Akcionáři Slovenských elektrární schválili další navýšení rozpočtu dostavby JE Mochovce

DomůElektřinaAkcionáři Slovenských elektrární schválili další navýšení rozpočtu dostavby JE Mochovce

Dokončení dvou rozestavěných bloků slovenské jaderné elektrárny Mochovce si vyžádá více peněz. Akcionáři společnosti Slovenské elektrárne (SE) schválili další navýšení rozpočtu projektu, a to o šestinu na 5,4 miliardy eur (146 miliard korun). ČTK dnes o rozhodnutí mimořádné valné hromady SE, do jejíž vlastnické struktury loni vstoupila skupina Energetický a průmyslový holding (EPH), informoval mluvčí největšího výrobce elektřiny na Slovensku Miroslav Šarišský.

Dostavba dvou bloků elektrárny v Mochovcích se oproti původním odhadům výrazně prodraží a opozdí. Původně se počítalo s tím, že práce na dokončení třetího a čtvrtého bloku elektrárny vyjdou na 2,78 miliardy eur (75 miliardy korun), mezitím byl rozpočet dostavby opakovaně navyšován.

Strategický plán SE, jehož součástí je i nový rozpočet na dokončení elektrárny v Mochovcích, počítá s plánovaným zahájením provozu třetího bloku na konci roku 2018 a čtvrtého bloku elektrárny v závěru roku 2019. Původní plán předpokládal, že rozestavěné bloky budou hotovy v letech 2012 a 2013.

„Nemáme zájem brzdit dostavbu. Řekli jsme, že souhlasíme s navýšením rozpočtu, ale podmiňujeme ho tím, že většinový akcionář zajistí financování pro tuto stavbu. Podmínili jsme to i zlepšením komunikace, požádali jsme Slovenské elektrárne o novou organizační strukturu,“ řekl novinářům slovenský ministr Peter Žiga.

Slovenská vláda drží v SE 34 procent akcií, kontrolní podíl v podniku má společnost Slovak Power Holding BV, kterou rovným dílem vlastní EPH a italský koncern Enel. Právě většinový akcionář by měl podle Žigy zajistit financování dostavby slovenské jaderné elektrárny, pokud SE nedokážou samy získat peníze.

Ilustrační foto

Projekt dostavby elektrárny opakovaně čelil odkladům a rostoucím nákladům, mimo jiné i kvůli zpřísnění bezpečnostních předpisů po havárii japonské elektrárny Fukušima. Na začátku března byl třetí blok dokončen z 94,7 procenta a čtvrtý blok z 82,8 procenta. Ke klíčovým dodavatelům dostavby patří plzeňská Škoda JS.

Výstavba třetího a čtvrtého bloku v Mochovcích začala v roce 1987. Kvůli nedostatku peněz však byly práce v 90. letech pozastaveny. Obnoveny byly v roce 2008 poté, co majoritní podíl v SE získal italský koncern Enel. První dva bloky jaderné elektrárny v Mochovcích byly uvedeny do provozu v letech 1998 a 1999.