Tlak na snižování ceny tak již začal dopadat i na samotné dodavatelé větrných turbín.

„Jsme součásti velice konkurenčního trhu, jenž je v současnosti určován přechodem na systém aukcí. Tento přechod je jasně patrný na všech trzích. Takovýto způsob stanovování výše podpory se stává novým normálem, který vyvolává další konkurenční tlak na trhu dodavatelů větrných turbín,“ řekl agentuře Reuters Anders Runevad, CEO společnosti Vestas.

Problémy s realizaci projektů následně dopadají i na dodavatele turbín

Další příčinou horších výsledků jsou zpoždění v realizaci výstavby větrných parků zapříčiněných špatným počasím a také problémy některých projektů využívajících turbíny Vestas s připojováním k síti.

Ve druhém čtvrtletí však Vestas meziročně navýšil výkon vyrobených a dodaných turbín z 2 902 MW na 3 095 MW. Podle prohlášení Vestasu se však zatím značná část dodávek nepromítla do tržeb kvůli pomalejšímu tempu realizace projektů, než které bylo původně plánováno. Na konci června registroval Vestas 10 667 MW v nedokončené výrobě, což  je o 1 300 MW více  než minulý rok.

Důvodem zhoršení výsledků Vestasu je také ochlazení trhů s větrnými elektrárnami v USA a v Německu, což jsou pro Vestas klíčové trhy.