Cesta japonských měst k soběstačnosti po roce 2011: Případ Higashi Matsushima

DomůAkumulace energieCesta japonských měst k soběstačnosti po roce 2011: Případ Higashi Matsushima

Snahy města Higashi Matsushima přebudovat svůj elektrický systém po zemětřesení a tsunami z roku 2011 představují významný posun – od centralizovaného energetického modelu k soběstačnosti a k lokální výrobě a přenosu elektřiny. Město si vybudovalo svou vlastní přenosovou síť, solární panely a baterie, díky kterým může samostatně fungovat alespoň 3 dny.

Město Higashi Matsushima

V návaznosti na události z roku 2011 lidé z města Higashi Matsushima na severu Japonska, jež má přibližně 40 tisíc obyvatel, získali od japonské vlády v rámci programu „National Resilience Program“ významné finanční prostředky na obnovu svého města. Město se rozhodlo vybudovat svou vlastní přenosovou síť, solární panely a baterie, díky kterým může samostatně fungovat alespoň 3 dny. Cílem bylo vytvořit soběstačný systém, který by byl schopný vyrobit průměrně 25 % spotřeby obyvatel města.

Kroky tohoto města podle Reuters popisují masivní, ale ještě velmi málo známé snahy desítek japonských měst a komunit stát se co nejvíce soběstačnými ve výrobě elektřiny.

Obnova sítí v Japonsku po 2011

Japonský National Resilience Program je určen primárně pro vybudování záložních kapacit pro japonská města pro případ další podobné přírodní katastrofy jako té z roku 2011. Program ale podnítil spíše budování mikrosítí a distribuované výroby elektřiny po celém Japonsku. To snižuje závislost japonských obcí a měst na velkých elektrárnách.

Vláda nyní plánuje zvýšit rozpočet celého programu na další fiskální rok o dalších 24 %.

„Od Fukušimy zde bylo postupné rozpracovávání politik, které by zhmotnily určité paradigma postavené na lokální soběstačnosti a lokální spotřebě.“
Andrew Dewit, profesor energetické politiky na Rikkyo Univerzitě v Tokiu

Distribuovaná výroba využívá malé plynové, větrné nebo solární elektrárny a inteligentní energetické systémy (tzv. smart grids), které přes internet propojí elektrické spotřebiče a elektroměry, které zacílí elektřinu tam, kde je potřeba.

 „Blížíme se ke dni, kdy již nebudeme budovat velké elektrárny. Místo nich budeme mít malé distribuované systémy s malými výrobnami elektřiny, které jsou blízko spotřebních oblastí.“
Takao Kashiwagi, profesor Tokijského technologického institutu a designér prvního inteligentního města v Japonsku

Zdroj úvodní fotografie: flickr.com, autor: Nicolas Raymond